۰۲۱-۸۸۹۲۱۰۲۰ ۰۲۱-۸۷۱۸۵۰۰۰ ۰۲۱-۸۷۱۸۴

تاثیر مستقیم فیلتر جارو برقی صنعتی بر عملکرد دستگاه

هنگام استفاده از یک جاروبرقی صنعتی گرد و غبار، ذرات و سایر مواد با ویژگی های مختلف مکش خواهد شد و این بدان معنا است که بسیاری از این آلاینده ها درون فیلتر جارو برقی صنعتی باقی می مانند تا از ورود دوباره آن ها به محیط اطراف از طریق جریان هوای خروجی جلوگیری شود و علاوه بر آن به موتور و پمپ مکنده راه پیدا نکنند. حفظ همیشگی پاکیزگی محیط، محافظت از سلامتی کارکنان (جلوگیری از قرارگیری طولانی مدت افراد در معرض گرد و غبار زیان آور مانند سیلیس و سرب که به طور حتم منجر به بیماری های تنفسی و پوستی می شود)، از بین بردن آلودگی ها مطابق با مقررات جاری و به حداقل رساندن خطر انفجار به دلیل وجود مواد و گرد و غبار قابل اشتعال، از مهم ترین اصول ایمنی در محیط های کاری به شمار می آیند.

به همین منظور بهره مندی از دستگاه های پیشرفته نظافتی مانند جاروبرقی صنعتی اهمیت بسیار زیادی دارد که این این مکنده ها باید به سیستم های فیلتراسیون با راندمان بالا مجهز باشند و بتوانند گرد و غبار مختلف را در فیلتر خود نگه دارند. برای داشتن جاروبرقی صنعتی مناسب مطابق با شرایط کاری و نیازها، باید فیلتر جارو برقی صنعتی را بهتر بشناسیم.

 

فیلتر جارو برقی صنعتی
جارو برقی صنعتی

 

فیلتر اصلی و فیلتر ایمنی

جاروهای صنعتی بر خلاف جاروهای معمولی سیستم فیلتراسیون قدرتمندی دارند و برخی به بیش از یک فیلتر مجهز هستند و عملکرد ایمن و کارآمد مکنده صنعتی را تضمین می نمایند. فیلتر اصلی وظیفه جمع آوری بیشتر گرد و غبار حاصل از مواد مکش شده را بر عهده دارد و یک توانایی مهم برای محافظت از موتور و جلوگیری از ساییدگی و دیگر مشکلات است. فیلتر جارو برقی صنعتی دارای طبقه بندی های متفاوت می باشد و با توجه به کاربردشان انتخاب می گردند.

 

انتخاب فیلتر جارو برقی صنعتی متناسب با نوع گرد و غبار

اندازه ذرات تشکیل دهنده مواد وکیوم شده برای یافتن فیلتر مناسب به طور اساسی اهمیت دارد و این طبقه بندی بر اساس حداکثر غلظت مجاز ذرات در محیط کار و پیش از آن که ضرری برای اپراتورها به وجود آورد، صورت می گیرد: کلاس L (Low)، M (Medium) و H (High).

 

طبقه بندی

کلاس L  : این نوع فیلتر خطر متوسطی را برای اپراتورها نشان می دهد و فیلتر جارو برقی صنعتی در این کلاس بیش از ۹۹% گرد و غبار با اندازه ۳ میکرون را در خود نگه می دارد.

کلاس M : فیلتر کلاس M نیز خطر متوسط را نشان می دهد و فیلتر می تواند بیش از ۹۹.۹ % گرد و غبار و ذرات با اندازه ۱ میکرون را نگه دارد.

کلاس H : برای جمع آوری ذراتی به کار می رود که خطرات بسیار زیادی دارند و می تواند گرد و غبار با اندازه کمتر از ۱ میکرون را بیش از ۹۹.۹۹۵ % فیلتر سازد.

 

چگونگی طبقه بندی فیلتر جارو برقی صنعتی

طبقه بندی فیلترها نشان می دهد که برای جمع آوری کدام دسته از مواد مناسب هستند. فیلترهای کلاس L بیشتر برای نظافت عمومی و مکش ذراتی که خطر کمتری دارند، مورد استفاده قرار می گیرند. فیلترهای کلاس M با توجه به این که قدرت و کارایی بالاتری دارند بر روی بسیاری از جاروهای صنعتی جهت به کارگیری در محیط های صنعتی، به کار گرفته شده و طیف گسترده ای از عملیات نظافتی را پوشش می دهد. به طور معمول در شرکت هایی که بازده بالای فیلتراسیون نیاز دارند، مانند صنایع غذایی، دارویی، سرامیک، پلاستیک، رنگ و … ، فیلتر جارو برقی صنعتی از نوع کلاس M انتخاب می گردد.

دستگاه های مکنده صنعتی مجهز به فیلتر کلاس H ظرفیت بسیار بالایی از فیلترسازی ذرات را ارائه می دهئد و به طور کلی جهت نظافت محیط هایی که دارای گرد و غبار سمی و سرطان زا مانند سرب، کربن، نیکل، کبالت، مس، سیلیس و … هستند، به کار می روند.

 

فیلترهای متنوع برای نیازها و کاربردهای مختلف

با تجزیه و تحلیل دقیق شرایط و گزینش دستگاه های جاروبرقی صنعتی کارآمد به همراه فیلترهای مناسب، از فراهم شدن محیط کار ایمن و پاکیزه اطمینان حاصل خواهد شد. هنگام انتخاب فیلتر جارو برقی باید بار هوایی که فیلتر در ورودی دریافت می کند، در نظر گرفته شود که با تقسیم نرخ جریان هوا بر سطح مقطع فیلتر به دست می آید و مقادیر کمتر از ۲۰۰ ایده آل تر هستند. انواع فیلتر جارو برقی صنعتی به شرح زیر می باشد:

 

فیلتر پلی استر ستاره ای

فیلترهای ستاره ای متداول ترین نوع فیلتر برای مکنده های صنعتی به حساب می آیند و به دلیل برخوداری از قدرت فیلتراسیون بالا و سطح مقطع وسیع، کارایی جارو را افزایش می دهند.

 

فیلتر پلی استر کارتریجی

این نوع فیلتر بر روی جاروهای نیمه صنعتی با کاربردهای عمومی نصب می گردد و اجازه می دهد مکش ایمن مواد ۱ میکرونی انجام گیرد.

 

فیلتر آنتی استاتیک

نوعی فیلتر ستاره ای با همان کارایی است اما در ساختار آن یک شبکه از سیم به کار رفته که از تجمع بارهای الکترواستاتیک جلوگیری می نماید. این فیلتر برای مکش موادی ایده آل است که می توانند الکتریسیته تولید کنند و در نتیجه باعث ایجاد جرقه شوند. هنگام نظافت مناطق خطرناک انفجاری استفاده از این نوع فیلتر یک ضرورت می باشد.

 

فیلتر پوشش داده شده با PTFE

این فیلتر که با عنوان فیلتر تفلونی شناخته می شود، جهت مکش گرد و غباری طراحی شده است که خاصیت چسبندگی دارند. فیلتر تفلونی از غشایی پوشانده شده که جدا کردن چنین گرد و غباری را آسان تر نموده و از گرفتگی فیلتر مکنده صنعتی جلوگیری به عمل می آورد.

 

فیلتر هپا

فیلتر هپا عملکرد اساسی در جاروهای صنعتی دارند چرا که بیشتر آلودگی های محیطی کاملا ریز را پیش از رسیدن به موتور به دام انداخته و سطح بسیار بالایی از نظافت و تمیزی را تضمین می کنند. این فیلتر تقریبا همیشه به عنوان فیلتر ایمنی یا ثانویه نصب می گردد تا هر گونه گرد و غبار باقی مانده احتمالی پیش از رسیدن به موتور متوقف شوند.

 

فیلتر حرارتی

نوع دیگری از فیلترهای ستاره ای است که در برابر دمای بالا تا ۲۵۰ درجه سانتی گراد مقاومت دارد. این فیلتر هنگامی به کار می رود که ماده مورد نظر به دلایل مختلف دمای بالا پیدا کرده است.

 

فیلتر جارو برقی صنعتی
سیستم نظافت فیلتر جارو برقی صنعتی

 

نظافت و نگه داری فیلتر جارو برقی صنعتی

تمامی فیلترهای یاد شده دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند که کارایی بالا در کاربردهای مختلف را ضمانت می کنند. به منظور حفظ سطح عملکرد فیلتر به صورت ثابت و بهینه، دستگاه جاروبرقی صنعتی باید به یک سیستم نظافت فیلتر یکپارچه مجهز باشد تا کاربر بتواند بلافاصله بعد از پایان کار فیلتر را نظافت کند. سیستم های تمیز کننده که به سه دسته مکانیکی دستی، نیمه اتوماتیک و اتوماتیک تقسیم بندی می شوند، داخل بدنه مکنده صنعتی تعبیه شده اند و اپراتور برای نظافت فیلتر جارو برقی صنعتی نیازی به استخراج فیلنر از دستگاه ندارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از آخرین اخبار و رویدادهای شرکت در خبرنامه ما عضو شوید