واترجت

واترجت یک ابزار نظافت مکانیزه و قدرتمند است که با پاشش آب تحت فشار بالا، توانایی جدا نمودن انواع آلودگی ها را از سطوح هموار و ناهموار دارا می باشد. توان بالای این دستگاه در شستشوی سطوح و سهولت کاربرد آن سبب شده است کاربرد واترجت ها به نحو قابل توجه گسترش یابد. کاربرد واتر جت ها محدود به عملیات نظافتی نبوده و از انواع مدل های جت واتر در عملیات صنعتی مختلف همچون سندبلاست و تخریب بتن نیز استفاده می شود. کاربردهای متنوع این دستگاه موجب شده است که مدل های متنوعی از واترجت در رده های خانگی، تجاری و صنعتی تولید شوند. 


ساختار کلی واترجت

انرژی جنبشی بالای جریان آب پرفشار خارج شده از واترجت مبنای عملکرد این دستگاه در کاربردهای مختلف آن بوده و بنابراین ساختار کلی مدل های متفاوت مشابه می باشد. مهم ترین بخش های تشکیل دهنده هر شوینده فشار قوی پمپ فشار قوی، موتور محرک، شلنگ فشار قوی، تفنگی، لنس و نازل می باشند. اساس کار در واترجت ها به عملکرد پمپ فشار قوی بر می گردد. پمپ توسط موتور متصل به آن به حرکت در می آید، این حرکت موجب می شود تا آب ورودی فشار ضعیف به آب فشار قوی تبدیل گردد. آب خروجی از پمپ به داخل شلنگ فشار قوی رفته و از آن جا به تفنگی انتقال پیدا می کند. با فشردن زبانه تفنگی آب فشار قوی وارد لنس و سپس نازل می شود. نازل نحوه پاشش آب و میزان وسعتی را که آب خارج شده از دستگاه پوشش می دهد، معین می نماید.


تقسیم بندی انواع واترجت

برای انجام هر نوع عملیات توسط واتر جت ، میزان مشخصی فشار و دبی مورد نیاز می باشد. عدم تناسب بین میزان فشار و دبی آب خروجی از دستگاه و نوع عملیات و ناکافی بودن آنها موجب می شود عملیات به درستی انجام نشده یا سرعت انجام آن بسیار کند باشد. در مقابل اگر فشار آب بیش از میزان مورد نیاز باشد می تواند سبب آسیب دیدگی و تخریب سطح گردد. در پاره ای موارد نیز انجام بهینه عملیات بدون استفاده از آب پر حرارت یا مواد شوینده امکان پذیر نمی باشد. بنابراین با توجه به کاربردهای متنوع و گسترده واترجت ها امروزه مدل های متنوعی از آنها با مشخصه های فنی متفاوت تولید و عرضه می شوند که می توان آنها را بر اساس فشار کاری، نوع منبع تغذیه، دمای آب خروجی و نوع جابجایی تقسیم بندی نمود:


تقسیم بندی از نظر میزان فشار کاری

واترجت ها بر اساس فشار کاری به سه گروه تقسیم می گردند. دسته اول دستگاه های نیمه فشار قوی هستند که فشار کاری آنها کمتر از 250 بار است. این واترجت ها به منظور انجام عملیات های شستشوی در رده های خانگی و صنعتی طراحی و تولید می شوند. دستگاه های کارواش خانگی در این رده قرار دارند و در عملیاتی نظیر شستشوی خودرو، شستشوی گاراژ، حیاط و باغ، شستشوی نماو ماشین آلات صنعتی قابل کاربرد می باشند. دسته دوم از واترجت‌ها، مدل های فشار قوی هستند که حداکثر فشار کاری آنها بین 250 تا 1000 بار می باشد. این رده از شوینده های فشار قوی، کارواش صنعتی نیز نامیده می شوند و به منظور انجام عملیات سنگین صنعتی همانند سندبلاست مورد استفاده قرار می گیرند. آخرین دسته از این طبقه بندی متعلق به واتر جت های فوق فشار قوی می باشد. این واترجت ها برای ارائه آب تا حداکثر فشار3000 بار تولید می شوند و بطور گسترده در عملیاتی همانند تخریب بتن و لایه برداری عمیق مورد استفاده قرار می گیرند.


تقسیم بندی از نظر نوع منبع تغذیه

به منظور کاربرد پذیری هر چه بیشتر واترجت ها و فراهم نمودن امکان استفاده از آنها در محیط های گوناگون، در طراحی و تولید واترجت ها از موتورهای متحرک متفاوت استفاده می شود. بنابراین واترجت ها از لحاظ نوع منبع تغذیه به سه گروه الکتریکی (تک فاز یا سه فاز)، بنزینی یا دیزلی تقسیم می گردند. واتر جت های نیمه فشار قوی که معمولا در محیط های مسکونی و تجاری مورد استفاده قرار می گیرند، غالبا دارای موتورهای الکتریکی می باشند. عدم ایجاد هیچ گونه آلودگی، هزینه خرید و سرویس و تعمیر پایین تر، ساختار ساده تر و وزن سبک تر واترجت های الکتریکی آنها را به گزینه ای مناسب برای کاربرد در محیط های مسکونی و نیمه صنعتی تبدیل کرده است. در محیط های باز و در صورت عدم دسترسی به منبع برق، می توان از واترجت های دارای موتور بنزینی یا دیزلی استفاده نمود. این واترجت های قدرتمند برای کاربرد در شرایط سخت و سنگین صنعتی ایده آل می باشند.


تقسیم بندی از نظر دمای آب خروجی

واترجت ها از نظر دمای آب خروجی به دو دسته واترجت های آب سرد و گرم تقسیم می شوند. اگرچه اکثر جت واترها از نوع واترجت های آب سرد هستند، اما به منظور شستشوی آلودگی های روغنی و الکترواستاتیک، ضد عفونی کردن محیط و بطور کلی عملیات نیازمند کاربرد آب دارای درجه حرارت بالا، برخی از مدل های واترجت بصورت واترجت آب گرم و با قابلیت افزایش درجه حرارت آب ورودی تولید می شوند. واترجتهای آب گرم دارای یک واحد گرم کن برای افزایش دمای آب می باشند. گرم کن بکار رفته در واترجت های آب گرم می تواند از نوع دیزلی یا برقی باشد. بضعی از مدل های واترجت آب سرد دارای قابلیت تجهیز به گرم کن خارجی می باشند. بدین ترتیب می توان از این نوع دستگاه علاوه بر کاربردهای متعارف، در عملیات نیازمند به آب گرم نیز استفاده نمود.


تقسیم بندی از نظر نوع جابجایی

به منظور افزایش سهولت حمل و جابجایی دستگاه، اکثر واترجت ها بصورت چرخ دار تولید شده و بسته به ابعاد خود با ترولی های دو یا چهار چرخی عرضه می شوند. اگرچه این واترجت ها دارای قدرت مانور بالایی می باشند اما جابجایی مداوم دستگاه، ممکن است موجب افزایش استهلاک و آسیب دیدگی آن شود. بنابراین در محیط های نیازمند سیستم های مرکزی از مدل های دارای ساختار ثابت استفاده می شود. بدین ترتیب می توان بیان کرد که واترجت ها از لحاظ نوع جابجایی به دو گروه متحرک یا پرتابل و ثابت طبقه بندی می شوند.


مدل های متفاوت واتر جت موجود در بازار، علاوه بر تفاوت های اصلی ذکر شده ممکن است در پاره ای امکانات نیز با هم متفاوت باشند. برای مثال تمامی واترجتها دارای قابلیت پاشش مواد شوینده نمی باشند. همچنین واترجت های دارای این ویژگی می توانند ماده شوینده را تحت فشار پایین یا بالا پاشش نمایند. همچنین تنها برخی از واترجت ها مجهز به مخزن آب می باشند. این مخزن غالبا ظرفیت محدودی داشته و اضافه نمودن آن به دستگاه برای تنظیم نوسانات فشار آب ورودی می باشد.


مرتب سازی براساس :

شیوه نمایش :

1 2 3

کارخانه سازنده :

فشار عملیاتی :

1 2 3