مبل شوی

دستگاه مبل شوی یک تجهیز مکانیزه شستشوی مبل، صندلی و سایر سطوح مشابه است که امکان شستشو و خشک کردن سریع مبلمان را بدون آسیب رساندن به آن فراهم می نماید. مبلمان از جمله تجهیزاتی است که در معرض آلودگی های مختلف قرار دارد. انواع لکه، جرم و گرد و غبار می توانند به الیاف و پارچه مبلمان آسیب وارد کرده و موجب کدر شدن و از دست رفتن جلوه آن شوند به گونه ای که حتی پس از شستشوی عمیق همچنان آلوده و نامناسب به نظر آید. در چنین شرایطی نیاز به تعویض مبلمان یا رویه آن به وجود می آید که مستلزم صرف هزینه قابل توجه می باشد. علاوه بر این باقی ماندن آلودگی بر روی سطح مبل و صندلی می تواند این سطوح را به منبع رشد و تکثیر انواع میکروب ها و باکتری ها تبدیل نموده و سلامت افراد حاضر در محیط را به خطر اندازد، در نتیجه لازم است تا با به کارگیری روشی صحیح به شستشوی صندلی و مبلمان در محیط های مختلف پرداخت.


عکس شستشوی مبل با دستگاه مبل شوی
دستگاه مکانیزه نظافت و شستشوی مبل


مشکلات شستشوی مبلمان به شیوه سنتی

شستشوی مبلمان در هر محیطی اعم از تجاری، خانگی و هتل ها و... با روش های سنتی ضمن نیاز به اختصاص زمان طولانی و اعمال کار فیزیکی سنگین و خسته کننده، کیفیت لازم را نیز به همراه نخواهد داشت. عدم دسترسی به فوم و محلول شوینده در غلظت مناسب در کنار عدم امکان خشک کردن مبلمان پس از شستشو موجب نفوذ آب به داخل الیاف مبلمان شده و پوسیدگی و آسیب به آن را به همراه دارد. ضمن اینکه نفوذ و باقی ماندن آب در مبلمان می تواند بوی نامطبوعی را در محیط ایجاد نماید. این درحالی است که استفاده از یک دستگاه نظافتی مناسب نظیر دستگاه مبل شوی مکانیزه ضمن افزایش سرعت نظافت تمامی مشکلات ذکر شده را برطرف می نماید.


روش مناسب با شستشوی مبل

به هنگام شستشوی مبلمان آلودگی های موجود عمدتا سطحی است. روش مناسب به هنگام انجام این عملیات روشی است که موارد زیر را در برگیرد:

- عملیات شستشوی را به نحو موثر انجام داده و آلودگی موجود بر روی سطوح را کاملا حذف نماید.

- محلول شوینده به لایه های زیرین مبل نفوذ نکرده و باعث وارد شدن آسیب به ساختار آن نگردد.

- سطوح سریعا خشک شده و مجددا قابل استفاده باشند.

بر این اساس بهتر است از فوم متراکم برای شستشوی مبلمان و سطوح مشابه استفاده شود. دانسیته یا چگالی بهینه این نوع فوم باعث می شود که در حدود چند میلیمتر داخل لایه سطحی که حاوی بیشترین حجم آلودگی می باشد نفوذ کرده و آلودگی ها را به نحو موثر حذف نماید. یعنی فوم متراکم نه همانند فوم خشک تنها روی سطح باقی مانده و نه همانند محلول آب و ماده شوینده به عمق منسوجات نفوذ می کند. بنابراین ضمن حذف آلودگی ها به شکل موثر، سرعت خشک شدن را به نحو قابل توجه افزایش می دهد.


دستگاه مبل شور و نظافت صنعتی

دستگاه مبل شور یک دستگاه نظافت صنعتی با امکان جابجایی (portable) بوده و برای کاربرد در برنامه نظافتی مرتب و متناوب محیط هایی همچون هتل ها، رستوران ها، سینما و ... بسیار مناسب است. همچنین به دلیل سهولت جابجایی و کاربرد برای استفاده توسط شرکت های پیمانکاری و خدمات نظافتی گزینه ای مناسب می باشد. از سوی دیگر ماهیت و نحوه عملکرد دستگاه مبل شوی امکان استفاده از آن را برای لکه گیری و شستشوی موضعی فرش و موکت فراهم می نماید.


دستگاه مبل شوی مکانیزه
سهولت نظافت مبلمان خودرو با دستگاه مبل شوی مکانیزه


بخش های تشکیل دهنده مبل شوی مکانیزه

مخزن آب تمیز برای نگهداری آب و ماده شوینده، مخزن آب کثیف برای جمع آوری آب و آلودگی و نازل های پاشش و مکش محلول شوینده بخش های اصلی یک دستگاه شستشوی مبل تجاری معمول را تشکیل می دهند. در دستگاه های مبل شور صنعتی و باکیفیت یک کمپرسور هوا به دستگاه اضافه می گردد. این کمپرسور باعث ترکیب محلول شوینده و هوای فشرده شده و آن را به فوم متراکم بعنوان ماده مناسب شستشوی مبلمان و سطوح مشابه همانند صندلی خودرو تبدیل می نماید که در مقایسه با فوم مایع کیفیت بسیار بهتری دارد. افزودن عامل حرارت به این سیستم موجب افزایش کیفیت و سرعت عملیات شستشو می گردد بنابراین در برخی مدل های مبل شوی، دستگاه علاوه بر دارا بودن کمپرسور هوا مجهز به یک سامانه گرم کن نیز بوده و فوم متراکمی با درجه حرارت بالا ایجاد می نماید.


نحوه عملکرد دستگاه مبل شوی مکانیزه

عملیات شسشتوی مبل توسط دستگاه شستشوی مبل در چند مرحله صورت می گیرد:


پاشش فوم متراکم

در مرحله اول فوم تولید شده در دستگاه مبل شور توسط کمپرسور (ناشی از ترکیب محلول شوینده با هوای فشرده) با استفاده از نازل دستی برسی بر روی سطح مورد نظر کشیده شده یا توسط نازل مخصوص پاشش می شود.


تجهیزات مکانیزه شستشوی و نظافت مبل با دستگاه مبل شوی
تجهیزات مکانیزه شستشوی و نظافت مبل با دستگاه مبل شوی


زمان دهی

به هنگام استفاده از دستگاه مبل شوی مکانیزه عامل زمان تاثیر قابل توجهی در افزایش کیفیت شستشوی دارد. هر چه زمان بیشتری فوم متراکم بر روی سطح باقی بماند نتیجه ای با کیفیت بهتر حاصل می گردد. زمان دهی باید به اندازه ای باشد که فوم قرار گرفته روی سطح از حالت کف حجیم خارج شده و ضخامت آن کاهش یابد.


مکش

پس از گذشت مدت زمان مناسب، فوم متراکم آلودگی ها را در خود جذب کرده و باید جمع آوری گردد. در این مرحله با استفاده از نازل مخصوص، آلودگی ها به همراه رطوبت ایجاد شده از روی سطح مکش می شوند. قدرت مکش بالای دستگاه شستشوی مبل مکانیزه تضمین کننده موفقیت مرحله آخر می باشد. با مکش کامل، رطوبت به عنوان عامل ایجاد کننده بوی نامطلوب از بین رفته و سرعت خشک شدن سطح به نحو قابل توجه افزایش می یابد. بطوریکه در مدل های مبل شور باکیفیت سطح شسته شده پس از 20 دقیقه خشک می گردد.

مرتب سازی براساس :

شیوه نمایش :

کارخانه سازنده :