لایه برداری رنگ و زنگ با استفاده از واترجت صنعتی

نوشته شده توسط مدیر سایت در ۹ تیر ۱۳۹۸

دستگاه‌های واترجت صنعتی تجهیزات مکانیزه نظافتی قدرتمند هستند که می‌توانند لایه نامطلوب رنگ یا زنگ را از روی هر نوع سطح حذف کنند. معمولا پیش از رنگ آمیزی یا پوشش‌دهی مجدد یک سطح لازم است لایه رنگ پوسته پوسته شده یا خوردگی و زنگ زدگی از روی آن سطح پاک شده و پروفایلی مناسب برای اتصال لایه جدید فراهم شود. با استفاده از دستگاه‌های واتر جت صنعتی نه تنها می‌توان عملیات لایه برداری زنگ و رنگ را انجام داد بلکه این روش باعث ارتقاء کیفیت اتصال رنگ یا پوشش جدید به سطح گردیده و به صرفه جویی در زمان و هزینه کمک می‌کند.

چرا استفاده از واترجت صنعتی برای رنگ بری و زنگ بری؟

روش‌های زمان بر و قدیمی نظافتی همانند سایش و لایه برداری دستی تنها به هزینه‌ ناخواسته نیروی انسانی می‌افزایند و در رنگ بری و زنگ زدایی ناکارآمد هستند. استفاده از واترجت صنعتی موجب کاهش زمان مورد نیاز برای حذف رنگ، زنگ، خوردگی از روی سطوح فلزی و همچنین سایر سطوح خارجی می‌گردد.
اما باید توجه نمود که ملاحظات دقیقی هنگام لایه برداری از سطوح با استفاده از واترجت صنعتی باید لحاظ شود. برای مثال، سطوحی همانند آجرهای قدیمی، فایبرگلس، پلاستیک، آلومینیوم و چوب ممکن است با تحت فشار بالای جریان آب خارج شده از دستگاه کارواش صنعتی دچار آسیب دیدگی شوند. بنابراین برای انتخاب بهترین راهکار لایه برداری رنگ یا زنگ از روی یک سطح خاص، ابتدا باید جنس سطح و نوع رنگ یا پوشش مورد استفاده بر روی آن تعیین شود.

برای رنگ برداری با واترجت صنعتی چه فشاری مورد نیاز است؟

با استفاده از دستگاه جت واتر می‌توان لایه رنگ را از روی چوب، فلز، بتن و سایر سطوح خارجی حذف نمود. بهترین دستگاه برای لایه برداری رنگ یا زنگ یک واترجت صنعتی آب گرم با فشار عملیاتی ۱۴۰ تا ۲۷۵ بار است. برای حذف لکه‌های سرسخت یا رنگ و پوشش مقاوم‌تر ممکن است به فشاری بیش از ۳۰۰ بار نیاز باشد.

واترجت صنعتی مناسب برای لایه برداری رنگ یا زنگ

مدل‌های متنوعی از دستگاه های شوینده فشار قوی در بازار موجود است. برای لایه برداری رنگ یا زنگ هم دستگاه‌های واترجت صنعتی الکتریکی و هم مدل‌های بنزینی گزینه‌های مناسبی هستند. مدل‌های الکتریکی به سرویس و نگهداری کمتری نیاز دارند اما استفاده از آنها وابسته به وجود منبع تغذیه الکتریکی در محیط است که این امر شعاع عملیاتی آنها را محدود می‌کند.
دستگاه‌های واترجت صنعتی بنزینی یا دیزلی تجهیزات قدرتمندی هستند و برای عملیات نظافتی بزرگ ایده‌آل می‌باشند زیرا از سرعت عملیاتی بالاتری برخوردار می‌باشند. در هر صورت، یک واترجت بنزینی یا دیزلی ممکن است برای برخی کاربدرهای نظافتی دیگر بیش از حد قوی باشد.
سایر تجهیزات مورد نیاز در عملیات لایه برداری عبارتند از نازل دوار و یک جاروبرقی آب و خاک. همچنین وجود یک نازل سوزنی برای پاشش آب بصورت یک جریان پرفشار خطی و قدرتمند برای رفع آلودگی موضعی و سرسخت و یک نازل کاردکی برای آب کشی نهایی می‌تواند سودمند باشد.

مراحل لایه برداری رنگ و زنگ با استفاده از واترجت صنعتی

در ادامه مراحل لازم برای حذف رنگ یا زنگ از سطح چوب، فلز، بتن و سایر سطوح به ترتیب بیان شده است:

قبل از شروع عملیات به زمان انجام آن توجه کنید. عملیات لایه برداری رنگ هنگامی که دمای هوا بالاتر است راحت‌تر قابل انجام می باشد.
قبل از شروع عملیات، تست انجام دهید. آب را بر روی ناحیه کوچکی از سطح پاشش کرده و فشار مناسب را تعیین کنید.
از عینک محافظ و کفش‌های جلو بسته یا پوتین کار استفاده کنید.
محیط کار را آماده کنید یعنی اگر در محیط بسته کار می‌کنید تمام درب‌ها و پنجره‌ها را ببندید.
هنگام استفاده از ماده شوینده از نازل کم فشار مناسب استفاده کنید. معمولا نازل ۱۵ درجه یا نازل ۲۵ درجه زرد رنگ بهترین گزینه برای رنگ بری می‌باشند.
آبکشی درست حیاتی است. اگر نیاز به انجام مجدد عملیات باشد، هر گونه مواد پاک کننده باقی مانده باعث تضعیف چسبندگی رنگ می‌شود.
پاشش آب تحت زاویه کوچ برای حذف رنگ یا زنگ از روی سطوح فلزی ضروری است تا از آسیب دیدگی سطح جلوگیری شود. به خاطر داشته باشید که باید بصورت بخش بخش عمل کنید، نازل را همواره حرکت دهید و آن را روی موضعی خاص به صورت ثابت نگه ندارید.
بسته به نوع سطح، ممکن است لازم باشد که چندین روز صبر کنید تا پیش از رنگ آمیزی مجدد، سطح کاملا خشک شود.

حذف رنگ از روی سطوح بتنی با استفاده از واترجت صنعتی

سیالاتی همانند رنگ به سهولت داخل مواد متخلخل همانند بتن نفوذ می‌کنند و در نتیجه حذف رنگ از روی چنین سطحی زمان بر و دشوار است. زمان انجام عملیات به وسعت ناحیه‌ای که باید تمیز شود بستگی دارد.
علاوه بر مراحل ذکر شده در بالا، برای حذف رنگ از روی سطح بتن به چند مرحله دیگر نیاز می‌باشد:
تمیز کردن سطح بتن و زمان دادن برای خشک شدن کامل آن
نیاز به تراشیدن رنگ پوسته پوسته شده و اعمال ماده لایه بردار رنگ به بصورت دستی
پاشش آب به سمت پایین و حرکت جاروب مانند نازل واترجت صنعتی برای جدا نمودن پوسته‌های رنگ از سطح
استفاده از واترجت صنعتی با فشار عملیاتی حداقل ۲۰۰ بار

استفاده از محلول لایه بردار شیمیایی

وقت طلا است و استفاده از محلول لایه بردار شیمیایی می تواند عملیات را تسریع کند. اگرچه مواد شیمیایی برای کارکنان و محیط زیست خطرناک می‌باشند. بنابراین در صورت تمایل به استفاده از این نوع مواد باید از دستورالعمل تولید کننده با آگاهی و توجه کامل پیروی کنید. دانستن بازه زمانی عمل ماده برای دست یابی به نتایج مناسب حیاتی است و ممکن است این زمان تاثیر ماده طولانی باشد بنابراین باید آن را بعنوان فاکتوری مهم در مدیریت زمان و هزینه نیروی انسانی لحاظ کنید.

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: