مواد شوینده صنعتی

رشد صنایع، تنوع آلودگی ها را به همراه داشته است. این آلودگی ها با استفاده از شیوه های معمول نظافت و آب قابل نظافت نیستند، از این رو استفاده از مواد شوینده صنعتی در فرایند شستشو و نظافت آنها پیشنهاد می گردد. مواد شوینده صنعتی با داشتن قدرت پاک کنندگی بالا و حذف بهینه انواع آلودگی ها از روی سطوح مختلف، در بهبود کیفیت نظافت و شستشو تاثیر گذارند. با افزودن و استفاده از این مواد به سیستم نظافتی انرژی لازم برای شکستن پیوند بین ذرات آلودگی و سطح را تامین کرده و به کاهش انرژی لازم برای انجام فرایند نظافت و حذف آلودگی ها و سرعت بخشیدن به انجام با کیفیت تر عملیات نظافت و شستشو کمک می نماییم. با توجه به متنوع بودن آلودگی ها و تفاوت ساختار آنها در محیط های گوناگون نیاز است تا برای دستیابی به بالاترین کیفیت نظافت، از شوینده های صنعتی تخصصی و مناسب با آلودگی مورد نظر استفاده شود. بر این اساس این مواد شوینده صنعتی از لحاظ ترکیبات شیمیایی، میزان اسید یا باز بودن، نحوه استفاده و کاربرد های مختلف در دسته بندی های گوناگون طبقه بندی می شوند. شستشو و نظافت سطوح بدون کاربرد ماده شوینده صنعتی مناسب نتیجه مطلوب و با کیفیت را حاصل نمی نماید. به همین دلیل کاربرد و استفاده درست از مواد شوینده صنعتی می تواند تاثیر زیادی در کیفیت نظافت، ماندگاری تمیزی سطوح و تسریع فرایند نظافت محیط ها و سطوح گوناگون گردد. از این رو به کارگیری شوینده های مناسب با هر سطح از اهمیت بالایی برخوردار خواهد بود.


تاثیر استفاده از مواد شوینده صنعتی در نظافت سطوح
تفاوت نظافت سطوح با استفاده از مواد شوینده

مزایای استفاده از مواد شوینده صنعتی

استفاده از شوینده های صنعتی تخصصی در عملیات نظافت و شستشو در مراکز تجاری، بهداشتی، بیمارستانی و یا صنعتی بسته به نوع مواد استفاده شده در آن و کیفیت تولید دارای مزایای متعددی است که مهم ترین آنها عبارت اند از:

• افزایش قدرت پاک کنندگی و توانایی در از بین بردن انواع آلودگی های سرسخت و تثبیت شده، آلودگی های چرب و روغنی و یا چسبنده

• بالا رفتن سرعت انجام انواع عملیات نظافتی به دلیل افزایش قدرت پاک کنندگی و جلوگیری از انجام چند باره عملیات شستشوی سطوح و تجهیزات

• بهینه سازی و کاهش مصرف آب به دلیل کاهش دفعات شستشوی در عین افزایش کیفیت آن

• کاهش نیروی انسانی مورد نیاز به دلیل تسهیل و تسریع فرآیند نظافت و شستشوی

• کاهش میزان جذب آلودگی های بر روی سطوح و تسهیل عملیات نظافتی در دفعات بعدی

• حفظ سلامت سطح و افزایش طول عمر مفید آن در صورت انتخاب یک ماده شوینده صنعتی صحیح

• حذف بوی نامطبوع به دلیل حذف موثر آلودگی ها و جلوگیری از باقی ماندن و انباشت آنها و ایجاد رایحه ای خوشایند در محیط

• ضد عفونی سازی سطوح و افزایش سطح سلامت و بهداشت محیط و کاهش احتمال انتقال بیماری ها (در صورت استفاده از مواد ضدعفونی کننده و آنتی باکتریال)

• کاهش میزان استهلاک و آسیب ناشی انباشت آلودگی ها در محیط در طولانی مدت

• کاهش دفعات مورد نیاز برای شستشوی و به تبع آن کاهش میزان مزاحمت ایجاد شده برای افراد حاضر در محیط


دسته بندی انواع مواد شوینده صنعتی

انواع ماده شوینده صنعتی بر اساس پارامترهای مختلف طبقه بندی می‌شوند. با توجه به تقسیم بندی آلودگی ها میتوان مواد شوینده یک ماده مناسب انتخاب نموده و تا در دست یابی به نتیجه مطلوب تاثیرگذاری بسیاری داشته باشد.

بر اساس نوع آلودگی و نوع سطح

برخی از مواد شوینده صنعتی به طور ویژه برای برطرف نمودن نوع خاصی از آلودگی طراحی شده اند. ممکن است استفاده از این مواد در رفع انواع دیگر آلودگی‌ها نیز مفید باشد اما بدون شک این مواد شوینده تخصصی در رفع آلودگی خاصی که برای آن تولید شده‌اند، عملکرد بهینه نشان می‌دهند. از جمله مواد شوینده صنعتی تخصصی می توان به شوینده های برطرف کننده آلودگی‌های چرب و روغنی، آلودگی ناشی رسوبات و املاح، آلودگی های چسبنده مانند آدامس، آلودگی سرویس‌های بهداشتی، آلودگی میکروبی و باکتریایی و ... اشاره نمود. از تقسیم بندی مواد شوینده میتوان به چربی زدا ها، جرم گیر ها، واکس ها و براق کننده ها و ضد عفونی کننده ها اشاره داشت.


انواع مواد شوینده صنعتی
انواع مواد شوینده ابراهیم

بر اساس سطح مورد نظافت

برخی از مواد شوینده صنعتی به شکل تخصصی برای استفاده بر روی سطوح خاص تولید شده اند. این شوینده های صنعتی با توجه به جنس و ویژگی‌های سطح مربوطه طراحی شده‌اند بنابراین سطح مفروض را با بالاترین کیفیت تمیز نموده و هیچ گونه آسیبی به آن وارد نمی‌کنند. این رده از مواد شوینده صنعتی معمولا یک لایه محافظ بر روی سطح ایجاد نموده و میزان جذب آلودگی را بر روی سطح کاهش می‌دهند و به این ترتیب به حفظ جلا و زیبایی سطح کمک کرده و طول عمر آن را افزایش می‌دهند. از جمله این شوینده های صنعتی می‌توان به شوینده تخصصی سطوح استیل، سطوح چوبی و پارکت، سطوح فلزی، سطوح پلاستیکی و سطوح سنگی ... اشاره نمود.

بر اساس نحوه استفاده

یکی از مهم ترین نکات در مورد مواد شوینده صنعتی نحوه استفاده آنهاست. برخی مواد شوینده به منظور استفاده دستی تولید شده اند یعنی تنها با ابزارهای دستی مثل تی قابل استفاده هستند و در صورت کاربرد این مواد شوینده صنعتی همراه با دستگاه‌های مکانیزه، دستگاه ممکن است آسیب دیده و دچار خرابی شود. این در حالی است که برخی موادشوینده توانایی کارکرد با دستگاه های مکانیزه نظافت صنعتی همچون اسکرابر، پولیشر و واترجت صنعتی را نیز دارا می باشند.


نکات ایمنی استفاده از شوینده های صنعتی
نکات ایمنی استفاده از مواد شوینده در محیط

نکات ایمنی کار با مواد شوینده صنعتی

رعایت نکات ایمنی در حین نظافت میتواند از وقوع حوادث و اتفاقات ناگوار جلوگیری نماید. در هنگام کار با شوینده های صنعتی نیز در نظر داشتن و توجه و رعایت برخی نکات ضروری بوده و در راستای حفظ سلامت کاربران و کسب کیفیت نظافت مطلوب، از اهمیت بالایی برخوردار است.

• حتما قبل از مصرف مواد شوینده، روش استفاده و موارد کاربرد ماده شوینده را مطالعه کرده و در نظافت سطوح معین شده از آنها استفاده نمایید. آشنایی با مواد شوینده و به کار گیری آنها در موارد مناسب میتواند به حفاظت بهینه تر از سطوح و جلوگیری از هدر رفت زمان نیروی خدماتی کمک نماید.

• شوینده های صنعتی به دلیل محتویات شیمیایی، اغلب اشتعال پذیر و سمی هستند، این مواد را دور از گرما، حرارت و دسترس کودکان نگهداری نمایید.

• از تماس مستقیم این مواد با سطح پوست اجتناب کرده و هنگام استفاده از این مواد از پوشش مناسب، لباس کار، دستکش و عینک استفاده نمایید.

• مواد شوینده صنعتی به دلیل ماندگاری بالا در محیط زیست و تجزیه پذیر نبودنشان، میتواند به محیط زیست آسیب وارد نماید. از این رو از باقیماندن پسماند و اضافه آن ها در محیط جلوگیری نموده و این مواد را در محیط رها نکنید. با استفاده از دستگاه های شوینده صنعتی که امکان جمع آوری تمامی پسماند های نظافت را فراهم می آورد، همچون انواع اسکرابر ها یا جاروبرقی های صنعتی از عدم باقی ماندن این آلاینده ها در محیط اطمینان حاصل نمایید.

• توجه به میزان غلظت شوینده های صنعتی و استفاده مقدار مشخص آنها می تواند در کاهش اتلاف ماده شوینده صنعتی و همچنین کاهش هزینه ها تاثیر گذار باشد.

• توجه داشته باشید طریقه به کارگیری و استفاده از مواد شوینده صنعتی مختلف با یکدیگر متفاوت است، پس حتما پیش از به کارگیری این مواد به روش مصرف درج شده روی بسته بندی آنها دقت نمایید. همچنین در هنگام استفاده از این مواد و نظافت آلودگی ها به نوع آلاینده توجه داشته باشید و از ماده شوینده مناسب استفاده نمایید تا از بروز اشکال در سطوح جلوگیری نمایید.  

مرتب سازی براساس :

شیوه نمایش :

1 2 3

کارخانه سازنده :

1 2 3