۰۲۱-۸۸۹۲۱۰۲۰ ۰۲۱-۸۷۱۸۵۰۰۰ ۰۲۱-۸۷۱۸۴

اصول و مزایای نظافت صنعتی کارخانه و انبار (۲)

اصول و مزایای نظافت صنعتی کارخانه و انبار (۲)

برای تمیز نمودن انبارها و کارخانه ها آیین نامه های تدوین و مقرراتی وضع گردیده است که کارفرمایان و پرسنل پرسنل باید با آن ها آشنا شده و به آن ها پایبند باشند. نظافت انبار کالا و کارخانه در هر شرایطی و برای هر صنفی ضروری بوده که می تواند ایمنی محیط و سلامت کارکنان را به اندازه زیادی تحقق بخشد. برای تمیز شدن یک انبار دستگاه های مکانیزه کارآمدی طراحی و تولید شده که می توانند سطوحی که به انواع آلاینده ها آغشته هستند، تمیز گرداند. به عنوان مثال قفسه ها، سطح زمین، دیوار و سقف ها، لیفتراک ها، پالت ها، محوطه و دیگر سطوخ و تجهیزات را نظافت کرده و آن ها را به حالت اولیه با کیفیت بهینه، باز گرداند.

 

نظافت انبار کالا با تجهیزات نظافت صنعتی
نظافت انبار کالا و کارخانه

 

فهرست کارهای لازم برای نظافت معمول انبار یا کارخانه و وظایف کارفرما

– فراهم سازی فرصت پنج دقیقه­ای در پایان هر شیفت کاری برای نظافت محیط کار و آماده سازی محل برای نفر بعدی فراهم سازی تجهیزات و وسایل مورد نیاز برای پاکسازی تراوش و آلودگی­ ها و تشویق آن ها به داشتن توجه زیاد در زمینه نظافت محل کار

 

– سرمایه گذاری برای تجهیزات نظافت صنعتی انبار مانند تهیه دستگاه اسکرابر ، کارواش صنعتی ، سوییپر صنعتی و …

 

– اگر به نظافت کارخانه یا انبار خود متعهد باشید، لازم است تجهیزات لازم را برای کارکنان فراهم کنید تا امور نظافتی را کامل و کارآمد انجام دهند.

 

– هر یک از کارکنان باید تجهیزات اولیه­ نظافتی را داشته باشند تا بتوانند امور معمول نظافتی را انجام دهند. اگر هر یک از کارکنان به پارچه،گردگیر، برس و حوله یکبار مصرف دسترسی داشته باشد نظافت تراوش و آلودگی ها به محض رویت محتمل تر به نظر می رسد. این کار نه تنها انبار را به محیط ایمن ­تر و سالم تری تبدیل می کند بلکه به کارمندان نیز احساس غرور را القا خواهد کرد.

 

نظافت انبار و تجهیزات
نظافت انبار و تجهیزات

 

– بهتر است برای نظافت انبار کالا و کارخانه به صورت بهینه در هر بخش و قسمتی سطل زباله وجود داشته باشد. در این صورت کارمندان به محض ایجاد زباله آن را امحا می کنند و بدین ترتیب زباله­ ها انباشته نشده و به دغدغه ­ای جدید تبدیل نمی شود. بهتر است روالی نیز برای تخلیه­ سطل زباله در نظر بگیرید تا سرریز نشوند و خطر ایجاد آلودگی وجود نداشته باشد.

 

– نیاز به ابزار و تجهیزات نظافتی مناسب نیز انکار نشدنی است چرا که به این ترتیب روال های نظافتی بسیار اثربخش تر خواهند بود. مثلا اگر شما انباری دارید که در آن برای جابجایی وسایل از لیفتراک استفاده می کنید، می توان وسیله ای به آن وصل کرد تا حین کار نیز عمل نظافت را انجام دهد. تسهیل کار نظافت برای کارکنان به نفع کارفرما خواهد بود چرا که اگر کار سخت و پیچیده ­ای باشد انجام نخواهد شد. بنابراین سرمایه­گذاری برای چنین ابزارهایی به معنی تضمین انجام این کارها می باشد.

 

– همچنین باید از این که کارکنان ابزار لازم برای نظافت عمقی محدوده­ مشخص خود را در دست دارند اطمینان حاصل کنید. اگر کارخانه­ ای دارید که به دلیل تولید بالا به سرعت کثیف می شود، شاید لازم باشد روی زمین شوی سرمایه گذاری کنید چرا که این روش در مقایسه با نظافت دستی زمان بسیار کمتری خواهد برد. خرید چنین دستگاهی در طولانی مدت به صرفه ­جویی در هزینه های اجاره دستگاه می­انجامد بعلاوه آزادی عمل شخصی سازی دستگاه را نیز خواهید داشت مثلا طیف گسترده برس های دیسکی ما امکان استفاده از یک دستگاه نظافتی روی سطوح مختلف را  خواهد داد.

 

– یکی دیگر از ملزوماتی که باید برای کارکنان فراهم کنید لوازم نظافتی از جمله مواد شیمیایی ی تجهیزات خاصی است که برای نظافت دستگاه های خاص نیاز خواهد بود.

 

نظافت انبار با دستگاه نظافتی
نظافت انبار

 

چطور نظافت انبار کالا به بخشی از فرهنگ کاری انبار و کارخانه تبدیل می شود؟

آراستگی و نظافت محیط کاری تاثیر زیادی بر روحیه و بهره­ وری کارکنان دارد اما بدون کمک کارکنان حفظ آن امکان پذیر نخواهد بود. اگر تصمیم به ایجاد تغییری یکجا در چگونگی اداره محل کار خود دارید، دقت کنید که کارکنان نیز در این تغییر مشارکت کنند.

در اینجا به چگونگی فرهنگسازی نظافت محیط کار میپردازیم:

 

مزایای این فرهنگ را برای کارکنان خود بیان کنید

اگر می خواهید کارکنانتان با تصمصات شما مبنی بر نظافت انبار کالا و کارخانه و حفظ نظم و آراستگی محیط کار موافقت کنند، مهم است که مزایای سیستم جدید را برای آن ها توضیح دهید. چه از طریق یک ایمیل به همگی کار کنان چه از طریق یک جلسه و یا هر دو ، مهم است که بدانند محیط تمیز و مرتب چه تاثیری در ایمنی آن ها حین انجام کار ، بهر­ه وری بالا و نیل به اهدافشان خواهد داشت.

 

از مثال استفاده کنید

اگر مدیریت نیز به نوبه خود در اینکار شریک باشد سایر افزاد نیز در انجام ان مشارکت خواهند کرد در غیر این صورت بی میل بوده و یا اصلا مشارکت نخواهند کرد.

 

زمان کافی برای نظافت انبار کالا و کارخانه محیا کنید

مهم تر از همه آنچه گفته شد، از اینکه کارکنان زمان و منابع را صرف نظافت و مرتب سازی انبار یا کارخانه شما می کنند اطمینان حاصل کنید. صد برابر منابعی که در این مسیر صرف می کنید به مرور زمان در قالب اصلاح بهره­وری و روحیه­ی کارکنان به شما باز خواهد گشت. اگر کارکنان شما موظف به نظافت بعد از برنامه­ سنگین کاری و در زمان شخصی خود باشند، کاملا بعید است به استانداردهای مورد نظرتان برسید.

 

نظافت انبار با سوییپر صنعتی
نظافت انبار

 

از دسترسی آن ها به تجهیزات مناسب اطمینان حاصل کنید

اگر کارکنان برای نظافت دستگاهی خاص به تجهیزات ویژه ­ای احتیاج دارند، از دسترسی آن ها به آن ابزار اطمینان حاصل کنید. همچنین مطمئن شوید که آیا کلیه ابزار مورد نیاز در تمامی ساعت در دسترس کارکنان وجود داشته باشد.

 

آموزش های لازم را به آن ها بدهید

هر چند وقت یک بار، آموزش مجدد کارکنان را در برنامه قرار دهید تا پروتکل­ های مورد نظرتان با استانداردهای بالایی تامین شوند. ایده خوبی خواهد بود که سرکارگران به کارگران تازه وارد آموزش دهند تا حافظه­ آن ها نیز برای عملکرد بهتر تجدید قوا کند.

 

افراد را مسئولیت پذیر بار بیاورید

هر یک از کارکنان خدماتی باید مسئولیتی در قبال محدوده خاصی جهت نظافت انبار کالا و کارخانه داشته باشند و در صورت عدم اتمام کار در زمان مقرر باید پاسخگو باشند. این قانون باید درباره همه صادق باشد ؛ چه کارکنان بالا رتبه و چه آنان که به لحاظ رتبه بسیار پایین تر هستند.

با به کارگیری این نکات حفظ محیطی منظم و تمیز ساده سخت نیست. هر چند تنظیم این سیستم به برنامه ریزی و آزمون و خطا  احتیاج دارد، تاثیر چند برابر آن بر بهره ­وری و روحیه کارکنان انکار ناپذیر است.

 

مطالعه بخش اول مقاله

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از آخرین اخبار و رویدادهای شرکت در خبرنامه ما عضو شوید