سوییپر

دستگاه سوییپر صنعتی یا جاروی شهری یک ابزار مکانیزه نظافت صنعتی است که در نظافت پرسرعت و باکیفیت زمین های مسطح در محیط های گوناگون عملکرد بسیار مناسب نشان می دهد. امروزه استفاده از دستگاه های جاروی شهری در نظافت محیط های تجاری و صنعتی به شکلی گسترده جایگزین روش های سنتی جمع آوری گرد و خاک و آلودگی های خشک نظیر کاربرد جارو و خاک انداز شده است. دستگاه های سوییپر صنعتی یا جاروی محوطه از نظر نوع و ساختار به مدل های متنوعی تقسیم می گردند، که هر کدام متناسب با یک محیط خاص و یک کاربرد ویژه می باشند. 
اساس کارکرد دستگاه های سوییپر صنعتی

اگرچه دستگاه های سوییپر خیابانی در مدل های مختلفی طراحی و عرضه می گردند، اما اساس کارکرد دستگاه در اغلب سوییپر شهری مشابه می باشد؛ برس های دیسکی کناری در دستگاه های جاروی شهری یا سوییپر محوطه خاک و آلودگی ها را از اطراف جمع کرده و در بخش میانی دستگاه متمرکز می کنند. در ادامه مواد جمع آوری شده توسط یک برس مرکزی رولی شکل به داخل مخزن پرتاب می گردند و به این طریق مواد و زباله های خشک موجود بر سطح زمین در داخل مخزن انباشته می شوند. دستگاه های سوییپر صنعتی با هدف جلوگیری از بلند شدن گرد و خاک در حین عملکرد برس ها، به سیستم مکش قدرتمند و فیلترهای کارآمد تجهیز شده اند. دریچه های مکش بر روی برس های کناری دستگاه وجود دارد که هم زمان با جاروب، گرد و غبار را مکش کرده و اجازه نمی دهد در هوا پراکنده شود، در نتیجه این رده از دستگاه های جاروب محوطه در محیط های دارای سطح بالای آلودگی قابل استفاده می باشند.


تقسیم بندی انواع سوییپر

با توجه به گسترش روز افزون کاربرد دستگاه های جاروب خیابانی یا جاروب صنعتی در اماکن مختلف، امروزه این دستگاه در مدل های متنوعی قابل ارائه هستند. مدل های مختلف سوییپر بر اساس پارامترهای متعدد تقسیم بندی می شوند.


1- تقسیم بندی از نظر نوع هدایت

دستگاه های جاروی شهری یا سوییپر صنعتی از نظر نوع هدایت به دو دسته دستگاه های سوییپر سرنشین دار و سوییپر های دستی تقسیم می گردند. در سوییپر های دستی، کاربر در پشت دستگاه ایستاده و با در دست گرفتن دسته کنترلی، هدایت آن را به سمت جلو به عهده می گیرد. حال آن که با افزایش ابعاد و ظرفیت سوییپر صنعتی دیگر امکان هدایت آن به صورت دستی وجود ندارد و نوع طراحی و هدایت تغییر می کند؛ در دستگاه های سرنشین دار، کاربر با قرار گرفتن بر روی صندلی راننده و استفاده از یک فرمان، همانند خودرو دستگاه را هدایت می نماید. اگرچه اکثر دستگاه های سوییپر صنعتی با هدف دارا بودن پهنای نظافت وسیع تر، ظرفیت مخزن زباله بزرگتر و بازده بیشتر به صورت سرنشین دار تولید می شوند، اما استفاده از دستگاه های سوییپر دستی به منظور نظافت محوطه هایی با وسعت کم یا تراکم بالا و مسیر های عبوری باریک نیز بسیار متداول می باشد.


2- تقسیم بندی از نظر نوع سیستم محرک

دستگاه های جاروب شهری یا سوییپر صنعتی از نظر نوع سیستم حرکتی در مدل های مکانیکی و موتور دار طراحی شده اند. مدل های دارای موتور حرکتی خود بر اساس نوع موتور به دو دسته اصلی تقسیم می گردند.
سوییپر مکانیکی

در دستگاه های سوییپر صنعتی یا جاروی محوطه مکانیکی که به صورت دستی هستند، عملکرد هیچ یک از بخش های دستگاه وابسته به موتور نمی باشد و این دستگاه بطور کلی فاقد موتور است. در این دستگاه ها تمام نیروی مورد نیاز برا حرکت رو به جلوی سوییپر توسط کاربر تامین می گردد. به همین دلیل این دستگاه های سوییپر خیابانی یا شهری برای عملکرد به هیچ گونه منبع انرژی برقی یا بنزینی نیازمند نبوده و کاربرد آنها همراه با ایجاد آلودگی های محیطی نمی باشد. البته با توجه به اینکه تمامی انرژی مورد نیاز برای حرکت سوییپر صنعتی و چرخش برس ها، توسط نیروی هل دادن رو به جلوی کاربر تامین می گردد، این مدل سوییپر ها در ابعاد نسبتا کوچک طراحی و تولید می گردند.


سوییپر باتری دار

سوییپر صنعتی باتری دار ضمن برخورداری از کارایی بالا در نظافت سطوح، به دلیل دارا بودن موتور الکتریکی و عدم استفاده از سوخت های فسیلی هیچ گونه آلودگی زیستی ایجاد نمی کنند و کاملا سازگار با محیط زیست می باشند. این مشخصه ها سبب می گردد که سوییپر های باتری دار برای نظافت کف در فضاهای سرپوشیده گزینه ای ایده آل به شمار آیند. 


سوییپر با سوخت فسیلی

مهم ترین و متداول ترین رده از دستگاه های سوییپر شهری یا جاروی شهری دستگاه های جاروب خیابانی مجهز به موتورهای بنزینی، دیزلی یا دوگانه سوز می باشند. با توجه به سهولت تأمین سوخت های فسیلی، این سوییپر ها، بهترین و کارآمدترین نوع ابزار نظافت صنعتی برای جمع آوری سریع و باکیفیت گرد و خاک و آلودگی های جامد و خشک در فضاهایی با وسعت بالا، به ویژه محیط های باز و غیر سرپوشیده می باشند.
3- تقسیم بندی سوییپر ها از نظر سیستم تخلیه مخزن

دستگاه سوییپر صنعتی از نظر روش تخلیه مخزن به دو نوع سوییپر های دارای سیستم تخلیه مکانیزه و دستگاه های دارای تحلیه دستی تقسیم بندی می گردند.


سوییپر با سیستم تخلیه مکانیزه

این نوع دستگاه های سوییپر شهری یا جاروی شهری مجهز به یک جک هیدرولیک می باشند، مخزن زباله سوییپر توسط این جک تا ارتفاع مشخصی بالا برده شده و  مستقیما داخل سطل زباله قابل تخلیه می باشد. هنگام بررسی مشخصات یک سوییپر صنعتی ، میزان ارتفاع تخلیه مخزن، یکی از مهم ترین شاخصه هایی است که مورد توجه قرار می گیرد.سیستم تخلیه مکانیزه معمولا بر روی دستگاه های دارای مخازن بزرگ نصب می شود که وزن و حجم بالای مخزن در آنها، تخلیه دستی را دشوار می نماید.


سوییپر با سیستم تخلیه دستی

در تخلیه دستی مخزن، مخزن جمع آوری مواد با رها سازی یک اهرم از بدنه جدا شده و مواد به صورت دستی تخلیه می گردند. این روش معمولا در مورد دستگاه های کوچک و متوسط با حجم مخزن پایین به کار برده می شود.


مرتب سازی براساس :

شیوه نمایش :

1 2

کارخانه سازنده :

تعداد برس :

نوع هدایت :

منبع تغذیه :

1 2