سوییپر

سوییپر به عنوان یک جاروب صنعتی توانایی نظافت محیط های هموار دارا می باشد. امروزه استفاده از سوییپر ها به منظور نظافت محوطه های تجاری و صنعتی دارای کاربرد های متعددی است. سوییپر ها خود از نظر نوع و ساختار دارای انواع ومتعددی هستند، در ادامه سعی داریم تا با تشریح هرچه بیشتر این دستگاه نظافت صنعتی، به تبیین آن بپردازیم.


اساس کارکرد سوییپر ها

اساس کارکرد سوییپر ها با توجه به مدل آنها متفاوت است. با این حال اساس کارکرد اکثر سوییپر ها با یکدیگر مشابه است. برس های دیسکی کناری در سوییپر ها خاک و مواد را از اطراف جمع کرده و در بخش میانی دستگاه متمرکز می کنند. مواد جمع آوری شده توسط یک برس مرکزی رولی شکل به داخل مخزن پرتاب می گردد. به این طریق مواد و زباله های موجود بر روی زمین در داخل مخزن جمع می شود. در سوییپر های صنعتی به دلیل جلوگیری از بلند شدن گرد و خاک سیستم مکش و فیلتراسیونی قدرمند تعبیه شده است. به همین دلیل این رده از سوییپر ها می توانند در محیط هایی دارای سطح بالایی از آلودگی مورد استفاده قرار گیرند.


تقسیم بندی انواع سوییپر

با توجه به گسترش روز افزون دستگاه های سوییپر در اماکن مختلف، امروزه این گونه دستگاه ها با تونع بالایی تولید می گردند. در ادامه به تقسیم بندی انواع دستگاه های سوییپر می پردازیم.

1- تقسیم بندی از نظر نوع هدایت

سوییپر ها از نظر نوع هدایت به دو دسته دستگاه های سوییپر سرنشنین دار و سوییپر های دستی تقسیم می گردند. در سوییپر های دستی این کاربر است که دستگاه را از سمت عقب مورد هدایت قرار می دهد. این در حالی است که در دستگاه های سرنشین دار، کاربر با نشستن بر روی صندلی و هدایت دستگاه توسط فرمان، تجربه ای مشابه به هدایت خودرو خواهد داشت. هر چند که اکثر دستگاه های سوییپر را به دلیل توانمندی بسیار بالا و سرعت عملکرد مناسب مدل های سرنشین دار تشکیل می دهند، اما امروزه استفاده از دستگاه های سوییپر دستی به منظور نظافت محوطه هایی کوچک و یا با تراکم بالا و مسیر های عبوری باریک بسیار متداول است.

2- تقسیم بندی از نظر نوع سیستم محرک

سوییپر ها از نظر نوع سیستم حرکتی خود به مدل های مکانیکی و موتور دار تقسیم می شوند. مدل های دارای موتور حرکتی نیز خود بر اساس نوع موتور به انواع گوناگونی تقسیم می گردند.

سوییپر مکانیکی

در سوییپر های مکانیکی از هیچ موتوری به منظور عملیات های گوناگون از جمله چرخش برس استفاده نشده است. در این دستگاه ها تمام نیروی مورد نیاز با حرکت رو به جلوی سوییپر توسط کاربر تامین می گردد. به همین دلیل این سوییپر ها علاوه بر اینکه هیچ گونه آلودگی در بر نخواهند داشت، نیاز به هیچ منبع انرژی مانند برق یا بنزین نیز ندارند. با توجه به اینکه تمامی انرژی مورد نیاز در این سوییپر ها توسط نیروی هل دادن رو به جلوی کاربر تامین می گردد، این دستگاه ها در مدل های نسبتا کوچک طراحی و تولید می گردند.

سوییپر باطری دار

سوییپر های باطری دار با تجهیز به موتور الکتریکی توانایی بالایی در نظافت سطوح دارند. با توجه به اینکه در این سوییپر ها از سوخت های فسیلی استفاده نمی شوند این رده از دستگاه ها به منظور نظافت محیط های سرپوشیده یا محیط  هایی با حساسیت زیست محیطی بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

سوییپر با سوخت فسیلی

مهم ترین و متداول ترین رده از سوییپر ها دستگاه های مجهز به موتور بنزینی و یا گازوئیلی هستند. با توجه به توانایی تامین آسان این سوخت این سوییپر ها، از این رده از دستگاه ها به منظور نظافت محیط هایی با مساحت بالا استفاده می گردند.

3- تقسیم بندی سوییپر ها از نظر سیستم تخلیه مخزن

سوییپر ها از نظر روش تخلیه مخزن به دو گونه سوییپر هایی با تحلیه دستی و یا دستگاه هایی مجهز به جک هیدرولیک تقسیم بندی می گردند.

سوییپر با سیستم تخلیه دستی

در تخلیه دستی مخزن، مخزن جمع آوری مواد با رها سازی یک اهرم از بدنه جدا شده و مواد به صورت دستی تخلیه می گردند. این روش معمولا در مورد دستگاه های کوچک و متوسط با حجم مخزن پایین به کار برده می شود.

سوییپر با جک هیدرولیک تخلیه مخزن

در تخلیه با جک هیدرولیک ، دستگاه توانایی تخلیه مکانیزه و اتوماتیک مخزن را دارا می باشد. در دستگاه های مجهز به جک هیدرولیک، میزان ارتفاع تخلیه مخزن به عنوان یکی از مهم ترین شاخصه های این سیتسم مد نظر قرار گرفته می شود. این سیستم معمولا بر روی دستگاه هایی با حجم بالا که در آن تخلیه دستی امکان پذیر نمی باشد تعبیه می شود.

مرتب سازی براساس :

شیوه نمایش :

1 2

کارخانه سازنده :

نوع هدایت :

سوییپر-اسکرابر صنعتی

سوییپر-اسکرابر صنعتی - ComboS

ترکیبی است از یک جاروی محوطه(سوییپر) با یک کفشوی (اسکرابر) که به منظور جمع آوری زباله ، شستشو و خشک کردن هم زمان سطح زمین طراحی گردیده است .

مشاهده جزئیات مقایسه
1 2