اسکرابر

دستگاه اسکرابر صنعتی یا زمین شوی صنعتی یک ماشین مکانیزه نظافت صنعتی است که به صورت تخصصی برای شستشوی و خشک کردن همزمان انواع سطوح کف طراحی شده است. این دستگاه که با نام‌های زمین شوی صنعتی یا دستگاه کفشور صنعتی نیز شناخته می‌شود بر روی انواع سطوح شامل سنگ، سرامیک، پارکت، بتن و ... قابل استفاده می‌باشد. استفاده از دستگاه اسکرابر صنعتی به عنوان دستگاه شستشوی کف ، علاوه بر افزایش کیفیت شستشوی موجب افزایش سرعت عملیات نیز می گردد. این امر به معنای کاهش تعداد نیروی انسانی مورد نیاز برای نظافت و شستشوی زمین در یک محیط مشخص است. از سوی دیگر هنگام استفاده از این دستگاه کف شوی صنعتی مصرف آب و مواد شوینده کاهش می‌یابد. کاهش نیروی انسانی و مصرف منابع کاهش هزینه ها را به همراه دارد. اما مزایای اقتصادی تنها دلیل استفاده از اسکرابرها نیست و  به کارگیری این دستگاه موجب ارتقاء سطح بهداشت و ایمنی محیط می گردد.

اسکرابر


اهمیت استفاده از اسکرابر

مزایای متعدد اسکرابر صنعتی موجب شده تا امروزه در اماکن متعددی از پاساژها و مراکز خرید گرفته تا اماکن مذهبی و محیط های صنعتی همچون سالن های تولید کارخانه ها و انبارهای صنعتی شاهد استفاده از این دستگاه های کارآمد باشیم. همچنین این دستگاه اسکرابر صنعتی پرکاربرد رفته رفته جایگاه خود را در مجتمع‌های مسکونی برای نظافت لابی و هتل نیز پیدا می‌کند. امروزه دستگاه های اسکرابر صنعتی یا زمینشور صنعتی در مدل‌های متنوعی از لحاظ نحوه هدایت، منبع تغذیه، نوع و تعداد برس، پهنای شستشو و ظرفیت مخازن عرضه می شوند تا امکان انتخاب دستگاهی در تناسب با وسعت و مشخصات محیطی فضا وجود داشته باشد و بدین ترتیب دستیابی به حداکثر کارایی دستگاه اسکرابر یا کفشوی صنعتی امکان پذیر گردد. همچنین ممکن است برای انجام عملیات نظافت و شستشوی سطوح کف در برخی محیط های ویژه با شرایط خاص از دستگاه های کف شوی صنعتی تخصصی مانند اسکرابر آنتی باکتریال یا ورژن‌های Silent اسکرابر صنعتی استفاده شود. این دستگاه های کفشوی تخصصی با توجه به نیازمندی‌های خاص محیط مورد استفاده تولید شده اند.


اسکرابر صنعتی


ساختار اسکرابر صنعتی

اگرچه دستگاههای کف شوی صنعتی یا کف شور صنعتی در مدل‌های متنوع و متفاوتی عرضه می‌شوند اما ساختار و نحوه عملکرد این دستگاه در تمام مدل‌ها مشابه بوده و از زمان عرضه اولین اسکرابرها تا به امروز تغییر چندانی نکرده است. هر اسکرابر از بخش‌های زیر تشکیل شده است:


برس‌ها

سرعت چرخش و فشار بالای وارد بر برس‌های یک دستگاه اسکرابر صنعتی عامل تمیز کننده سطوح کف توسط این دستگاه است. برس‌ها از لحاظ شکل ظاهری، جنس و ابعاد متفاوت هستند.

منبع تغذیه

نیروی لازم را برای عملکرد دستگاه کفشور صنعتی فراهم می‌نماید.

سامانه مکش

خشک کردن زمین توسط دستگاه زمین شوی صنعتی یا زمین شور صنعتی به صورت همزمان با شستشو انجام شده و این عملیات توسط یک تی و موتور مکنده انجام میشود. تی آب را جمع آوری کرده، آب و آلودگی جمع شده تحت تاثیر مکش موتور مکنده دستگاه به داخل شیلنگ متصل به تی کشیده شده و توسط آن به مخزن آب کثیف منتقل می‌شوند.

مخازن

هر دستگاه کف شور صنعتی دارای دو مخزن مجزا یکی برای آب و محلول شوینده و دیگری برای آب کثیف و آلودگی است.


تقسیم بندی های گوناگون دستگاه اسکرابر

دستگاه های کف شور صنعتی بر اساس ویژگی های مختلفی تقسیم بندی می گردند. شناخت صحیح نسبت به این تقسیم بندی ها می تواند در انتخاب یک دستگاه مناسب بسیار موثر باشد.


کف شوی صنعتی


از نظر نوع هدایت اسکرابر

کفشور صنعتی از نظر نوع هدایت به دو دسته اسکرابر دستی و خودرویی تقسیم می گردند. در دستگاه های کفشوی دستی کاربر دستگاه را از عقب هدایت می کند، این در حالی است که در اسکرابر سرنشین دار کاربر بر روی صندلی تعبیه شده بر روی دستگاه نشسته و به وسیله فرمان هدایت کفشوی خودرویی را مشابه یک خودرو بر عهده می گیرد. هر کدام از مدل های دستی و سرنشین دار دارای مزایا و ویژگی های خاص خود می باشند. معمولا در اماکنی با مساحت پایین و یا محدودیت های عبوری مانند چینش متراکم ابزار و وسایل، استفاده از کفشور دستی در اولویت است. دستگاه های زمین شوی صنعتی با هدایت دستی به دلیل ابعاد مناسب و کوچک خود، قدرت مانور بالایی در زمینه شستشوی چنین محیط هایی دارا می باشند. در عوض در محیط های وسیع به دلیل افزایش سرعت عملیات، استفاده از اسکرابر های خودرویی دارای صرفه اقتصادی می باشد.


از نظر منبع تغذیه

با توجه به این که استفاده از دستگاه کف شور صنعتی یا زمین شور صنعتی به طور معمول به محیط های مسقف و یا محیط هایی با محدودیت های آلایندگی محدود می گردد، منبع تغذیه اسکرابر صنعتی انرژی الکتریکی می باشد. استفاده از انرژی الکتریکی در دستگاه های اسکرابر صنعتی علاوه بر کاهش آلودگی محیطی، به دلیل ساختار موتورهای الکتریکی موجب کاهش سطح صدا نیز می گردد. با این حال اسکرابر برقی خود به دو دسته اسکرابر کابلی و باطری دار تقسیم می شود. دستگاه های کفشور صنعتی یا کفشوی صنعتی کابلی به طور مستقیم از برق شهری تغذیه می کنند و به همین دلیل از لحاظ تامین مداوم برق هیچ مشکلی ندارند. در مقابل استفاده از دستگاه های زمین شوی صنعتی کابلی به دلیل نیاز به در دسترس بودن پریز برق و خطرات ناشی از کابل برق بر روی زمین در برخی محیط ها مطلوب نمی باشد. در چنین محیط هایی استفاده از دستگاه های کف شوی صنعتی یا اسکرابر باطری دار به دلیل عدم نیاز به اتصال مداوم به شبکه برق و دارا بودن قدرت مانور بالاتر ترجیح داده می شود. اما استفاده از دستگاه کف شور صنعتی باید طوری طرح ریزی شود که هنگام انجام عملیات، مشکل اتمام شارژ باتری اسکرابر پیش نیاید.


زمین شوی صنعتی


دیگر ویژگی های اسکرابر صنعتی

علاوه بر تقسیم بندی اسکرابر ها از نظر نوع هدایت و منبع تغذیه، ویژگی های متعدد دیگری نیز می تواند مبنای تفکیک مدل های مختلف اسکرابر ها قرار گیرد. در ادامه به بیان برخی از این ویژگی ها می پردازیم.


1-موتور حرکتی

در اسکرابر هایی که مجهز به موتور حرکتی می باشند، برای حرکت کفشوی صنعتی به سمت جلو نیازی به صرف انرژی توسط کاربر نمی باشد. به همین دلیل اسکرابر های مجهز به موتور حرکتی علاوه بر دارا بودن سرعت بیشتر، راندمان کارکردی کاربر را نیز افزایش می دهند. به طور کلی تمامی دستگاه های اسکرابر سرنشین دار مجهز به موتور الکتریکی می باشند، اما در دستگاه های زمین شوی دستی ، وجود موتور حرکتی یک مزیت ویژه به شمار می آید.

2-سیستم ضد باکتری

هرچند استفاده از دستگاه های زمینشور صنعتی به عنوان یک سیستم مکانیزه نظافت صنعتی موجب افزایش کیفیت شستشوی سطح می گردد، با این حال در بسیاری از محیط ها به دلیل حساسیت بهداشتی بالا، استانداردهای دقیق تری مد ظر می باشد. کفشوی های آنتی باکتریال یا noBac، رده ویژه ای از دستگاه های اسکرابر صنعتی هستند که دارای قابلیت از بین بردن 99/9% باکتریها و میکروب ها ظرف سه روز می باشند. امروز در بسیاری از مراکز بهداشتی، درمانی، صنایع غذایی، مهدهای کودک، سرای سالمندان و ... این رده از دستگاه های زمینشور صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

3- سطح صدای پایین

بعضی از مدل های کف شوی صنعتی در دو ورژن استاندارد و Silent عرضه می شوند. مدل های اسکرابر Silent از لحاظ تمامی مشخصات فنی شامل کارایی، پهنای شستشوی، ظرفیت مخازن و ... مشابه با مدل های زمین شوی صنعتی استاندارد هستند اما سطح صدای کمتری نسبت به آن ها دارند و در نتیجه برای استفاده در محیط های نیازمند آرامش همانند کتابخانه ها، مدارس، دانشگاه ها، محیط های اداری و ... مناسب می باشند.


کفشوی صنعتی


کاربردهای دستگاه اسکرابر

دستگاه های زمین شور صنعتی دارای کاربردهای متعددی می باشند، از زمین شور صنعتی به منظور شستشوی انواع سطوح در اماکن مذهبی، مراکز تجاری-فروشگاهی و صنایع می توان استفاده نمود. برای دستیابی به حداکثر کارایی یک اسکرابر، برای کاربرد در هر محیط، دستگاه کفشور متناسب با ویژگی های آن محیط باید انتخاب نمود.


چگونه یک اسکرابر انتخاب کنیم ؟

با توجه به رشد روز افزون کاربرد دستگاه های کف شوی در اماکن تجاری و صنعتی، امروزه شاهد تولید مدل های متعددی از این دستگاه ها هستیم. هر چند که تنوع تولید موجب شده است تا سطح تناسب دستگاه با نیاز مشتری انطباق بیشتری داشته باشد، اما می تواند بعنوان یک عامل گیج کننده در روند انتخاب دستگاه  عمل نماید. در ادامه پارامترهای موثر در انتخاب یک دستگاه شستشوی زمین مناسب مورد بررسی قرار می گیرد. در هنگام خرید اسکرابر علاوه بر قیمت اسکرابر باید به ویژگی های دستگاه توجه نمود تا بتوان بهترین انتخاب را داشت. قبل از خرید اسکرابر می توان با دریافت مشاوره و راهنمایی از کارشناسان بهترین دستگاه را از نظر هزینه و کارایی انتخاب نمود.


1- طراحی دستگاه

در طراحی دستگاه کفشوی سالن هدف گذاری های متعددی مد نظر قرار می گیرد. در برخی مدل ها، با توجه به پیشرفت های اخیر در زمینه سیستم های الکترونیکی، اساس طراحی بر استفاده از این سیستم ها گذاشته شده است. هر چند که این دستگاه ها در نگاه اول دارای سیستم کاربری مدرنی می باشند، اما به دلیل خرابی های متعدد متداول در سیستم های الکترونیکی پیچیده، مشکلات و هزینه های سنگین تعمیر و نگهداری را به مجموعه تحمیل می نمایند. همچنین کار کردن با چنین دستگاه هایی معمولا برای اپراتورهای فاقد تجربه و مهارت دشوار بوده و استفاده نادرست از دستگاه کف شور صنعتی در کنار پیچیدگی و ظرافت سیستم های الکترونیکی موجب افزایش میزان خرابی دستگاه می گردد. در مقابل اسکرابرهای طراحی شده بر پایه سیستم های مکانیکی، از قدرت و استحکام بیشتری برخوردار بوده و میزان خرابی آن ها بسیار کمتر می باشد. بعلاوه کار کردن با این نوع اسکرابر ها نیز بسیار ساده تر می باشد.


کفشور صنعتی


2- مساحت محیط

یکی از مهم ترین پارامترهای تاثیرگذار در انتخاب صحیح دستگاه کف شوی صنعتی و هم چنین قیمت اسکرابر متراژ محیط مورد شستشوی است. هر چه متراژ محیط بیشتر باشد، دستگاهی با کارایی و پهنای شستشوی بالاتر مورد نیاز است به طوری که معمولا در محیط های دارای وسعت بالا، استفاده از دستگاه های اسکرابر سرنشین دار به دلیل توانمندی بالاتر ترجیح داده می شود.


3- تراکم محیط

علاوه بر مساحت محیط، تراکم اجزای موجود در آن نیز بسیار پر اهمیت است. اگر تراکم چینش در یک محیط  بالا باشد، استفاده از دستگاه های زمین شوی صنعتی دارای ابعاد بزرگ در آن دشوار خواهد بود. همچنین سهولت حمل و نقل و جابجایی اسکرابر بین طبقات مختلف و قابلیت حمل دستگاه اسکرابر با آسانسور یا سیستم های بالابر موجود نیز باید مورد توجه قرار گیرد.


4- دسترسی به برق

دستگاه های اسکرابر کابلی نیازمند اتصال مداوم به برق شهری می باشند، به همین دلیل استفاده از چنین دستگاه هایی تنها در محیط هایی با سهولت دسترسی به پریز برق، پیشنهاد می گردد. در کنار این مورد در مکان هایی با حجم بالای تردد، استفاده از دستگاه های اسکرابر شارژی به دلیل عدم وجود کابل و مشکلات مربوطه توصیه می شود.


5- سهولت نظافت دستگاه

در برخی دستگاه های اسکرابر صنعتی یا کفشوی صنعتی به دلیل عدم امکان شستشو و تخلیه صحیح دستگاه، بخشی از آب کثیف در اتصالات و زوایا دستگاه بر جای مانده و در طولانی مدت خود تبدیل به یک عامل انتشار آلودگی می شود. به همین دلیل در استاندارد بهداشتی HACCP، در دسترس بودن تمامی بخش ها برای نظافت و امکان تخلیه کامل مخازن آب به طور دقیق ذکر شده است و تنها دستگاه های کف شور صنعتی دارای این مشخصه ها از لحاظ بهداشتی توسط استاندارد HACCP تایید می شوند.


6- سطح بهداشت مورد نیاز محیط

اگرچه حفظ بهداشت و پاکیزگی در تمامی محیط ها مهم می باشد، اما در برخی محیط ها همانند بیمارستان ها، آشپرخانه های صنعتی، کارخانه های مرتبط با صنایع غذایی، سرای سالمندان، مهدهای کودک و ... حساسیت های بهداشتی ویژه ای وجود دارد. به همین دلیل در این محیط ها استاندارد های بهداشتی بالاتری مد نظر قرار می گیرد. دستگاه های کفشوی صنعتی یا اسکرابر noBac یا آنتی باکتریال مدل هایی هستند که به دلیل تجهیز مخازن به مواد معدنی و ترکیبات انحصاری، موجب از بین بردن باکتری های جمع آوری شده از محیط  ظرف مدت سه روز تا میزان 99/99 % می گردند. بنابراین در محیط هایی همچون بیمارستان ها، استفاده از این نوع اسکرابر ها ترجیح داده می شود.


کف شور صنعتی


مزایای استفاده از اسکرابر

کاربرد دستگاه های اسکرابر صنعتی در مقایسه با روش های سنتی شست و شوی کف دارای مزایای متعدد می باشد. در ادامه با بیان برخی از این مزایا به تشریح کامل این موضوع می پردازیم.


1- افزایش کیفیت شستشو

یکی از مهم ترین مزایای استفاده از کف شوی صنعتی ، افزایش کیفیت شستشوی کفپوش ها می باشد. استفاده از این دستگاه کارآمد باعث می شود که هر گونه آلودگی سرسخت به نحو موثر از سطح جدا شده و توسط سیستم مکش دستگاه کفشوی صنعتی از محیط خارج شود. بنابراین با استفاده از اسکرابر سطح کفپوش همواره ظاهری زیبا و جلادار خواهد داشت. این زیبایی تاثیری خوشایند در افراد حاضر در محیط، مراجعین و مشتریان ایجاد نموده و بسیار حائز اهمیت است.


2- افزایش سطح بهداشت

شستشوی و خشک کردن در روش های سنتی دارای مشکلات بهداشتی متعددی می باشد. در شستشوی توسط تی ابتدا تی توسط آب تمیز موجود در سطل خیس شده و با کشیدن تی مرطوب بر روی زمین عملیات شستشو انجام می گردد. در این مرحله تی کثیف شده و فرو بردن مجدد آن در سطل آب تمیز موجب آلوده شدن آب موجود در سطل می شود. در حقیقت در روش شستشوی سنتی، تی به طور مداوم آلودگی را بر روی زمین پخش می کند. این در حالی است که در دستگاه های زمین شوی صنعتی به دلیل تجهیز دستگاه به سیستم مکانیزه برس و تی و همچنین بر خورداری از مخزن آب تمیز و کثیف مجزا عملیات شستشوی به روشی عمیق و بهداشتی انجام می پذیرد.


3- افزایش سرعت عملیات

برآوردهای آماری نشانگر آن است که روش های دستی شستشوی کف، در حالت نسبتا بهینه دارای راندمانی کاری بیش از 160 متر مربع در ساعت نخواهد بود. این در حالی است که دستگاه های کفشوی صنعتی دارای توانایی شستشوی 900 تا 5000 مترمربع در ساعت می باشند. بنابراین می توان بیان نمود که دستگاه های اسکرابر صنعتی وابسته به نوع و پهنای شستشوی خود، می توانند سرعت انجام عملیات را تا بیش از 30 برابر افزایش دهند.


دستگاه اسکرابر


4- افزایش صرفه اقتصادی

آمارهای جهانی از موسسات معتبر بین المللی از جمله ISSA حاکی از آن است که در حدود 90 درصد از هزینه های شستشوی و نظافت محیط مرتبط با هزینه نیروی انسانی می باشد. با توجه به اینکه دستگاه های زمین شوی صنعتی بسته به مدل دارای کارایی 6 تا 32 برابر روش دستی می باشند، استفاده از این شیوه مکانیزه نظافت صنعتی در طولانی مدت، موجب کاهش هزینه و افزایش صرفه اقتصادی به دلیل کاهش نیروی انسانی مورد نیاز یا بازه زمانی کار نیروهای خدماتی می گردد. از سوی دیگر استفاده از زمین شوی صنعتی در عملیات شستشوی سطوح کف موجب افزایش طول عمر مفید کفپوش شده و قیمت اسکرابر را پوشش می دهد. این مسأله به افزایش کیفیت شستشو، از بین بردن کامل آلودگی ها از روی سطح، جمع آوری و مکش کامل آب و خشک نمودن سریع سطح کفپوش و کاهش میزان مصرف آب و مواد شوینده در نتیجه استفاده از کف شوی صنعتی باز می گردد. بدین ترتیب با انجام صحیح و اصولی عملیات شستشوی سطوح کف با استفاده از اسکرابر از هزینه های هنگفت ترمیم یا تعویض کفپوش ها جلوگیری خواهد شد.


5- کاهش مصرف آب و مواد شوینده

با توجه به سیستم قدرتمند برس زنی در دستگاه های کف شوی صنعتی و توانایی بالای آن در حذف فیزیکی آلودگی ها و رسوبات از روی زمین، هنگام کاربر دستگاه های کفشور صنعتی نیاز به استفاده از مواد شوینده و آب تا حد بالایی کاهش می یابد. کاهش مصرف آب و مواد شوینده علاوه بر کاهش هزینه ها، از لحاظ سازگاری با محیط زیست نیز ارزشمند می باشد.


6- کاهش مزاحمت برای افراد حاضر در محیط

زمان خشک شدن زمین هنگام استفاده از روش های سنتی برای شستشوی کف طولانی است و تردد افراد بر روی سطوح مرطوب به آلودگی مجدد آنها می انجامد در نتیجه تا خشک شدن کامل یک بخش، امکان رفت و آمد در آن وجود ندارد. همین امر موجب ایجاد مشکلات متعدد در محیط های کاری و تجاری می گردد. حال آنکه در صورت استفاده از زمین شوی صنعتی به عنوان یک روش مکانیزه نظافت صنعتی، سیستم خشک کن دستگاه زمین را به سرعت خشک نموده و مشکلات مربوطه را مرتفع می نماید.


7- کاهش صدمات و جراحات

شستشوی و نظافت مداوم سطوح موجب احتمال لغزش و سر خوردن افراد بر روی سطح را کاهش می دهد. آسیب های ناشی از سر خوردن، یکی از متداول ترین نوع صدمات در محیط های کاری می باشند که با استفاده صحیح از سیستم شستشوی و خشک کن در دستگاه های اسکرابر صنعتی یا کف شوی صنعتی تا حد زیادی برطرف می گردند.
مرتب سازی براساس :

شیوه نمایش :

1 2

کارخانه سازنده :

پهنای شستشو (سانتیمتر) :

کارایی تئوری (متر مربع بر ساعت) :

موتور حرکتی :

تعداد برس :

نوع هدایت :

آنتی باکتریال :

منبع تغذیه :

1 2