طراحی فیلتر در مکنده برای کاربردهای خاص

نوشته شده توسط مدیر سایت در ۱۶ مهر ۱۳۹۸

در مدل هایی از جاروبرقی صنعتی فیلتراسیون دارای چند مرحله است تا ذرات با اندازه های مختلف را در خود حبس کرده و نگه دارد. در این مرحله، فیلتراسیون توسط چند سری از پارچه ها با جنس پلی اتیلن یا کاغذی هوای حاوی ذرات را به درون مکش کرده و هوای پاک را به محیط اطراف برمی گرداند. فاکتورهای زیادی روی فیلتراسیون مکانیکی اثر گذار هستند. به طور مثال اندازه ذرات، سرعت مکش هوا به درون جاروبرقی، نوع فیلتر و مدتی که فیلتر مورد استفاده قرار گرفته است. هرچه اندازه ذرات کوچکتر باشد، فیلتر کردن شان سخت تر است.زیرا این ذرات به راحتی از داخل خلل و فرج فیلتر عبور می کنند و دوباره به محیط بر می گردند.

فیلتر مکانیکی

عملکرد فیلتر مکانیکی در مکنده صنعتی اینگونه است که ذرات گرفته و جمع می شوند و توسط یک مانع فیزیکی
برخی از محل های نظافتی، چیزی بیشتر از یک مکنده با فیلتر معمولی احتیاج دارند. این مجموعه ها به خاطر وجود موادی چون مواد رادیواکتیوی و خطرناک نیاز به نظافت ویژه و خاص دارندکه این تنها از عهده تجهیزات نظافت صنعتی و به ویژه جاروبرقی صنعتی با فیلتر هپا بر می آید. وجود زباله های رادیواکتیوی برای سلامتی انسان ها و محیط زیست بسیار پر خطر است و درنتیجه استفاده از مکنده های صنعتی مجهز به فیلتراسیون ویژه، بسیار ضروری است و از اولویت های ایمنی آن مجموعه است. برای آشنایی با این نوع از مکنده و جاروبرقی صنعتی در ادامه در مورد فیلترهای هپا توضیح داده شده است.

جاروبرقی صنعتی

فیلتر هپا

واژه هپا (HEPA) برگرفته از عملکرد بالا در گرفتن ذرات داخل هوا می باشد. به این ترتیب فیلترهای هپا می توانند ذراتی به کوچکی ۰٫۳ میکرون را با بازدهی ۹۹٫۹۷ درصد فیلتر کنند. فیلترهای هپا پروسه استانداردسازی سختی را پشت سر می گذارند. فیلترهای کلاس هپا در جاروبرقی صنعتی،‌انواع پودرها و ذرات خطرناک را در خود حبس می کند. یک فیلتر با توجه به نرخ جریان اسمی آن دسته بندی می شود که تابعی از قدرت موتور مکنده ایی است که خلا را ایجاد می کند.
جاروبرقی صنعتی که مجهز به فیلتر هپا است، بسته به نیاز نهایی اپراتور در دو نوع برقی و پنوماتیک ارائه می شود.

اهمیت استفاده از فیلتر هپا

بسیاری از ذرات خطرناک مانند مواد رادیواکتیو و آزبست، چنان ریز و کوچک هستند که قابل دیدن نیستند و در صورت جمع نشدن به صورت گرد در هوا پخش می شوند. مکنده صنعتی با فیلتر هپا، این مواد ریز و سمی را در مخزن خود جمع می کند و اجازه برگشت آن ها به محیط را نمی دهد. بعد از انباشته کردن ذرات داخل مخزن، مخزن پر شده و باید تخلیه گردد. کل مخزن که حاوی مواد رادیوکتیو به عنوان پسماند و زباله دفع می شود. این روش خطر انتقال موار سمی به محیط در هنگام تخلیه را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد.

ویژگی های اصلی در فیلتر هپای جاروبرقی صنعتی

جاروبرقی صنعتی با فیلتر هپا، در ابعاد و شکل های متنوعی به بازار عرضه شده اند. کیفیت ساخت و عملکرد مکنده در نظافت محیط کاملا به برند و کارخانه تولید کننده آن بستگی دارد. پارامترهای زیر بیان کننده کیفیت بالای این نوع از جاروبرقی ها می باشد.

گواهی هپا

مکنده ایی که دارای گواهی هپا باشد خیال مصرف کننده را از بابت خرید یک جاروبرقی صنعتی مناسب برای جمع آوری ذرات خطرناک، راحت می کند.

بدنه جاروبرقی صنعتی

جاروبرقی صنعتی دارای بدنه فولادی ضد زنگ و مقاوم در برابر مواد شیمیایی است و به راحتی مورد شستشو قرار می گیرد.

انواع جاروبرقی صنعتی با فیلتر هپا

اینکه جاروبرقی صنعتی مورد نظر خشک باشد یا آبی به نوع آلاینده بستگی دارد. به طور معمول، نوع زباله های رادیو اکتیوی خشک هستند اما محیطی که مورد نظافت قرار می کیرد شاید خیس باشد. به این ترتیب انتخاب جاروبرقی آب و خاک می تواند گزینه مناسبی برای این محیط ها باشد. در ادامه باید به گنجایش یک جاروبرقی توجه کرد. مخزن جاروبرقی صنعتی و مکنده می تواند از ۳۶ تا ۶۰ لیتر باشد پس با توجه به متراژ نظافتی، مدل مکنده انتخاب می شود..
اینکه جاروبرقی قابل حمل باشد یا حتی در پشت افراد قرار بگیرد و یا توانایی نصب روی دیوار را داشته باشد همگی به انتخاب مشتری بر می گردد و اینکه چه ابعادی از مکنده مورد رضایت کاربر است.
سایز خلل و فرج فیلترها باید مورد توجه قرار گیرد چرا که عملکردشان از ۸۵% تا ۹۹٫۷ درصد متغیر است. به این معنی که با توجه به سایز ذرات آلاینده، فیلترها قابلیت فیلتر کردن ۳، ۱ و ۰٫۳ میکرون را دارند.
در نتیجه توجه به نکات ریز و جزیی در انتخاب فیلترهای هپا برای جاروبرقی صنعتی بسیار مورد اهمیت است و پیشنهاد می شود که حتما با یک مشاور در این خصوص صحبت شود.

 

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: