اهمیت داشتن سطحی عاری از هرگونه زباله و گرد و غبار وذرات ریز چه در محیط های صنعتی و کارخانه ای و چه در محیط های تجاری، خیابان ها، راهرو ها، رستوران ها و یا حتی حیاط ها ی با وسعت های متفاوت به گونه ای است که امروزه طیف وسیعی از دستگاه ها طراحی و تولید شده اند تا با به کارگیری آنها به نتیجه ی مطلوب خود برسیم. دستگاه سوییپر صنعتی یکی از این دستگاه هاست که با کیفیت عملکرد بالا و کاربرد وسیع خود در بسیاری از محیط ها قابل استفاده می باشد. این دستگاه پیشرفته بسیار آسان در استفاده بوده و این امکان را برای هر کاربری به وجود می آورد تا با مطالعه ی راهنمای آن به راحتی از دستگاه استفاده نماید.

اجزاء تشکیل دهنده ی سوییپر صنعتی

همه ی جاروب های شهری دارای یک منبع تغذیه، مخزن، یک برس مرکزی و دو برس جانبی اند. حرکت برس های جانبی به شکلی است که با هدایت زباله ها به طرف برس مرکزی امکان جمع آوری مناسب آنها را فراهم می کنند. جهت حرکت برس مرکزی می تواند ساعتگرد یا پادساعتگرد باشد اما حرکت پادساعتگرد مطلوب تر است زیرا در این حالت زباله ها از پایین به بالا در مخزن انباشته می شوند و حجم بیشتری از مخزن قابل استفاده خواهد بود، بنابراین عملیات نظافت با کیفیت بالاتری صورت می پذیرد. وقتی از اجزاء یک سویپرصنعتی صحبت می کنیم لازم به ذکر است که سوییپرها غالبا به فیلتر مجهزاند که در این صورت گرد و غبارهای سبک و کوچک تر به دام افتاده و از بازگشت مجدد آنها به محیط جلوگیری میشود.

دسته بندی سوییپرها

دستگاه های جاروب خیابانی را می توان بر اساس نوع هدایت و منبع تغذیه در دو گروه قرار داد که در ادامه به بررسی این انواع می پردازیم:

دسته بندی سوییپر بر اساس منبع تغذیه

سویپر صنعتی بر اساس منبع تغذیه به سه دسته ی مکانیکی، الکتریکی و دیزلی تقسیم می شود که در ادامه شرح داده خواهند شد.

سوییپر مکانیکی

این مدل از دستگاه های جاروب خیابانی نیروی لازم خود را تنها با یک عمل ساده ی هل دادن تأمین می کنند، به این ترتیب که با حرکت دادن سوییپر در جهت مورد نظر، گروهی از چرخدنده ها در دستگاه به حرکت درآمده و با انتقال نیرو به سایر بخش ها موجب حرکت چرخ ها و برس ها می شوند و عملیات گرد روبی انجام می گردد. نکته ی قابل توجه در این نوع سویپر این است که دستگاه هیچ گونه موتور، باتری یا کابلی ندارد و این امر باعث می شود محدودیت نیاز به کابل برق، یا شارژ باتری وجود نداشته باشد و بدون محدودیت زمانی می توان در محیط هایی نظیر اطراف و زیر میزو صندلی ها و یا محیط های با وسعت کم و فضاهای باریک با امکان چرخش محدود از این نوع سویپر استفاده کرد. مخزن گرد و غبار این مدل جاروب شهری معمولا به راحتی قابل جدا شدن و تخلیه است.

سویپر الکتریکی

در این مدل سوییپر صنعتی، انرژی الکتریکی مورد نیاز از طریق باتری قابل شارژ و یا یک کابل برق تأمین می گردد. این امر طبیعتا می تواند باعث شود تا سوییپرالکتریکی در مقایسه با مدل مکانیکی صدای بیشتری تولید کند. برای مدل باتری دار توصیه می شود نسبت به شارژو یا تعویض باتری در زمان مناسب اقدام گردد تا امکان استفاده ی بهینه از دستگاه فراهم شود. اما یکی از مهم ترین ویژگی های این سوییپر بی نیازی در اتصال به کابل برق است که این امر امکان کاربرد وسیع تری را برای دستگاه فراهم می کند. در مدل کابلی توجه به دسترسی به تعداد کافی پریز برق در محیط ضروری است.

سویپر بنزینی و دیزلی

در محیط های وسیع و باز و یا با تهویه ی مناسب یکی از بهترین گزینه ها برای انجام امور نظافتی و گرد روبی با سرعت بالا و کیفیت مناسب استفاده از سوییپر بنزینی، دیزلی و یا دوگانه سوخت است. از این نوع معمولا برای انجام عملیات نظافتی خیابان ها و معابر استفاده می شود.

دسته بندی از نظر نحوه ی هدایت

دستگاه جاروب خیابانی را می توان براساس نحوه ی هدایت به دو نوع دستی و سرنشین دار تقسیم کرد که به شرح هر یک خواهیم پرداخت.

سوییپر دستی

در این مدل کاربر امکان نشستن پشت دستگاه نداشته و به شکل ایستاده به هدایت دستگاه می پردازد، این سوییپرها عموما کوچک بوده و بدون ایجاد خستگی امکان جابه جایی و استفاده ی آسان را برای کاربر فراهم می نمایند. برای از میان برداشتن گرد و ذره و آلودگی های کوچک و همچنین در محیط های با امکان دسترسی سخت تر و یا فضاها ی بسته حتی در ساعاتی که رفت آمد در محیط ها وجود دارد می توان از این دستگاه استفاده نمود.

سوییپر خودرویی

مدل های خودرویی با یک صندلی طراحی شده به کاربر این امکان را می دهند تا به راحتی دستگاه را هدایت نماید. این سوییپر در برخی مدل ها دارای یک پنل کنترلی روی فرمان بوده که برای کاربر سطح دید مناسب تر و قدرت هدایت بالاتر را فراهم می کند. سویپرخودرویی دارای ابعاد بزرگتری در مقایسه با نوع دستی است و برای محیط های با وسعت بالا می تواند انتخاب مناسبی باشد.

دسته بندی سویپرصنعتی براساس نوع مخزن

مخزن سوییپرها نیز می تواند یکی دیگر از ویژگی های قابل دسته بندی باشد. برای مثال برخی دستگاه های جاروب شهری دارای مخزن هایی با قابلیت جدا شدن از دستگاه هستند. به این ترتیب که مخزن به راحتی به وسیله یک اهرم از دستگاه جدا میگردد، این نوع مخزن ها غالبا کوچک تر اند تا امکان حمل و تخلیه آسان تر صورت بگیرد این در صورتی است که تخلیه ی مخزن برخی دیگر از سوییپرها به وسیله ی یک سیستم مکانیزه و بدون نیاز به حمل و بلند کردن توسط کاربر صورت می گیرد. مخزن بسته به نوع سوییپر تا ارتفاع مشخصی بالا رفته و در داخل قسمت تعبیه شده در محیط تخلیه می گردد. در این مدل مخزن ها می توانند ابعاد بزرگتری در مقایسه با مدل دستی داشته باشند.

دیگر دسته بندی ها

همچنین در نوع دیگری از دسته بندی، دستگاه جاروب شهری بر اساس فضایی که در آن مورد استفاده قرار می گیرد به دو دسته ی داخلی و خارجی طبقه بندی می شود. دردسته بندی داخلی سوییپرهایی با امکان به کارگیری در فضاهای بسته وجود دارند که می توانند از نوع دستی، خودرویی و یا کابلی و باتری ای باشند. سوییپرهای با امکان بکارگیری در محیط های باز در دسته بندی سوییپر خارجی قرار می گیرند که معمولا از نوع خودرویی اند و می توانند باتری ای یا دیزلی و بنزینی نیز باشند.

 

 

 

 

 

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: