اسکرابر

اسکرابر یا کفشوی صنعتی یک دستگاه نظافت صنعتی با قابلیت شستشوی و خشک کردن همزمان انواع سطوح می باشد. استفاده از دستگاه اسکرابر صنعتی یا تجاری علاوه بر افزایش کیفیت شستشوی موجب افزایش سرعت عملیات نیز می گردد. مزایای متعدد اسکرابر ها موجب شده تا امروزه در اماکن متعددی شاهد کارکرد این دستگاه ها باشیم.

تقسیم بندی های گوناگون دستگاه اسکرابر

اسکرابر ها بر اساس ویژگی های مختلفی تقسیم بندی می گردند. شناخت صحیح نسبت به این تقسیم بندی ها می توان در انتخاب یک دستگاه مناسب بسیار موثر باشد.

از نظر نوع هدایت اسکرابر

اسکرابر ها از نظر نوع هدایت به دو دسته اسکرابر دستی و خودرویی تقسیم می گردند. در اسکرابر های دستی کاربر دستگاه را از عقب هدایت می کند، این در حالی است که در اسکرابر سرنشین دار، کاربر بر روی صندلی تعبیه شده بر روی دستگاه نشسته و بوسیله فرمان هدایت اسکرابر را مشابه یک خودرو بر عهده می گیرد. هر کدام از مدل های دستی و سرنشین دار دارای مزایی و ویژگی های خاص خود می باشند. معمولا در اماکنی با مساحت پایین و یا محدودیت های عبوری مانند چینش متراکم ابزار و وسایل، استفاده از اسکرابر های دستی در اولویت است. اسکرابر های دستی به دلیل ابعاد مناسب و کوچک خود، قدرت مانور بالایی در زمینه شستشوی چنین محیط هایی دارا می باشند. در عوض در محیط های وسیع به دلیل افزایش سرعت عملیات، استفاده از اسکرابر های خودرویی دارای صرفه اقتصادی می باشد.

از نظر منبع تغذیه

با توجه به اینکه استفاده از اسکرابر ها به طور معمول به محیط های مسقف و یا محیط هایی با محدودیت های آلایندگی محدود می گردد، منبع تغذیه اسکرابر ها انرژی الکتریکی می باشد. استفاده از انرژی الکتریکی در اسکرابر ها علاوه بر کاهش آلودگی محیطی، به دلیل ساختار موتور های الکتریکی موجب کاهش سطح صدا نیز می گردد. با این حال اسکرابر برقی خود به دو دسته اسکرابر کابلی و باطری دار تقسیم می شود. اسکرابر های کابلی به طور مستقیم از برق شهری تغذیه می کنند و به همین دلیل از لحاظ تامین مداوم برق هیچ مشکلی ندارند. در عوض استفاده از دستگاه های کابلی به دلیل نیاز به در دسترس بودن پریز برق و محدودیت های ایجاد شده در زمینه کابل برق بر روی زمین در برخی محیط ها مطلوب نمی باشد. به همین دلیل است که استفاده از اسکرابر ها باطری دار بدون هیچ نیازی به اتصال مداوم به شبکه برق توانایی و قدرت مانور بالاتری را به دستگاه می دهد. . در عوض می بایست استفاده از دستگاه طوری طرح ریزی شود تا بسته به باطری زمان کافی برای شارژ دستگاه مهیا باشد.

دیگر ویژگی های اسکرابر

علاوه بر تقسیم بندی اسکرابر ها از نظر نوع هدایت و منبع تغذیه، اسکرابر ها دارای ویژگی های متعدد دیگری نیز می باشند. در ادامه به بیان برخی از این ویژگی ها می پردازیم.

1-موتور حرکتی

در اسکرابر هایی که مجهز به موتور حرکتی می باشند، دیگر نیاز به حرکت انداخت دستگاه توسط کاربر نمی باشد. به همین دلیل است که اسکرابر هایی مجهز به موتور حرکتی علاوه بر اینکه سرعت کاری افزایش می یابد، راندمان کارکرد کاربر نیز بیشتر می شود. به طور طبیعی تمامی دستگاه های اسکرابر سرنشین دار مجهز به موتور الکتریکی می باشند، اما این مورد در دستگاه های اسکرابر دستی به عنوان یک خصوصیت ویژه قلمداد می شود.

2-سیستم ضد باکتری

هرچند استفاده از اسکرابر ها به عنوان یک سیستم مکانیزه نظافت صنعتی موجب افزایش کیفیت شستشوی سطح می گردد، با این حال در بسیاری از موارد به دلیل حساسیت بهداشتی بالا استاندارد های دقیق تری مد نظر می باشد. اسکرابر های آنتی باکتریال یا noBac به دسته ای از اسکرابر ها که توانایی بالایی در حذف میکروب های موجب در محیط دارند، امروز در بسیاری از مراکز بهداشتی، درمانی، صنایع غذایی، مهد های کودک، سرای سالمندان و ... مورد استفاده می باشد.


کاربرد های دستگاه اسکرابر

اسکرابر ها دارای کاربرد های متعددی هستند، از اسکرابر ها به منظور شستشوی انواع سطوح در اماکن مذهبی، مراکز تجاری-فروشگاهی و صنایع استفاده می گردد. در هر کدام از اماکن با توجه به وِیژگی های آن، دستگاهی متناسب با نیاز قابل پیشنهاد است.


چگونه یک اسکرابر انتخاب کنیم ؟

با توجه به استفاده متعدد و روز افزون دستگاه های اسکرابر در اماکن تجاری و صنعتی، امروز شاهد تولید انواع و مدل های متعددی از این دستگاه ها هستیم. هر چند که این تنوع تولید موجب شده است تا سطح تناسب دستگاه با درخواست انطباق بیشتری داشته باشد، اما همین تعدد دستگاه ها می تواند روند انتخاب دستگاه را تا حد زیادی پیچیده تر نماید. در ادامه سعی می کنیم تا با بیان راهکارهایی به منظور انتخاب صحیح دستگاه مناسب بپردازیم.

1- طراحی دستگاه

در طراحی اسکرابر ها هدف گذاری های متعددی مد نظر قرار می گیرد. در طراحی برخی مدل ها و با توجه به پیشرفت سالهای اخیر در زمینه سیستم های الکترونیکی، اساس طراحی بر استفاده از این سیستم ها گذاشته شده است. هر چند که این دستگاه ها از در نگاه اول دارای ظاهر سیستم کاربری مدرنی هستند، اما به دلیل خرابی های متعدد متداول در سیستم ها الکترونیکی دارای مشکلات و هزینه های سنگین تعمیر و نگهداری می باشند. در ضمن با توجه به این که استفاده از چنین دستگاه هایی معمولا به یک اپراتور با سطح عملی و رفتاری معمول سپرده می شود، علاوه بر پیچیدگی استفاده به دلیل استفاده نادرست درصد خرابی تا حد بالایی افزایش می یابد. در عوض در سیستم هایی با طراحی بر پایه سیستم های مکانیکی، به دلیل کارکرد صنعتی و قدرتمند تر دستگاه علاوه بر اینکه میزان خرابی آن تا حد زیادی کاهش می یابد، کارکرد آن نیز بسیار ساده خواهد بود.

2- مساحت محیط

یکی از مهم ترین موارد در مورد انتخاب صحیح دستگاه اسکرابر، متراژ مورد شستشوی است. هر چه متراژ محیط بیشتر باشد، دستگاهی با کارایی و پهنای شستشوی بالاتر مورد نیاز است. بعلاوه معمولا در محیط های بزرگ استفاده از دستگاه های سرنشین دار به دلیل توانمندی بالاتر بسیار متداول است.

3- تراکم محیط

علاوه بر مساحت محیط، تراکم اجزای آن نیز بسیار پر اهمیت است. هر چه اجزای موجود در یک فضا متعدد تر باشد، امکان استفاده از دستگاه های بزرگتر کاهش می یابد. در ضمن در محیط هایی که از یک دستگاه به منظور استفاده در طبقات مختلف استفاده می گردد، می بایست ابعاد سیستم بالابر به همراه بیشینه وزن قابل تحمل آن نیز محاسبه شود.

4- دسترسی به برق

دستگاه های کابلی نیازمند اتصال مداوم به برق شهری می باشند، به همین دلیل استفاده از چنین دستگاه هایی تنها در محیط هایی که تعداد مناسبی پریز برق در دسترس باشد پیشنهاد می گردد. در کنار این مورد در مکان هایی که رفت و آمد افراد متعدد است، استفاده از دستگاه های باطری دار به دلیل عدم تجهیز به کابل و مشکلات مربوط به محدودیت های اعمالی آن توصیه می شود.

5- سطح کیفیت شستشوی

در برخی اسکرابرها به دلیل عدم توانایی در شستشوی و تخلیه صحیح دستگاه، بخشی از آب کثیف در اتصالات و گوشه آن بر جای مانده و در طولانی مدت خود تبدیل به یک عامل انتشار آلودگی می شوند. به همین دلیل است که در استاندارد بهداشتی HACCP به طور دقیق در دسترس بودن و تخلیه کامل مخازن آب دستگاه و تمامی بخش های مورد نیاز از نظر بهداشتی به طور دقیق ذکر شده است. همین امر موجب شده تا در تمامی اسکرابر های ساخت کمپانی Columbus آلمان با توجه به داشتن استاندارد HACCP بتوانند دارای کیفیت بالایی در شستشوی سطوح باشند.

6- محیط هایی با اهمیت بالای بهداشتی

هر چند اهمیت بهداشت در تمامی محیط ها دارای ارزش است، اما در برخی محیط ها همانند بیمارستان ها، آشپرخانه های صنعتی، صنایع غذایی، سرای سالمندان، مهد های کودک و ... این حساسیت های ویژه ای وجود دارد. به همین دلیل است که در این محیط ها استاندارد های دقیق تری از سطح بهداشت مد نظر گرفته می شود. دستگاه های اسکرابر noBac یا آنتی باکتریال مدل هایی هستند که به دلیل تجهیز مخازن به مواد معدنی و ترکیب انحصاری آن، موجب از بین بردن باکتری ها می گردد. اسکرابر های noBac به دلیل نوع مخازن خود موجب می شوند تا باکتری های محیط ظرف مدت سه روز تا میزان 99/99 % از بین بروند. به همین منظور است که در محیط هایی همچون بیمارستان ها از این اسکرابر ها به طور متداول استفاده می گردد.


مزایای استفاده از اسکرابر

استفاده از اسکرابر ها در برابر روش های سنتی دارای مزایای متعددی می باشد. در ادامه با بیان برخی از این مزایا به تشریح کامل تر این موضوع می پردازیم.

1- افزایش سطح بهداشت

شستشوی و خشک کردن در روش های سنتی دارای مشکلات بهداشتی متعددی می باشد. در شستشوی توسط تی ابتدا تی توسط آب تمیز موجود در سطل خیش شده و سپس با کشیدن تی بر روی زمین موجب شستشوی آن می گردد. وقتی آب تی گرفته شود و از مرحله دوم این تی کثیف است که سطل آب تمیز را با آب آلوده بر جای مانده از خود کثیف می کند. در حقیقت در روش شستشوی سنتی، تی به طور مداوم آلودگی را بر روی زمین پخش می کند. این در حالی است که در دستگاه های اسکرابر به دلیل تجهیز به سیستم مکانیزه برس و تی و همچنین بر خورداری از مخزن آب تمیز و کثیف مجزا عملیات شستشوی به روشی عمیق و بهداشتی انجام می پذیرد.

2- افزایش سرعت عملیات

بر آورد های آماری نشانگر آن است که در شستشوی توسط روش دستی در یک حالت نسبتا بهینه دارای راندمانی کاری بیش از 160 متر مربع در ساعت نخواهد بود. این در حالی است که در استفاده از اسکرابر ها توانایی شستشوی می تواند عددی بین 900 تا 5000 مترمربع در ساعت باشد. با توجه به این موضوع اسکرابر ها بسته به نوع و پهنای شستشوی توانایی دارند تا سرعت انجام عملیات را تا میزان بیش از 30 برابر افزایش دهند.

3- افزایش صرفه اقتصادی

آمار های جهانی از موسسات معتبر بین المللی از جمله ISSA حاکی از آن است که در حدود 90 درصد از هزینه های شستشوی و نظافت محیط متوجه به هزینه نیروی انسانی می باشد. با توجه به اینکه اسکرابر ها بسته به مدل توانایی کارکرد با سرعتی بین 6 تا 32 برابر را دارا می باشند، استفاده از این شیوه مکانیزه نظافت صنعتی در باند مدت موجب کاهش هزینه و افزایش صرفه اقتصادی می باشد.

4- کاهش مصرف آب و مواد شوینده

با توجه به سیستم قدرتمند برس زنی در دستگاه های اسکرابر و توانایی بالای آن در حذف فیزیکی آلودگی ها و رسوبات از روی زمین، در استفاده از اسکرابر ها نیاز به استفاده از مواد شوینده و آب تا حد بالایی کاهش می یابد. کاهش مصرف آب و مواد شوینده علاوه بر کاهش هزینه ها، در حفظ سلامت محیط و نگهداشت بهینه از محیط زیست نیز نقش مهمی بر عهده دارد.

5- کاهش مزاحمت و صد معبر

در روش های سنتی به منظور عدم عبور افراد از روی بخش های خیس مورد شستشوی می بایست تا خشک شدن کامل آن مسیر را مصدود کرد. همین امر موجب مشکلات متعددی در محیط های کاری و تجاری می گردد. این در حالی است که استفاده از اسکرابر ها به عنوان یک روش مکانیزه نظافت صنعتی با همراه داشتن سیستم خشک کن شامل تی و مکنده قدرتمند، این گونه مشکلات را به راحتی مرتفع می نماید.

6- کاهش صدمات و جراحات

شستشوی و نظافت مداوم سطوح موجب کاهش صدماتی از جمله سر خوردن افراد می گردد. لیز خوردن به عنوان یکی از متداول ترین صدمات در محیط های کاری قلمداد می شود که با استفاده صحیح از سیستم شستشوی و خشک کن در دستگاه های اسکرابر تا حد زایادی کاهش می یابد.

مرتب سازی براساس :

شیوه نمایش :

1 2

کارخانه سازنده :

پهنای شستشو (سانتیمتر) :

کارایی تئوری (متر مربع بر ساعت) :

موتور حرکتی :

تعداد برس :

نوع هدایت :

آنتی باکتریال :

منبع تغذیه :

1 2