انواع سیستم نظافت فیلتر جاروبرقی صنعتی

انواع سیستم نظافت فیلتر جاروبرقی صنعتی

سازندگان جاروبرقی ها برای کسب بالاترین کیفیت از نظافت در دستگاه های نظافت صنعتی خود، از سیستم های فیلتراسیون برای نگهداری بهینه آلاینده ها و ذرات ریز معلق در هوای مکش شده توسط جاروبرقی صنعتی بهره میبرند. این فیلتر ها بعد از مدت مشخصی کار کردن، نیاز به نظافت و تمیز شدن دارند، به همین منظور در این سیستم های نظافت، مکانیزم های متنوع به منظور نظافت فیلتر جاروبرقی صنعتی تعبیه شد، تا کاربر بتواند از حداکثر کیفیت تمیز کردن فیلتر جاروبرقی بهره ببرد. یکی از این تولید کننده های جاروبرقی صنعتی، شرکت دلفین همواره راهکار هایی خلاقانه را به منظور بهبود کیفیت، بازدهی و قابل اطمینان بودن محصولات خود جستجو می نماید. یکی از مهم ترین عناصری که تضمین کننده کیفیت جاروبرقی و افزایش دهنده طول عمر دستگاه است، نگهداری مناسب از سیستم فیلتراسیون آن می باشد. در ادامه انواع سیستم های نظافت فیلتر در مدل های مختلف جاروبرقی های دلفین معرفی و تشریح می شوند.

اهمیت استفاده از سیستم نظافت فیلتر جاروبرقی صنعتی

سیستم فیلتراسیون از مهم ترین و حیاتی ترین عناصر جاروبرقی صنعتی است که کیفیت و کارایی بالای آن تضمین کننده افزایش طول عمر و بهبود کارایی دستگاه می باشد. فیلتراسیون تضمین می کند که آلودگی ها و گرد و غبار جمع آوری شده در مخزن جاروبرقی باقی مانده و مجددا به محیط باز نمی گردند. متعاقبا تضمین می کند که مواد بازیافت شده عاری از آلودگی هستند و قابل استفاده مجدد می‌باشند. نوع طراحی فیلتر بر نحوه عملکرد آن موثر است و باید بدانیم که حفظ و نگهداری این سیستم در اولویت قرار دارد. دستگاه های جاروبرقی صنعتی تنها با دارا بودن فیلتر تمیز می توانند مواد را با ۱۰۰ درصد قدرت خود و در ایمن ترین حالت، مکش کنند و به ویژه در شرایطی که با حجم بالایی از گرد و غبار و مواد پودری و ریز رو به رو باشیم، اهمیت کیفیت فیلتر بیش از پیش نمایان می شود. جهت حفظ ایمنی و کارایی بهینه دستگاه، فیلتر جاروبرقی باید قبل و بعد از عملیات نظافت و جمع آوری مواد، تمیز گردد. از همین رو ضروری است جاروبرقی به سیستم نظافت فیلتر قوی و کارآمد تجهیز باشد.

اهمیت نظافت فیلتر جاروبرقی صنعتی

ضرورت وجود سامانه تمیز کردن فیلتر جاروبرقی

از آنجا که سیستم فیلتراسیون نقشی اساسی در کارایی جارو برقی ها و مکنده ها دارد، در جاروبرقی خانگی، تجاری و صنعتی مجهز به انواع مختلف آن از جمله پاکتی، ستاره ای و کارتریجی می باشند. با توجه به اینکه فیلتر باعث می شود ذرات گرد و غبار همراه با هوایی که از دستگاه خارج می شود، به محیط باز نگردد و آلودگی ها را بر سطح خود جذب می کند، به منظور انجام بهینه این وظیفه نیاز به تمیز شدن دارند. از این رو مجهز بودن جاروبرقی های صنعتی به سیستم های تکاننده خودکار و یا دستی فیلتر، با تمیز کردن فیلتر جاروبرقی صنعتی در دوره های مشخص، از افت کیفیت مکش جاروبرقی صنعتی جلوگیری به عمل خواهند آورد. وجود سیستم نظافت فیلتر یکپارچه برای دستگاه جاروبرقی به ویژه انواع صنعتی آن یک ضرورت به حساب می آید. زیرا با نظافت به موقع و کامل فیلتر:

  • مکش در بالاترین سطح و بهترین حالت انجام می گیرد.
  • ایمنی کامل از جنبه های گوناگون برای کاربر و محیط کاری فراهم می شود.
  • هزینه های تعمیر و نگهداری دستگاه کاهش می یابد.

مزیت نظافت منظم فیلتر جارو برقی

جاروبرقی صنعتی با یک فیلتر تمیز، قادر است مواد را با ۱۰۰ درصد توانش مکش نماید. برای تضمین کارایی و ایمنی، فیلتر ها باید بطور روزانه و قبل و بعد از عملکرد های طولانی نظافت شوند. دلایل الزام وجود سیستم نظافت فیلتر در جاروبرقی عبارتند از :

  1. حفظ حداکثر قدرت مکش
  2. تضمین ایمنی کاربر
  3. کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری

دسته ارگونومیک تکاننده فیلتر

 

 

انواع سیستم نظافت فیلتر جاروبرقی صنعتی

به منظور ساده تر شدن حفظ و نگهداری جاروبرقی صنعتی ، افزایش طول عمر و بهبود کارایی دستگاه، سیستم تمیز کردن فیلتر جاروبرقی صنعتی به سه نوع سیستم نظافت تقسیم می شود: سیستم دستی یا تکاننده، نیمه اتوماتیک یا داستاپ و اتوماتیک یا پنوماتیک.

نظافت دستی فیلتر یا تکاننده (MFS)

ساده ترین سیستم نظافت بکار رفته در جاروبرقی های دلفین، تکاننده دستی می باشد. در این سیستم، کاربر بوسیله با یک اهرم و به سادگی، فیلتر را تکان می دهد. با عمل لرزش ذرات به دام افتاده در فیلتر از آن جدا شده و در نتیجه مواد پودری به دام افتاده درون فیلتر، جدا می شوند و به داخل مخزن سقوط می کنند. سیستم نظافت دستی فیلتر برای کاربرد های متناوب و غیر مداوم مانند جمع آوری گرد و غبار ، پودر سیمان، گرد و غبار فلزات، نساجی، چوب و کاغذ مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم بعنوان سیستم نظافت پایه در ساختار تقریبا همه جاروبرقی های دلفین مانند mistral ، DM، DG، Zefiro،AS و Air flow تعبیه شده است.

تکاننده دستی نظافت فیلتر جاروبرقی صنعتی

فیلترهای کارتریجی را می‌توان خارج نمود و با دست آنها را تکان داد تا گرد و غبار متراکم ریزش نماید یا یک تکاننده مکانیکی درون خود دستگاه استفاده می شود که با لرزاندن فیلتر، باعث تمیز شدن آن می‌شود. در فیلترهای ستاره‌ای نیرویی عمودی بر سطح فیلتر وارد شده و آنرا جمع می‌کند پس از حذف نیرو فیلتر باز شده، گرد و غبار رسوب کرده روی آن خواهد ریخت. روش دیگر برای تمیز کردن فیلترهای ستاره ای، پیچاندن فیلتر است که بهتر از روش قبلی می باشد و استهلاک فیلتر را کاهش می دهد. در فیلترهای پاکتی در جهت فیلتر به آن نیرو وارد می شود و با حرکت دادن فیلتر سبب تمیز شدن آن می گردد.

 

 

نظافت نیمه اتوماتیک داستاپ

سیستم نظافت جریان هوای معکوس (dustop) یک سیستم خلاقانه است که از اختلاف فشار و با اعمال فشار هوا به جدا شدن ذرات آلودگی از فیلتر کمک می کند، برای جداسازی مواد پودری چسبیده به فیلتر استفاده می نماید. این سیستم فیلتر را در دو مرحله آسان و با بازدهی بالا تمیز می نماید. ابتدا کاربر دهانه اصلی مکنده را می بندد و سپس زبانه نظافت تعبیه شده در بالای فیلتر را باز می کند. در نتیجه هوا وارد مخزن شده و اختلاف فشار باعث جدا شدن ذرات از فیلتر می گردد. سیستم جریان هوای معکوس برای وظایف سبک یا متوسط مانند مکش ذرات پودری در صنایع ساختمانی، دارویی و غذایی مانند نانوایی ها کاربرد دارد. جاروبرقی ها مدل mistral و torch دلفین دارای این سیستم ها هستند.

تمیز کردن فیلتر جاروبرقی به روش معکوس دستی یا نیمه اتوماتیک (MRP) بصورت زیر عمل می کند:
۱- بستن درپوش روی دریچه برای مسدود کردن دریچه ورودی مکش به مدت تقریبا ۵ ثانیه، هنگامی که سیستم مکش فعال است.
۲- باز کردن سریع شیر تخلیه، هوا اکنون از طریق شیر به فیلتر دمیده می‌شود.
شیر تخلیه باید برای ۱ الی ۲ ثانیه باز نگهداشته شود سپس بسته شود. مراحل بالا را ۲ یا ۳ بار تکرار کنید تا سیستم تخلیه معکوس به طور کل باعث ریزش گرد و غبار از فیلتر گردد.

سیستم نیمه اتوماتیک تمیز کردن فیلتر جاروبرقی

 

نظافت فیلتر اتوماتیک self clean

سیستم خودکار نظافت، متشکل از یک شیر پنوماتیک دستی است که حرکت تکاننده را فعال می کند تا فیلتر نظافت شود. سیستم نظافت فیلتر اتوماتیک سیستمی است که نیاز به اقدامی از سوی اپراتور نیست و در بازه های زمانی مشخص سیستم نظافت فیلتر شروع به کار می کند. این سیستم امکان کارکرد مداوم و بدون افت عملکرد جاروبرقی صنعتی را فراهم می آورد. دوره تناوب و بازه زمانی کارکرد این سیستم از طریق کنترل پنل طراحی شده بر روی دستگاه، تنظیم می شود. این سیستم به منظور مقابله با مقادیر بالایی از گرد و غبار و مواد پودری بسیار مناسب است. این سیستم کاملا مستقل بوده و نیازی به تضمین ایمنی آن در محیط های انفجاری وجود ندارد. فیلتر های ستاره ای بوسیله این فیلتر نظافت می شوند. مواد پودری سیمانی، گرد و غبار فلزی و کربنی بوسیله این سیستم از فیلتر جدا می گردند. جاروبرقی های DG VL، Air 200  و Air 201 به سیستم نیمه اتوماتیک نظافت فیلتر مجهز هستند.

 

نظافت فیلتر اتوماتیک

در سیستم نظافت فیلتر اتوماتیک، کاربر نیازی به انجام اقدام خاصی ندارد. تایمر دستگاه در بازه های زمانی منظم روشن می شود و اجازه می دهد تا دستگاه بدون وقفه و بطور مداوم مورد استفاده قرار گیرد. فرکانس و طول این سیستم بوسیله تایمر قابل تنظیم است. سیستم نظافت فیلتر اتوماتیک شامل سیستم های AUT و PN می شوند و بطور گسترده برای جمع آوری حجم زیادی از گرد و غبار و مواد پودری در صنایع فلزی، سیمان و کربن کاربرد دارند.

سیستم نظافت فیلتر کارتریجی جاروبرقی صنعتی

نظافت فیلتر AUT

در این سیستم پیشرفته کمپرسور هوا به صورت دوره ای یک جک پنوماتیکی را در جهت عمودی به حرکت در می آورد و سبب لرزش فیلتر می شود. جاروبرقی های DG HD و همچنین بیشتر جاروبرقی های صنعتی سه فاز ( بصورت اختیاری) دارای سیستم نظافت فیلتر اتوماتیک AUT هستند.

نظافت فیلتر PN

این سیستم، فیلتر کارتریجی جاروبرقی ها را بوسیله دمش هوای معکوس نظافت می کند. سیستم پنوماتیک نظافت فیلتر برای نظافت فیلترهای کارتریجی مناسب است. این سیستم به کمک جت پالس های معکوس عمل می کند به صورتی که یک به یک فیلترهای کارتریجی نظافت خواهند شد تا دستگاه بتواند بدون وقفه به عملیات مکش ادامه دهد. دستگاه با توجه به تایمر در زمان های مشخص هوایی با فشار ۶ بار را از کمپرسور داخلی یا خارجی به سمت فیلتر می فرستد تا ذرات چسبیده به آن جدا شوند. سیستم نظافت فیلتر پنوماتیک در مکنده های DM، DG VL، Airflow، DG HD و DG EXP تعبیه شده است.

تخلیه معکوس اتوماتیک فیلتر جاروبرقی

تخلیه معکوس اتوماتیک (ARP)

سیستم تخلیه معکوس اتوماتیک نیازمند یک کمپرسور برای تغذیه سیستم می باشد. این سیستم برای شرایطی ایده‌آل است که جاروبرقی به یک سیستم دائم کار متصل است و اپراتور برای انجام پیوسته تخلیه بصورت دستی، زمان ندارد. یک زبانه (flap) درون مجرای مکش نصب شده است و هنگامی که جارو برقی خاموش می‌شود بطور خودکار بسته می‌گردد، بنابراین خطر فرار ذرات پودر یا آلودگی از واحد را حذف می‌نماید.

 

سیستم پالس معکوس(RPS)

سیستم پالس معکوس برای نظافت فیلتر جاروبرقی

سیستم نظافت فیلتر به صورت اتوماتیک که به حذف گرد و غبار متراکم و انباشته شده از فیلتر کمک می نماید.
هوا بصورت پالسی و در یک فرکانس منظم از داخل فیلتر به بیرون آن دمیده می‌شود.
کاربر می تواند یک فاصله زمانی بین دو چرخه نظافت تنظیم نماید.
این سیستم بصورت پنیوماتیک عمل می‌نماید.

 

سیستم تخلیه اتوماتیک (صنعتی با زمان سنج های الکتریکی)

یک پالس کوتاه هوای فشرده شده به بالای کارتریج های فیلتر دمیده می شود و یک موج قوی تر از فشار جریان هوا ایجاد می کند که به سمت پایین و فیلترها حرکت می کند و باعث شکسته شدن گرد و غبار متراکم انباشته شده روی کارتریج ها می شود.
کنترل کننده های الکتریکی، نصب شده در بیرون محفظه فیلتر، به سیستم در هر بازه زمانی اجازه تمیز کردن فقط یک کارتریج را می‌دهند بنابراین جاروبرقی می‌تواند بصورت پیوسته کار کند.

 

تکاننده اتوماتیک فیلتر (AFS)

یک سیستم تکاننده فیلتر برای محیط های حاوی آلودگی خطرناک، متشکل از یک سیلندر هوای دو طرفه می باشد که مستقیما بر سبد فیلتر از جنس فولاد ضد زنگ وقاع در داخل محفظه فیلتراسیون عمل می‌کند. سیستم بوسیله هوای فشرده شده فیلتر شده عمل می نماید. فرکانس لرزش توسط زمان سنج های پنیوماتیکی نصب شده در بیرون محفظه فیلتراسیون کنترل می گردد.
ضربه‌های کوتاهی به سبد فیلتر وارد شده و باعث بیرون راندن گرد و غبار متراکم و انباشته شده در سوراخ های آن می شود بنابراین اتلاف ناشی از اصصکاک را به حداقل رسانده و عملکرد بهینه فیلتر را تضمین می‌نماید.

 

سیستم نظافت فیلتر جاروبرقی صنعتی در کدام مدل ها به کار رفته است؟

همه دستگاه های جاروبرقی صنعتی و نیمه صنعتی دارای یکی از سیستم های نظافت فیلتر معرفی شده هستند و این امر نشان می دهد عملیات نظافت فیلتر برای جاروبرقی صنعتی به چه اندازه ضروری و حیاتی است. سیستم نظافت طراحی شده برای انواع دستگاه های مکنده صنعتی با ساختار و کاربرد دستگاه متناسب است و از همین رو جاروهای صنعتی بهترین کارایی را ارائه می نمایند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

برای اطلاع از آخرین اخبار و رویدادهای شرکت در خبرنامه ما عضو شوید