کارواش اتوماتیک

دستگاه کارواش اتوماتیک یک دستگاه نظافت صنعتی مکانیزه است که به منظور شستشو و نظافت مکانیزه خودرو مورد استفاده قرار می گیرد. نخستین دستگاه کارواش اتوماتیک در سال 1940 با عرضه یک مدل نیمه اتوماتیک به بازار معرفی گردید. با پیشرفت تکنولوژی و طراحی و تولید مدل های مدرن تر کارواش اتومات، استقبال از این دستگاه کارآمد در بین صاحبان خودرو، سرمایه گذاران و صاحبان مشاغل بصورت روز افزون افزایش یافته است. امروزه مدل های متنوعی از دستگاه های کارواش تمام اتوماتیک در سر تا سر جهان راه اندازی شده و قابل مشاهده هستند که بسته به نوع طراحی و تجهیزات خود برای شستشوی صحیح، باکیفیت و پرسرعت انواع مختلف خودرو های سواری و سنگین قابل کاربرد می باشند.


اگر چه مدل های مختلف کارواش اتوماتیک از لحاظ نوع خودرو، مورد شستشو و طراحی دستگاه می تواند کاملا متفاوت باشد؛ اما عملیات شستشو خودرو در تمامی آنها تقریبا مشابه بوده و شامل بخش های پیش شستشو، پاشش مواد شوینده، برس زنی، آبکشی نهایی و خشک کردن می باشد. استفاده از کارواش های اتوماتیک نه تنها موجب افزایش کیفیت شستشو خودرو گردیده و زمان شستشو و خشک کردن آن را به نحو قابل توجهی کاهش داده است، بلکه یک روش سازگار با محیط زیست می باشد و موجب صرفه جویی قابل ملاحظه ای در میزان مصرف انرژی، آب و ماده شوینده می گردد.


عکس دستگاه کارواش اتوماتیک
دستگاه کارواش اتوماتیک

تقسیم بندی دستگاه کارواش اتومات

دستگاه های کارواش اتوماتیک بسته به ابعاد خود و نوع خودرویی که توسط دستگاه مورد شستشو قرار میگیرد به دو نوع کارواش اتومات سواری شوی و کارواش اتوبوس شوی (کارواش ماشین سنگین) تقسیم می گردند. این تقسیم بندی و همچنین تجهیزات و امکانات مختلف هر یک از آنها در قیمت کارواش اتوماتیک تاثیر گذار است. نوع دیگر تقسیم بندی دستگاه کارواش تمام اتوماتیک بر اساس طراحی و نحوه کارکرد دستگاه است.


کارواش اتوماتیک دروازه ای یا ریلی

کارواش مکانیزه دروازه ای (ریلی) تجهیزات مختلف دستگاه بر روی یک دروازه قرار گرفته اند و این دروازه بر روی یک ریل حرکت کرده و ماژول ها عملیات شستشو را بر روی خودرو که بصورت ثابت قرار گرفته است، انجام می دهد. نوع طراحی دستگاه کارواش دروازه ای، فضای مورد نیاز برای احداث و راه اندازی کارواش اتوماتیک را به میزن زیادی کاهش می دهد اما در این نوع کارواش پیش از اتمام کلیه مراحل شستشو و خشک کردن یک خودرو، امکان شروع عملیات شستشو برای خودروی دیگر وجود ندارد و میانگین تعداد خودرو قابل شستشو توسط دستگاه بسته به مدل کارواش بین 6 تا 14 خودرو در هر ساعت می باشد.


کارواش اتوماتیک تونلی

در نوع دیگر دستگاه کارواش اتوماتیک، کارواش تونلی تجهیزات دستگاه شامل برس ها، نازل و خشک کن در فواصل مکانی مشخص بصورت ثابت قرار گرفته اند و خودرو بر روی یک نوار نقاله قرار می گیرد و با حرکت نوار نقاله، خودرو داخل فضای تونل دستگاه به جلو حرکت کرده و مراحل مختلف عملیات شستشو بر روی آن انجام می گیرد. توجه داشته باشید که برای راه اندازی کارواش اتومات تونلی نیاز به فضای بیشتری خواهید داشت اما سرعت نظافت خودرو و تعداد خودروی نظافت شده در مدت مشخص بیشتر از کارواش ریلی خواهد بود. با توجه به مجزا بودن تجهیزات شستشو در کارواش تونلی و تفکیک مراحل، امکان حرکت خودرو ها به صورت زنجیره ای وجود دارد. با توجه به فضای لازم به راه اندازی و تجهیزات دستگاه کارواش تونلی، قیمت کارواش اتوماتیک تونلی و راه اندازی این نوع کارواش بالا تر از قیمت کارواش دروازه ای خواهد بود.بخش های مختلف یک کارواش مکانیزه

عملیات شستشو و خشک کردن کامل توسط یک کارواش اتوماتیک شامل مراحل مختلف می باشد و هر مرحله از عملیات توسط بخش خاصی از دستگاه انجام می گیرد. بخش های مختلف یک کارواش اتومات را در ذیل بررسی خواهیم کرد.


عملکرد کارواش تمام اتوماتیک
نحوه عملکرد کارواش تمام اتوماتیک


نازل های پاشش آب و مواد شوینده

نازل های کارواش اتوماتیک وظیفه پاشش آب و مواد مورد استفاده در عملیات را بر عهده دارند. در مرحله پیش شستشو، نازل ها آب را تحت فشار بالا به خودرو پاشش می کنند تا آلودگی های سطحی و مواد ساینده همانند شن و ماسه از خودرو جدا شوند. بدین ترتیب خطر خش افتادن بر روی بدنه از بین می رود. در ادامه شامپو و فوم برای افزایش کیفیت عملیات شستشو از نازل های مخصوص پاشش می گردد. نوع سوم نازل ها، نازل های آبکشی و پاشش واکس می باشند. که آبکشی نهایی خودرو پس از شستشو و همچنین پاشش واکس و مواد جلادهنده را بر عهده دارند.


برس های شوینده

برس های کارواش اتوماتیک که به دو صورت عمودی و افقی طراحی می شوند، مسئولیت عملیات برس زنی را بر عهده دارند. حرکت سریع این برس ها بر روی سقف خودرو و کناره های آن، باعث جدا شدن آلودگی ها از بدنه خودرو می گردد.


خشک کن ها

پس از اتمام عملیات برس زنی، آب کشی نهایی خودرو و پاک شدن هر گونه شامپو و فوم از سطح ماشین، نوبت به خشک کردن خودرو می رسد. خشک کن های کارواش اتوماتیک بصورت فوقانی و کناری می باشند و تعداد، توان و نحوه قرارگیری آنها نسبت به خودرو به مدل کارواش مکانیزه بستگی دارد.


سیستم کنترل (PLC )

سیستم PLC یا کنترل گر منطقی برنامه پذیر، سیستم کنترل کننده و قلب یک کارواش تمام اتوماتیک می باشد که وظیفه کنترل کلیه عملیات انجام شده در بخش های مختلف دستگاه بر عهده آن می باشد.


کلیه دستگاه های کارواش اتومات و مکانیزه دارای بخش های ذکر شده می باشند. در کنار این بخش ها، سیستم ها و تجهیزات دیگری ممکن است به دستگاه اضافه گردد. این بخش ها عموما برای افزایش کیفیت، سرعت و میزان سود آوری سیستم بنا به درخواست مشتری به دستگاه اضافه می شوند و از میان آنها می توان به سیستم تصفیه آب، سیستم بازیافت آب و سیستم زیرشویی و دستگاه کفی شوی اشاره کرد.


قیمت کارواش اتوماتیک

تجهیزات و دستگاه های اتوماتیک نظافت خودرو به دلیل تنوع در ویژگی ها و قابلیت های منحصر به فردشان، در قیمت های مختلفی ارائه میشوند. این ویژگی ها تاثیر مستقیمی بر قیمت کارواش اتوماتیک دارد. از جمله این عوامل و ویژگی ها میتوان به ساختار دستگاه کارواش اتومات، نوع نازل های به کار رفته در دستگاه، کیفیت و جنس برس نظافت، امکانات ویژه برای پاشش واکس و مواد شوینده و سامانه های خشک کن این دستگاه ها اشاره داشت. 


بهترین دستگاه کارواش اتوماتیک
کارواش تمام اتوماتیک راهکار بهینه شستشوی مکانیزه خودرو

توجه به این نکته که قیمت دستگاه کارواش اتوماتیک تونلی از کارواش دروازه ای بالا تر است، میتواند به شما در انتخاب دستگاه مناسب کمک نماید. کارواش های مکانیزه دروازه ای با توجه به نیاز به فضای راه اندازی کمتر، از قیمت پایین تری نیز برخوردارند. با این حال تجهیزات و بخش های مختلف کارواش تونلی با نیاز فضای پیاده سازی بیشتر به میزان زیادی در قیمت این کارواش اتومات تاثیر گذار است.


تجهیزات نظافت مکانیزه با توجه به آسان سازی فرایند نظافت خودرو و کاهش هزینه های نظافت تجهیزات مناسب و کارآمدی به حساب می آیند. خرید و به کارگیری کارواش اتوماتیک با توجه به قیمت این دستگاه مکانیزه با به همراه داشتن مزایای استفاده از این دستگاه و تاثیر آن در صرفه جویی مصرف آب و مواد شوینده سرمایه گذاری مناسبی در راستای ارائه خدمات بهینه نظافت خودرو خواهد بود.


راه اندازی کارواش اتوماتیک

راه اندازی یک دستگاه کارواش اتوماتیک در محیط مورد نظر شما قبل از هر چیز نیاز به فضای مشخص و از پیش تعیین شده دارد. با توجه به ویژگی های منحصر به فرد خود در شستشوی خودرو راه اندازی کارواش اتومات میتواند یک مزیت و برتری برای مجموعه های خدماتی باشد و در افزایش سرعت و کیفیت نظافت خودرو تاثیر به سزایی خواهد داشت.


اصلی ترین موردی که در راه اندازی کارواش اتوماتیک باید مد نظر داشته باشید، انتخاب بین انواع تونلی یا دروازه ای این دستگاه شستشوی خودرو، تدارک محل احداث و منطقه مناسب برای راه اندازی آن است. استفاده از مشاوره و راهنمایی در خصوص خرید و راه اندازی دستگاه کارواش اتوماتیک میتواند به میزان قابل توجهی در تصمیم گیری درست به شما کمک نماید. با فراهم کردم شرایط مناسب برای راه اندازی کارواش اتومات به راحتی و با کمترین هزینه برای نیروی کار میتوانید از مزایای نظافتی این دستگاه کارواش تمام اتوماتیک مکانیزه در شستشوی خودرو استفاده نمایید.


از ویژگی های اصلی برای انتخاب محل راه اندازی کارواش اتوماتیک میتوان به مواردی همچون در نظر داشتن سهولت دسترسی، استفاده از علائم راهنمای مناسب برای جلب مشتریان، انتخاب محدوده ای با جمعیت متوسط تا زیاد و بررسی رقبا و خدماتی که ارائه می دهند اشاره نمود. در خصوص فضای لازم برای راه اندازی کارواش اتوماتیک باید به این نکته توجه داشته باشید که کارواش های تونلی به فضای بیشتری برای پیاده سازی نیاز دارند اما قادرند تعداد بیشتری خودرو در مدت زمان کوتاه تر نظافت نمایند. فضای لازم برای راه اندازی کارواش اتومات دروازه ای تنها به اندازه یک خودرو می باشد و هزینه پیاده سازی و راه اندازی آن بسیار کمتر از نمونه های تونلی این دستگاه مکانیزه خواهد بود.
مرتب سازی براساس :

شیوه نمایش :

کارخانه سازنده :