کارواش اتوماتیک

دستگاه کارواش اتوماتیک یک دستگاه نظافت صنعتی مکانیزه است که به منظور شستشو و نظافت مکانیزه خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. نخستین دستگاه کارواش اتوماتیک در سال 1940 با عرضه یک مدل نیمه اتوماتیک به بازار معرفی گردید. با پیشرفت تکنولوژی و طراحی و تولید مدل های مدرن تر کارواش اتوماتیک، استقبال از این دستگاه کارآمد در بین صاحبان خودرو، سرمایه گذاران و صاحبان مشاغل بصورت روز افزون افزایش یافته است. امروزه مدل های متنوعی از دستگاه های کارواش تمام اتوماتیک در سر تا سر جهان قابل مشاهده هستند که بسته به نوع طراحی و تجهیزات خود برای شستشوی صحیح، باکیفیت و پرسرعت انواع مختلف خودرو های سواری و سنگین قابل کاربرد می باشند.


کارواش اتوماتیک


اگر چه مدل های مختلف کارواش اتوماتیک از لحاظ نوع خودرو، مورد شستشو و طراحی دستگاه می تواند کاملا متفاوت باشد؛ اما عملیات شستشو خودرو در تمامی آنها تقریبا مشابه بوده و شامل بخش های پیش شستشو، پاشش مواد شوینده، برس زنی، آبکشی نهایی و خشک کردن می باشد. استفاده از کارواش های اتوماتیک نه تنها موجب افزایش کیفیت شستشو خودرو گردیده و زمان شستشو و خشک کردن آن را به نحو قابل توجهی کاهش داده است، بلکه یک روش سازگار با محیط زیست می باشد و موجب صرفه جویی قابل ملاحظه ای در میزان مصرف انرژی، آب و ماده شوینده می گردد.


تقسیم بندی کارواش اتوماتیک

دستگاه های کارواش اتوماتیک بر اساس طراحی، کارکرد دستگاه و نوع خودرو مورد شستشو قابل تفکیک می باشند.


انواع کارواش اتوماتیک بر اساس طراحی و کارکرد

کارواش مکانیزه بر اساس نوع طراحی به دو مدل کارواش دروازه ای (ریلی) و کارواش تونلی تقسیم می گردد. در کارواش دروازه ای، تجهیزات مختلف دستگاه بر روی یک دروازه قرار گرفته اند و این دروازه بر روی یک ریل حرکت کرده و ماژول ها عملیات شستشو را بر روی خودرو که بصورت ثابت قرار گرفته است، انجام می دهد. در کارواش تونلی، تجهیزات دستگاه شامل برس ها، نازل و خشک کن در فواصل مکانی مشخص بصورت ثابت قرار گرفته اند و خودرو بر روی یک نوار نقاله قرار می گیرد و با حرکت نوار نقاله، خودرو داخل فضای تونل مانند دستگاه حرکت کرده و مراحل مختلف عملیات شستشو بر روی آن انجام می گیرد.


دستگاه کارواش اتوماتیک


نوع طراحی دستگاه کارواش دروازه ای، فضای مورد نیاز برای احداث سیستم را به حداقل کاهش می دهد اما در این نوع کارواش پیش از اتمام کلیه مراحل شستشو و خشک کردن یک خودور، امکان شروع عملیات شستشو برای خودروی دیگر وجود ندارد و میانگین تعداد خودرو قابل شستشو توسط دستگاه بسته به مدل کارواش بین 6 تا 14 خودرو در هر ساعت می باشد. در صورتی که در کارواش تونلی به دلیل مجزا بودن تجهیزات دستگاه و تفکیک مراحل عملیات شستشو، امکان حرکت خودروها بصورت زنجیره ای در فضای تونل وجود دارد و به همین ترتیب میانگین تعداد خودرو قابل شستشو در هر ساعت در مقایسه با کارواش دروازه ای به صورت قابل توجه ای افزایش یافته و این میانگین بیش از 50 خودرو در هر ساعت خواهد بود. البته نوع طراحی کارواش اتوماتیک تونلی سبب می شود که دستگاه نیازمند فضای بیشتری در مقایسه با کارواش دروازه ای باشد.


انواع کارواش اتوماتیک از لحاظ نوع خودرو قابل شستشو

دستگاه های کارواش اتوماتیک بسته به ابعاد خود و نوع خودرویی که توسط دستگاه مورد شستشو قرار میگیرد به دو نوع کارواش اتوماتیک سواری شوی و کارواش اتوبوس شوی (کارواش ماشین سنگین) تقسیم می گردند.


بخش های مختلف یک کارواش مکانیزه

عملیات شستشو و خشک کردن کامل توسط یک کارواش اتوماتیک شامل مراحل مختلف می باشد و هر مرحله از عملیات توسط بخش خاصی از دستگاه انجام می گیرد. بخش های مختلف یک کارواش اتوماتیک را در ذیل بررسی خواهیم کرد.


کارواش تمام اتوماتیک


نازل ها

نازل های کارواش اتوماتیک وظیفه پاشش آب و مواد مورد استفاده در عملیات را بر عهده دارند. در مرحله پیش شستشو، نازل ها آب را تحت فشار بالا به خودرو پاشش می کنند تا آلودگی های سطحی و مواد ساینده همانند شن و ماسه از خودرو جدا شوند. بدین ترتیب خطر خش افتادن بر روی بدنه از بین می رود. در ادامه شامپو و فوم برای افزایش کیفیت عملیات شستشو از نازل های مخصوص پاشش می گردد. نوع سوم نازل ها، نازل های آبکشی و پاشش واکس می باشند. که آبکشی نهایی خودرو پس از شستشو و همچنین پاشش واکس و مواد جلادهنده را بر عهده دارند.


برس ها

برس های کارواش اتوماتیک که به دو صورت عمودی و افقی طراحی می شوند، مسئولیت عملیات برس زنی را بر عهده دارند. حرکت سریع این برس ها بر روی سقف خودرو و کناره های آن، باعث جدا شدن آلودگی ها از بدنه خودرو می گردد.


خشک کن ها

پس از اتمام عملیات برس زنی، آب کشی نهایی خودرو و پاک شدن هر گونه شامپو و فوم از سطح ماشین، نوبت به خشک کردن خودرو می رسد. خشک کن های کارواش اتوماتیک بصورت فوقانی و کناری می باشند و تعداد، توان و نحوه قرارگیری آنها نسبت به خودرو به مدل کارواش مکانیزه بستگی دارد.


سیستم کنترل (PLC )

سیستم PLC یا کنترل گر منطقی برنامه پذیر، سیستم کنترل کننده و قلب یک کارواش اتوماتیک می باشد که وظیفه کنترل کلیه عملیات انجام شده در بخش های مختلف دستگاه بر عهده آن می باشد.


کلیه دستگاه های کارواش اتوماتیک و مکانیزه دارای بخش های ذکر شده می باشند. در کنار این بخش ها، سیستم ها و تجهیزات دیگری ممکن است به دستگاه اضافه گردد. این بخش ها عموما برای افزایش کیفیت، سرعت و میزان سود آوری سیستم بنا به درخواست مشتری به دستگاه اضافه می شوند و از میان آنها می توان به سیستم تصفیه آب، سیستم بازیافت آب و سیستم زیرشویی و دستگاه کفی شوی اشاره کرد.


مرتب سازی براساس :

شیوه نمایش :

کارخانه سازنده :