واترجت

واترجت به عنوان یک شوینده فشار قوی آب توانایی شستشوی انواع آلودگی ها را دارای می باشد. امروزه استفاده از واترجت ها تا حد زیادی گسترش یافته است و می توان انواع متنوعی از آنها را در محیط های خانگی تا صنعتی مشاهده نمود. در ادامه با بیان ساختار و انواع مختلف واترجت ها به تشریح بیشتر این موضوع می پردازیم.


ساختار کلی واترجت

اساس کار در واترجت ها به عملکرد پمپ فشار قوی بر می گردد. پمپ توسط موتور متصل به آن به حرکت در می آید، این حرکت موجب می شود تا آب ورودی فشار ضعیف به آب فشار قوی تبدیل گردد. آب خروجی از پمپ به داخل شلنگ فشار قوی رفته و از آن جا به تفنگی انتقال پیدا می کند. با فشردن زبانه تفنگی آب فشار قوی مسیری رو به لنس و نازل پیدا می کند.


تقسیم بندی انواع واترجت

با توجه به استفاده متنوع و گسترده واترجت ها امروز شاهد تولید انواع متعددی از آنها می باشیم. واترجت ها با توجه به فشار کاری، نوع منبع تغذیه، دمای آب خروجی و نوع جابجایی دارای تقسیم بندی های گوناگونی هستند. در ادامه با بررسی هر کدام از این موارد، به تبیین انواع واترجت ها می پردازیم:

تقسیم بندی از نظر میزان فشار کاری

واترجت ها بر اساس فشار کاری به سه گروه تقسیم می گردند. دسته اول واترجت های نیمه فشار قوی هستند که فشار کاری آنها کمتر از 250 بار است. این واترجت ها به منظور انجام عملیات های شستشوی در رده های خانگی و صنعتی طراحی و تولید می شوند. دسته دوم از واترجت های فشار قوی هستند که فشار کاری بین 250 تا 1000 بار دارا می باشند. این واترجت ها به منظور انجام عملیات های سنگین صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. دسته آخر از این طبقه بندی گروه واترجت های فوق فشار قوی می باشند. این واترجت ها تا فشار های 3000 بار تولید می شوند و استفاده از آنها به مظنور انجام عملیات هایی همانند تخریب و لایه برداری عمیق مورد استفاده می باشند.

تقسیم بندی از نظر نوع منبع تغذیه

واترجت ها بر اساس نوع موتور متحرک، نیازمند منبع تغذیه گوناگونی می باشند. بنابراین واترجت ها می تواند الکتریکی (تک فاز یا سه فاز)، بنزینی یا دیزل باشند. در رده واترجت های نیمه فشار قوی و فوق فشار قوی، اکثر دستگاه ها از نوع الکتریکی می باشند. این موضوع در مورد واترجت های بزرگتر بسیار متفاوت می باشد به طوری که اکثر این واترجت ها دارای موتور دیزل می باشند.

تقسیم بندی از نظر دمای آب خروجی

واترجت ها از نظر دمای آب خروجی به دو دسته واترجت های آب سرد و گرم تقسیم می شوند. هر چند که اکثر واترجت ها از نوع واترجت های آب سرد هستند، اما به منظور شستشوی آلودگی های روغنی و الکترواستاتیک استفاده از واترجت های آب گرم توانایی کارکرد بالاتری را به دستگاه می دهند. واترجت های آب گرم خود با توجه به نوع گرم کن می توانند به دو زیر دسته واترجت های آب گرم دیزلی و یا برقی تقسیم گردند. هر چند واترجت های آب گرم برقی در مقایسه با مدل دیزلی از تولید آلودگی پایینی برخوردار می باشند، اما این سیستم گرمکن دیزلی است که توانایی بالاتری در افزایش دما آب دارا می باشد.

تقسیم بندی از نظر نوع جابجایی

واترجت ها از نظر ساختار جابجایی به دو مدل ثابت و متحرک تقسیم می گردند. هرچند واترجت های ثابت به دلیل امکان بالای جابجایی و قدرت مانور بالاتر به عنوان یک سری متداول و شناخته شده قلمداد می شود، اما در برخی موارد به دلیل نظم محیط کاری و کاهش استهلاک های ناشی از جابجایی از مدل های ثابت استفاده می گردد.

مرتب سازی براساس :

شیوه نمایش :

1 2 3 4

کارخانه سازنده :

فشار عملیاتی :

1 2 3 4