تفاوت‌ بین یک جاروبرقی صنعتی و یک جاروبرقی خانگی یا تجاری قابل توجه است. بدون شک شما می‌توانید برخی مدل‌های خوب جارو برقی را در فروشگاه‌‌های مختلف پیدا کنید، اما صرفا به این دلیل که این جارو برقی‌ها قدرت مکشی کمی بیش از جاروبرقی خانگی شما ارائه می‌کنند، به معنای آن نیست که می‌توان از آنها در محیط‌های صنعتی استفاده کرد. برای آنکه دریابید یک جاروبرقی یا مکنده برای کارگاه یا کارخانه شما مناسب است یا نه، باید مشخصات فنی آن را بررسی کنید و برای آنکه درک کنید مشخصات فنی همانند فشار هوای وارد بر فیلتر اصلی به چه معناست، کافی است به خواندن این مقاله ادامه دهید.


فشار هوا یا Airload در یک جاروبرقی صنعتی به چه معناست؟

این مشخصه معیاری است که تولیدکنندگان معتبر دستگاه‌های مکنده و جاروبرقی صنعتی همانند دلفین از آن برای مشخص نمودن میزان مقاومت یک فیلتر در برابر گرفتگی به دلیل گرد و غبار ریز استفاده می‌کنند. در حقیقت این مشخصه نسبت بین سرعت مکش و مساحت فیلتر است. با توجه به اینکه سرعت مکش یک مکنده صنعتی بر اساس واحد مترمکعب در ساعت و مساحت فیلتر بر اساس واحد متر مربع بیان می‌شود. واحد این مشخصه متر بر ساعت می باشد.
سرعت مکش مقدار هوایی را که در یک ساعت وارد جاروبرقی صنعتی می‌شود، مشخص می‌نماید و مساحت فیلتر بر روی مقدار گرد و غباری که فیلتر می‌تواند جذب کند، تاثیر گذار است. به عبارت دیگر باید بین این دو پارامتر تعادل وجود داشته باشد تا عملکرد خوب دستگاه تضمین شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد که عملکرد خوب دستگاه زمانی حاصل می‌شود که این مشخصه فنی مقداری کمتر از ۲۰۰ مترمکعب بر مترمربع بر ساعت داشته باشد.

چه زمانی کم بودن مقدار فشار هوای وارد بر فیلتر اصلی مهم است؟

فشار هوای وارد بر فیلتر اصلی یکی از مشصخه‌های کلیدی برای درک عملکرد یک جاروبرقی صنعتی است. بین این مشخصه و قدرت فیلتر گرد و غبار ریز رابطه ویژه‌ای وجود دارد. گرد و غبار و ذرات ریز در محیط کار یک چالش مهم به شمار می‌آیند، نه تنها به این دلیل که فیلتر کردن آنها دشوار است یا چون این ذرات تمایل به فشرده شدن و ایجاد گرفتگی در فیلتر دارند، بلکه به این دلیل که گرد و غبار و ذرات ریز می‌توانند برای سلامت کارکنان و افراد حاضر در محیط و همچنین ایمنی محیط کار بسیار خطرناک باشند.
بنابراین صنایع شیمیایی، داروسازی، غذایی یا ساخت و ساز که بیشتر با چالش گرد و غبار و ذرات ریز درگیر هستند به داشتن دستگاه های جاروبرقی صنعتی با فشار هوای وارد بر فیلتر اصلی کم تمایل دارند.

چه اتفاقی رخ می‌دهد اگر فشار هوای وارد بر فیلتر اصلی یک جاروبرقی صنعتی بالا باشد؟

فشار هوای وارد بر فیلتر اصلی بیش از ۲۰۰ مترمکعب بر مترمربع بر ساعت به این معناست که فیلتر دستگاه سریعتر دچار گرفتگی یا به اصطلاح مشکل خفه شدن خواهد شد. در این شرایط تعداد دفعات نظافت فیلتر باید افزایش یابد و فیلتر سریعتر و آسان‌تر فرسوده خواهد شد در نتیجه باید در فواصل زمانی کوتاه‌تری تعویض شود که به معنای هزینه مالکیت بیشتر خواهد بود.
اگر شما بخواهید از جاروبرقی صنعتی خود در حالتی که فلیتر آن دچار گرفتگی شده است استفاده کنید، دو اتفاق ممکن است رخ دهد:
سطح خلأ داخل مخزن و بعبارتی قدرت مکش دستگاه افت می کند بنابراین کارایی جارو برقی صنعتی شما کاهش خواهد یافت.
شما به گرد و غبار و ذرات ریز اجازه می‌دهید تا داخل دستگاه پراکنده شود و به این ترتیب موتور گرانقیمت دستگاه خود را در معرض خطر آسیب دیدگی قرار می‌دهید.

مثال‌هایی برای درک بهتر مشخصه فشار هوای وارد بر فیلتر اصلی

بیایید برای درک بهتر مفهوم فشار هوای وارد بر فیلتر اصلی یا air loadیک مثال عملی را بررسی کنیم. دو مدل جاروبرقی صنعتی با موتور و بیشینه سرعت مکش مشابه ۳۶۰ مترمکعب در ساعت اما با فیلترهای متفاوت و در نتیجه سطح فیلتراسیون متفاوت را در نظر بگیرید. اگر یکی از دستگاه‌ها دارای سطح فیلتراسیون ۳۰۰۰۰ سانتیمتر مربع و دیگری دارای سطح فیلتراسیون ۲۰۰۰۰ مترمربع باشد، با انجام یک محاسبه ریاضی ساده مشخص می‌شود که فشار هوای وارد بر فیلتر اصلی در دستگاه اول ۱۲۰ مترمکعب بر مترمربع بر ساعت و در دیگری ۱۸۰ مترمکعب بر مترمربع در ساعت است.

مشخصه‌های فنی کلیدی دیگر

هنگامی که یک جاروبرقی صنعتی انتخاب می‌کنید، سرعت مکش مطمئنا یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که باید به آن توجه کنید اما تنها مشخصه مهم و همیشه مهمترین مشخصه نیست و باید به فاکتورهایی مهم دیگر شامل موارد زیر نیز توجه کنید.
قدرت مکش: به ویژه اگر لازم است مواد سنگین را جمع آوری و مکش کنید، باید به دنبال سطح خلأ بالاتر و به عبارتی قدرت مکش بیشتر باشید.
سرعت مکش : مخصوصا اگر حجم مواد یا میزان آلودگی زیاد باشد، شما باید به بیشینه سرعت مکش توجه ویژه داشته باشید.
کلاس فیلتراسیون L یا M: فیلتری با کلاس فیلتراسیون Mقدرت فیلتر کردن بیشتری ارائه می‌کند زیرا فضای کمتری بین تار و پود آن برای گذشتن ذرات ریز وجود دارد. اما این مسأله بدان معناست که این فیلتر سریعتر و ساده‌تر نیز ممکن است دچار گرفتگی شود.

نتیجه‌گیری نهایی

اگر در یک یاز صنایع داروسازی، غذایی یا ساخت و ساز مشغول به کار هستید و باید یک جاروبرقی صنعتی برای جمع آوری و مکش ذرات ریز و گرد و غبار موجود در محیط انتخاب کنید، مطمئنا باید به مقدار فشار هوای وارد بر فیلتر اصلی توجه ویژه کنید. برای چنین محیط هایی یک مکنده صنعتی با فشار هوای وارد بر فیلتر اصلی کمتر از ۲۰۰ مترمکعب بر مترمربع بر ساعت کارآمد است اما هر چه این مقدار کمتر باشد بهتر است.

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: