۰۲۱-۸۸۹۲۱۰۲۰ ۰۲۱-۸۷۱۸۵۰۰۰ ۰۲۱-۸۷۱۸۴

انواع موادشوینده صنعتی و ویژگی های آنها

انواع موادشوینده صنعتی و ویژگی های آنها

جدا نمودن هر نوع آلودگی از یک سطح بخصوص نیازمند صرف انرژی مکانیکی می باشد که با عملیات سایش تأمین می گردد. موادی که به تنهایی یا در ترکیب با مواد دیگر بتواند در کنار این انرژی مکانیکی با انرژی فیزیکوشیمیایی، در فرایند نظافت مورد استفاده قرار گیرد، تحت عنوان ماده شوینده شناخته می شود. در ادامه انواع موادشوینده صنعتی، نحوه عملکرد آنها و ویژگی های یک ماده شوینده صنعتی به اختصار مورد بررسی قرار می گیرند.

طبقه بندی انواع موادشوینده های صنعتی

مواد شوینده صنعتی که در فرایند نظافت در سطوح مختلف مورد استفاده قرار میگیرند به پنچ گروه اصلی تقسیم بندی می گردند، شوینده های قلیایی، اسیدی، چربی زدا ها، ضدعفونی کننده ها و حلال های پایه. استفاده از هریک از این انواع موادشوینده در فرایند و موقعیت نظافتی مناسب، کیفیت و کارایی مطلوب و بهینه نظافت را به همراه خواهد داشت.

مواد شوینده قلیایی

تاثیر استفاده از انواع موادشوینده در نظافت صنعتی

شوینده های قلیایی یکی از انواع موادشوینده صنعتی و اصلی ترین گروه ماده شوینده صنعتی می باشند، که قادرند با چربی و روغن ترکیب شده و تشکیل صابون دهند و پروتئین ها را حل نمایند. PH این دسته از مواد شوینده معمولا در دامنه ۹ تا ۵/۱۲ قرار دارد و این مواد به دلیل قلیائیت بالای خود خورنده هستند و در صورت تماس با پوست انسان سبب آسیب دیدگی می شوند اما این قلیائیت بالا برای صابونی کردن چربی ها و خنثی سازی اسیدهای موجود در بسیاری از انواع آلودگی ها مهم می باشد. این نوع شوینده ها غالبا در مواردی که نیاز به شوینده قوی می باشد، همانند حذف وکس ها، رد ساینده ها، آلودگی های عمیق تجمع یافته، آلودگی های خشک شده و گریس و روغن حرارت دیده مورد استفاده قرار می گیرند.

از دیگر استفاده های شوینده های قلیایی می توان به فرایند نظافت صنایع غذایی و محیط هایی همچون آشپزخانه های صنعتی، رستوران ها، سالن های غذاخوری اشاره نمود. در چنین مواردی کاربرد شوینده های قلیایی مقرون به صرفه بوده و با دامنه گسترده ای از تجهیزات نظافتی قابل استفاده می باشند. انواع با کیفیت تر این شوینده ها دارای قابلیت کف کنندگی ملایم می باشند.

موادشوینده اسیدی

موادشوینده اسیدی مناسب برای حذف آلودگی رسوبی

در این مواد شوینده، اسید بعنوان عامل اصلی پاک کنندگی مورد استفاده قرار می گیرد که قادر به حل نمودن رسوبات مینرال، مثل کلسیم و منیزیم و همچنین رسوبات ناشی از سختی آب بر روی سطح ماشین آلات و تجهیزات می باشد. از شوینده های اسیدی همچنین می توان برای حذف زنگ، آلودگی های قلیایی، سیمان، گچ یا بتون استفاده نمود. این شوینده ها برای استفاده در نظافت سطوح سنگ ماسه و گرانیت مناسب می باشند اما بعلت خورندگی کاربرد آن روی برخی سطوح به ویژه آهن گالوانیزه یا آلومینیوم مناسب نمی باشد. انواع موادشوینده صنعتی اسیدی خود به دو گروه اصلی اسیدهای غیر آلی و اسیدهای آلی تقسیم می شوند که اسیدهای آلی نسبت به اسیدهای غیرآلی ضعیف تر بوده و اثر خوردندگی کمتری بر روی فلزات دارند.

مواد شوینده صنعتی فعال سطحی یا چربی زداها

انواع مواد شوینده صنعتی فعال سطح یا چربی زدا

موادشوینده چربی زدا از مواد فعال سطحی همانند کمپلکس های مولکولی تشکیل شده اند و در صورت اضافه شدن به آب، باعث کاهش کشش سطحی آب گردیده و تماس بین آلودگی و عامل پاک کننده را افزایش می دهند. از این مواد در برطرف نمودن گریس و الودگی های روغنی قابل استفاده و کاربردی می باشند. امکان نفوذ این نوع موادشوینده صنعتی به درون چربی ها و هیدرولیز کردن آنها و تبدیل آنها به ذرات کوچکتر سهولت نظافت انواع آلودگی با آب از محیط را به همراه دارد. قابلیت پاک کنندگی این مواد چندان بالا نمی باشد اما دارای اثر ضد میکروب هستند و می توانند بعنوان ماده ضدعفونی کننده یا در ترکیب با مواد شوینده ضد عفونی کننده مورد استفاده قرار گیرند.

موادشوینده صنعتی ضدعفونی کننده

موادشوینده صنعتی ضدعفونی کننده

مواد شوینده ضدعفونی کننده می توانند به طور همزمان سطوح را نظافت و ضدعفونی نمایند. در این نوع از انواع موادشوینده صنعتی را میتوان به عنوان شوینده در برطرف نمودن آلودگی ها عمیق و در محیط های حساس مورد استفاده قرار داد. ماده ضد عفونی کننده هم به صورت دستی و هم با استفاده از دستگاه های نظافت مکانیزه همچون اسکرابر صنعتی قابل استفاده می باشد.

شوینده پایه حلال

این نوع ماده شوینده صنعتی از حلال های هیدروکربنی نظیر آب تشکیل شده اند و در حذف آلودگی های نظیر واکس های پایه حلال، روغن و گریس، انواع خمیرها و مایعات واکس حلال از روی سطح زمین مورد استفاده قرار می گیرند. انواع موادشوینده صنعتی پایه حلال برای کاربرد و نظافت روی سطوح چوبی، کامپوزیت چوب، مگنزیت، لینولئوم، بتون و سنگ بسیار مناسب هستند. اما نباید بر روی آسفالت، مواد ترموپلاستیک، پی وی سی (وینیل) یا سطوح لاستیکی مورد استفاده قرار گیرند.

نحوه عملکرد انواع موادشوینده صنعتی

نحوه عملکرد انواع ماده شوینده صنعتی در فرایند نظافت

همانطور که ذکر گردید، افزودن ماده شوینده به فرایند و سیستم نظافت صنعتی، باعث جایگزین شدن بخشی از انرژی مکانیکی مورد نیاز با انرژی فیزیکوشیمیایی می گردد. در حقیقت افزایش نوع خاصی از انرژی، می تواند کمبود انواع دیگر انرژی را جبران نماید. بعنوان مثال در صورت عدم وجود ماده شوینده یا ناکافی بودن آن به مقدار بیشتری نیروی انسانی نیاز است تا آلودگی بخوبی از سطح جدا گردد. به عبارت دیگر مواد شوینده با تاثیر بر میزان انرژی مورد نیاز برای حذف آلودگی و کاهش آن، موجب تسهیل و تسریع فرایند نظافت می گردند.

آب بعلت کشش سطحی بالای خود، به تنهایی نمیتواند عامل پاک کننده کارآمدی در فرایند های نظافت صنعتی باشد. افزودن انواع موادشوینده صنعتی به آب در فرایند نظافت، موجب کاهش کشش سطحی آب گردیده و آن را قادر می سازد تا با افزایش توان نفوذ به درون آلودگی در نظافت و برطرف نمودن آنها موثر تر باشد. در نتیجه افزایش تماس بین آب و آلودگی، آلودگی ها راحت تر از سطح جدا می گردد و سهولت نظافت فراهم می آید. اگر از آب بعنوان تنها عامل پاک کننده در عملیات نظافت، استفاده گردد، میزان بالایی انرژی مکانیکی برای دست یابی به نتیجه مطلوب مورد نیاز خواهد بود، که میتواند دشواری، هزینه و زمان بیشتری برای نظافت کامل محیط به همراه داشته باشد.

ویژگی های ماده شوینده مناسب

انواع موادشوینده صنعتی مناسب صرف نظر از نوع آن، دارای برخی مشخصه های متمایز کننده می باشد. این ویژگی ها از مهم ترین عوامل در انتخاب ماده شوینده مناسب برای فرایند نظافت سطوح و آلودگی های مختلف می باشند. مهم ترین این مشخصات عبارتند از:

تاثیر استفاده از انواع موادشوینده صنعتی در افزایش کیفیت نظافت
 • توانایی بالا در حذف سختی آب
 • کاملا حلال در آب
 • غیر خورنده بودن
 • غیرسمی بودن و سازگاری با محیط زیست
 • مقرون به صرفه بودن به لحاظ اقتصادی
 • قابلیت ترکنندگی و نفوذ کنندگی بالا
 • قابلیت چربی زدایی
 • قابلیت حل کنندگی آلودگی
 • قابلیت آب کشی مناسب
 • قابلیت حذف زنگ و پوسته

انتخاب ماده شوینده مناسب

هنگام انتخاب مواد شوینده صنعتی برای دست یابی به نتیجه مطلوب، باید به برخی موارد توجه داشته باشید. از این موارد میتوان به نوع آلودگی و میزان آن، جنس سطح مورد نظر برای نظافت جهت اطمینان از عدم آسیب دیدگی آن توسط ماده شوینده و روش نظافت (در نظافت دستی از انواع موادشوینده صنعتی قوی اسیدی یا قلیایی نباید استفاده کرد) اشاره داشت. بدین ترتیب قادر خواهید بود با انتخاب و خرید ماده شوینده صنعتی مناسب، کیفیت مطلوب و فرایند بهینه نظافت را برای مجموعه خود به ارمغان آورید.

4 دیدگاه دربارهٔ «انواع موادشوینده صنعتی و ویژگی های آنها»

 1. از این مواد شوینده در کدام از دستگاه های صنعتی استفاده می شه؟ برای مثال در اسکرابر دستی من میشه ازش استفاده کرد.

 2. مواد شوینده برای هر دستگاه مثل کفشوی یا کارواش اغلب متفاوت است و باید ماده شوینده سازگار با اسکرابر را در داخل مخزن دستگاه بریزید. ضمن اینکه بیشتر آلودگی های سطحی بدون نیاز به ماده شوینده توسط اسکرابر و برس آن از بین می روند. برای دریافت ماده شوینده متناسب با نیاز و سازگار با اسکرابر خود با شماره ۰۲۱۸۷۱۸۴ تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از آخرین اخبار و رویدادهای شرکت در خبرنامه ما عضو شوید