نحوه انتخاب جاروبرقی صنعتی

نحوه انتخاب جاروبرقی صنعتی

در کل انتخاب جاروبرقی و به طور خاص تر انتخاب جاروبرقی صنعتی بر خلاف ظاهر ساده ای که دارد، می تواند در بعضی موارد کار بسیار دشوار و پیچیده ای باشد. به طور خلاصه، جاروبرقی صنعتی از موتور مکنده، فیلتر، مخزن و تعدادی لوازم جانبی تشکیل شده است که مشخصات هر کدام از این اقلام و نحوه قرار گرفتن آنها در جارو، نحوه ترکیب آنها با یکدیگر، ظرفیت مخزن، قدرت مکش و سیستم فیلتراسیون می تواند در عملکرد نهایی جاروبرقی تاثیر بسزایی داشته باشد. بنابراین باید در انتخاب جاروبرقی مناسب دقت شود که متناسب با محیط و نوع ضایعاتی که باید جمع آوری گردد باشد.

مشکلات ناشی از انتخاب نادرست جاروبرقی صنعتی

نحوه انتخاب جاروبرقی صنعتیهر صنعت آلودگی های خاص خود را دارد و لذا مواد آلاینده هر محیط می تواند با دیگری متفاوت باشد. از طرف دیگر هر ماده ای ویژگی های منحصر به فرد خود را دارد که در زمان جمع آوری باید به آنها دقت کرد. در صورتیکه در زمان انتخاب مکنده به نوع مواد مورد نظر و همچنین شرایط محیطی و کاری دقت نشود به طور معمول مشکلاتی رخ خواهد داد که در ادامه توضیح داده خواهند شد.

 

 

ضعف موتور مکنده جاروبرقی صنعتی

جارو برقی صنعتی و دقت در انتخابهمیشه انتخاب جاروبرقی پرقدرت ممکن است تمام نیاز های یک مجموعه را برطرف نکند و باعث شود نتوان از تمامی کارایی جاروبرقی استفاده نمود. توان موتور جارو برقی صنعتی در این شرایط با کیلووات یا اسب بخار سنجیده شده است در حالی که این عدد به طور معمول به معنای توان مصرفی موتور محرک جاروبرقی صنعتی می باشد و توان موتور مکنده آن نیست. در صورت انتخاب نادرست توان موتور معمولاً یکی از دو حالت زیر رخ می دهد:

۱- زمانی که لوله خرطومی به جاروبرقی متصل نیست، دستگاه قدرت مکش بسیار بالایی دارد اما در هنگام جمع آوری، مواد در داخل لوله خرطومی باقی می مانند.

۲- هرچند توان موتور بسیار بالاست ولی در عمل سرعت جمع آوری دستگاه بسیار پایین است در حالی که دستگاه هایی با توان مشابه سرعت عملکرد بالاتری دارند.

هرچند انتخاب نادرست جارو برقی صنعتی منجر به یکی از دو حالت فوق خواهد شد ولی در اکثر موارد مورد اول رخ می دهد.

عملکرد نادرست فیلتر جاروبرقی صنعتی

دقت در انتخاب جارو برقی صنعتیمواد بعد از جمع آوری و ورود به داخل مخزن دستگاه، توسط فیلتر جاروبرقی از هوا جدا شده و هوای خالص به سمت موتور مکش حرکت می کند و از آنجا خارج می شود. در این بین اگر فیلتر به خوبی عمل نکند، تمامی یا بخشی از مواد پس از جمع آوری از فیلتر عبور کرده و به هوا بر می گردند. بازگشت مواد به هوا به خصوص در صنایع مشکلات بسیار بیشتری را نسبت به حالتی که این مواد بر روی سطح قرار دارند ایجاد خواهند کرد. چرا که مواد پخش شده در هوا وارد مجاری تنفسی افراد حاضر در محل شده و برای آنها می تواند مشکلات تنفسی شدید ایجاد نماید.

 

تجهیزات نامناسب جاروبرقی صنعتی

انتخاب جاروبرقی مناسبموادی که در صنایع یافت می شوند اغلب خورنده یا تیز هستند. حتی گرد و غبار صنعتی نیز در زمان جمع آوری در برخورد با جداره های لوله خرطومی به مرور زمان آن را از بین می برد و بعد از مدت زمان کوتاهی می تواند شاهد بود که بر روی لوله تعدادی زیادی سوراخ ریز به وجود آمده که مکنده صنعتی از آنجا هوا را به داخل مکش می کند و در نتیجه توان آن در حال هدر رفتن است. از طرف دیگر باید اذعان داشت که لوازم جانبی مناسب می توانند در کارایی جاروبرقی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد تأثیر گذار باشند و بالعکس مسلماً انتخاب ناصحیح آنها منجر به کاهش کارایی خواهد شد.

 

 

لوازم جانبی جاروبرقی نیمه صنعتی

مستهلک شدن زود هنگام موتور

خیلی از شرکت ها ادعا می کنند هرچند که جاروبرقی ای با موتور خوب تهیه کرده اند ولی بعد از مدتی استفاده موتور دستگاه دچار مشکل شده یا حتی موتور آن می سوزد و مجدد علی رغم تهیه موتور نوی آلمانی یا ایتالیایی، مجدد همین رویداد تکرار می شود.

 

 

انتخاب جاروبرقی صنعتی

برای انتخاب یک جاروبرقی صنعتی صحیح باید ابتدا سوالات زیر را پرسیده و متناسب با پاسخ آنها اقدام به خرید جارو نمود.

گروه

مورد

شرح

مواد نام غیر از گرد و غبار عادی، چه مواد دیگری قرار است جمع آوری شوند؟
مواد دانه بندی اغلب ذرات جمع آوری شده تا چه میزان ریز هستند؟ ابعاد میکرونی مد نظر هستند
اگر ذرات درشت هم جمع آوری می شوند، ابعاد اغلب آنها در چه بازه ای است؟
مواد سمی بودن وارد شدن مقدار کمی از ذرات جمع آوری شده به مجاری تنفسی چه میزان می تواند خطرناک باشد؟
آیا برقراری تماس دست کاربر با این مواد مجاز است؟
مواد خورندگی آیا ذرات تیز و برنده جمع آوری می شوند یا ذرات پودری ساینده همانند سیلیس و پودر آلومینیوم؟
مواد چگالی حداکثر چگالی موادی که جمع آوری می شوند چه میزان است؟
مواد قابل اشتعال آیا مواد جمع آوری شده قابل اشتعال هستند یا احتمال آن وجود دارد که در صورت ترکیب شدن با نسبت مشخصی هوا قابلیت انفجار داشته باشند؟
عملکرد حجم مواد در طول روز به متوسط چه حجمی از مواد باید جابجایی شوند؟
عملکرد فاصله فاصله قرار گرفتن محل جمع آوری مواد تا مکنده چه مقدار است؟
فاصله عمودی به سمت بالا، به سمت پایین و طول افقی لوله ها باید به تفکیک مشخص شود
محیط دما حداکثر دمای مواد هنگام جمع آوری چقدر است؟
محیط میزان جابجایی آیا ترجیح بر تهیه دستگاهی ثابت یا متحرک است؟
در صورت نیاز به جابجایی، جنس سطح زمین چیست و چه میزان هموار است؟
محیط ایمنی آیا جاروبرقی مورد نظر باید در محیطی کار کند که مواد اشتعال زا حضور دارند، یا ملاحظات ایمنی خاص دیگری بر محیط حاکم است؟

لینک های مفید:
جارو برقی صنعتی : جاروبرقی های مداوم کار و مناسب برای کار در محیط های خشن صنعتی
جارو برقی : فهرست کاملی از جاروبرقی های نیمه صنعتی و جاروبرقی های صنعتی

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برای اطلاع از آخرین اخبار و رویدادهای شرکت در خبرنامه ما عضو شوید