فرش و موکت شوی

دستگاه فرش و موکت شوی ، یک ابزار نظافتی کارآمد است که بصورت تخصصی به منظور شستشوی و خشک کردن مکانیزه کفپوش هایی مانند انواع فرش و موکت، طراحی و تولید شده است. دستگاه های فرش و موکت شور قابل جابجایی (portable) بوده و به راحتی در سطح فرش یا موکت انتقال می یابد. این دستگاه ها با توجه به قدرت و حجم کاری قابل انجام، در دو رده خانگی و صنعتی عرضه می شوند. اگرچه فرآیند عملکرد هر دو رده مشابه می باشد اما دستگاه فرش شوی صنعتی دارای قدرت و ظرفیت بالاتری بوده و برای کاربرد در فضاهای دارای سطوح مفروش وسیع همانند هتل ها، مساجد، رستوران ها و یا شرکت های پیمانکاری و ارائه خدمات نظافتی مناسب می باشند. مزیت عمده دستگاه فرش شوی یا موکت شوی، شستشوی سطوح فرش شده و مکش همزمان آب و آلودگی باقی مانده است و به عبارت دیگر انجام عملیات خشک کردن همزمان با شستشو انجام می پذیرد.


عکس دستگاه فرش و موکت شوی
سهولت استفاده از دستگاه فرش و موکت شوی

اهمیت و ضرورت شستشوی سطوح مفروش

در محیط هایی همانند هتل، رستوران، سالن همایش، نمایشگاه، اماکن مذهبی و مساجد، سطوح کف با موکت یا فرش پوشیده شده است که همواره در معرض حجم بالای رفت و آمد افراد و به تبع، آلودگی های مختلف قرار دارند. عدم شستشوی مرتب و موثر این سطوح موجب مشکلات بسیاری می گردد که در ادامه به دو مورد آن اشاره می کنیم.


- آلودگی در عمق تار و پود فرش یا موکت جای گرفته و به محلی برای رشد و تکثیر میکروب ها و باکتری ها تبدیل شود و به این ترتیب سطح بهداشت و پاکیزگی محیط کاهش یابد. وجود میکروب ها در فرش می تواند موجب انتقال و انتشار بیماری در افراد گردد.

- موکت ها و فرش ها زیبایی و جلوه اولیه خود را به سرعت از دست داده و ظاهری نامناسب پیدا می کنند. با توجه به اهمیت زیبایی محیط در محلی همانند هتل یا رستوران و تاثیر آن بر مراجعه کنندگان و مشتریان، فرش ها و موکت ها باید تعویض شوند که این مسأله مستلزم صرف هزینه زیادی می باشد.

- تجمع گرد و غبار و آلودگی در فرش موجب بوی نامطبوع در محیط می شود که تنها با شستشو قابل رفع می باشد. شستشوی منظم فرش و موکت ها در مکان های پر تردد به صورت ماهانه یا چند ماه یکبار می تواند از ایجاد بوی نامطبوع در محیط جلوگیری نماید.


َدستگاه مکانیزه شستشوی فرش
دستگاه مکانیزه نظافت و شستشوی فرش


مدل های دستگاه فرش و موکت شوی

دستگاه شستشوی فرش و موکت موجود در بازار به دو گروه اصلی تقسیم می شوند.


دستگاه اسپری مکش یا box extractor

این رده از دستگاه فرش شوی و موکت شوی مجهز به سیستم پاشش محلول شوینده و مکش می باشند. محلول آب و ماده شوینده از مخزن آب تمیز دستگاه بر روی الیاف فرش یا موکت پاشش شده و آب و آلودگی بلافاصله توسط سیستم مکش جمع آوری شده و به مخزن آب کثیف منتقل می گردد. این رده از دستگاه های فرش و موکت شوی در عملیات شستشوی سطحی و روزانه و برای جمع آوری و لکه گیری مایعات ریخته شده روی سطح فرش و موکت می توان استفاده نمود.


دستگاه اتوماتیک یا self- contained machine

در نوع از دستگاه های فرش و موکت شوی در کنار سیستم پاشش و مکش از عملیات برس زنی مکانیکی استفاده می گردد. به عبارت دیگر دستگاه فرش شوی یا موکت شوی صنعتی علاوه بر سیستم پاشش و مکش دارای یک سامانه برس زنی در بخش زیرین خود می باشد. یک یا دو برس غلطکی بکار رفته در ساختار دستگاه، با برخورداری از طراحی ویژه، به عمق الیاف نفوذ کرده و بدون آسیب رساندن به تار و پود فرش یا موکت، آلودگی ها را از عمق الیاف خارج می نمایند و بدین ترتیب امکان شستشوی عمیق و موثر سطوح مفروش را فراهم می نمایند. دستگاه های فرش و موکت شور صنعتی غالبا از این نوع بوده و کاربرد آنها منجر به انجام عملیات نظافت و شستشوی به شکل بهینه و حرفه ای می گردد.


دستگاه فرش و موکت شوی
قابلیت استفاده از دستگاه فرش شوی و موکت شوی صنعتی در محیط

مزایای دستگاه فرش شوی اتوماتیک در مقایسه با مدل ساده

دستگاه های فرش شوی یا موکت شوی اتوماتیک نسبت به مدل های ساده و کوچک دارای مزایایی هستند در ادامه ذکر می شود. این مزایا دلایلی هستند که موجب می شود در صورتی که نیاز به دستگاه تخصصی در این حوزه وجود داشت، از دستگاه های تخصصی و اتوماتیک استفاده گردد.


- قابلیت استفاده روی سطوح سخت و نرم

به دلیل دارا بودن سامانه برس زنی علاوه بر سطوح فرش شده در عملیات شستشوی سطوح سخت نیز قابل کاربرد می باشند. درنتیجه هنگام شستشوی سطوح مفروش، در صورتی که فضایی با سنگ یا سرامیک نیز پوشیده شده باشد، با این دستگاه ها قابل شستشو می باشد.


- مصرف کمتر آب و مواد شوینده

به علت ترکیب دو عملکرد برس زنی مکانیکی و پاشش و مکش در این مدل دستگاه های فرش و موکت شوی صنعتی، کیفیت شستشو افزایش می یابد و تنها با یک بار حرکت بر روی سطح می توان نتیجه مطلوب را بدست آورد. در نتیجه، میزان مصرف آب و مواد شوینده به میزان قابل توجه کاهش می یابد. به طوری که مصرف آب در این دستگاه ها در مقایسه با مدل های Box Extractor تا 75 درصد کاهش خواهد یافت.


موکت شوی صنعتی ابراهیم
استفاده از موکت شوی صنعتی ابراهیم بدون نیاز به جابجایی فرش و موکت


عوامل مهم در یک دستگاه فرش شوی و موکت شور

در عملکرد مناسب یک دستگاه فرش شور (موکت شور) برخی موارد دارای اهمیت بالایی است که می تواند کارایی و توانایی یک دستگاه را نشان دهد. این نکات می تواند در انتخاب یک دستگاه مناسب برای محیط قابل توجه قرار گیرد.


قدرت مکش

سرعت خشک شدن سطح شسته شده با دستگاه شستشوی فرش و موکت وابسته به قدرت مکش دستگاه می باشد. هرچه قدرت مکش دستگاه که برحسب water lift بیان می شود، بالاتر باشد، امکان جمع آوری آب و آلودگی بیشتری وجود دارد. بطوریکه در دستگاه های فرش و موکت شور صنعتی مجهز به موتورهای مکنده قدرتمند 2 یا 3 مرحله ای تا 95% آب باقی مانده در میان الیاف فرش یا موکت مکش می گردد که این عدد در مقایسه با دستگاه های فرش شوی و موکت شوی متداول موجود در بازار 50% بیشتر می باشد. قدرت مکش بالای دستگاه نه تنها سرعت خشک شدن را افزایش می دهد بلکه باعث بهبود کیفیت نتیجه حاصل نیز می گردد. زیرا همراه با آب مکش شده حجم بیشتری از آلودگی نیز خارج می گردد. همچنین باقی مانده آب در بین الیاف فرش و تبخیر شدن آن کیفیت شستشو را کاهش داده و کندی سرعت تبخیر ایجاد بوی نامطلوب را به همراه دارد که کاربرد یک دستگاه شستشوی فرش و موکت صنعتی مناسب از بروز این مشکل جلوگیری می نماید.


دستگاه موکت شوی
کاربرد دستگاه فرش و موکت شوی


قابلیت تنظیم میزان پاشش محلول شوینده و فشار برس

این قابلیت به اپراتور امکان می دهد که میزان پاشش محلول شوینده را متناسب با نوع عملیات مورد نظر (شستشوی روزانه یا شستشوی عمیق) انتخاب نماید. بدین ترتیب در عملیات شستشوی روزانه که خشک شدن سریع فرش و موکت دارای اهمیت می باشد محلول کمتری پاشش شده و علاوه بر افزایش سرعت خشک شدن از اتلاف بی دلیل آب و ماده شوینده جلوگیری می شود. در مقابل در جایی که نیاز به شستشوی عمیق و حذف آلودگی های سرسخت می باشد با پاشش بیشتر محلول شوینده این امر محقق می گردد. همچنین در صورت وجود سیستم اتوماتیک تنظیم فشار برس متناسب با نوع فرش، مشکل عدم شستشوی بهینه به دلیل ناکافی بودن فشار برس یا آسیب دیدگی فرش و موکت به دلیل فشار بیش از حد برس حل خواهد شد و بهترین نتیجه ممکن به دست خواهد آمد.


سهولت کاربرد دستگاه شستشوی فرش

هر چه سهولت کار با دستگاه فرش شوی و موکت شوی بیشتر باشد، بازده و کارایی کاربر هنگام استفاده از دستگاه بیشتر بوده و زمان وقفه در عملیات کمتر خواهد بود. مشخصه هایی همچون دسته قابل تنظیم، سهولت تغییر از عملیات شستشوی سطح نرم به سخت و بالعکس، وجود مخازن قابل جدا شدن و شستشو، نازل های متنوع برای کاربرد در بخش های دارای دشواری دسترسی، سهولت تنظیم شار پاشش شده و ... به سادگی کار با دستگاه کمک کرده و باعث افزایش کارایی و کیفیت عملیات می گردند.


مرتب سازی براساس :

شیوه نمایش :

کارخانه سازنده :