جاروبرقی صنعتی

جاروبرقی یا مکنده دستگاهی است که با ایجاد خلا داخل مخزن موجب مکش مواد به دورن آن می گردد. استفاده روز افزون و متعدد از جاروبرقی ها در محیط های گوناگون موجب طراحی و تولید طیف گسترده ای از محصولات متنوع گردیده است تا مشتریان بتوانند دستگاهی متناسب با نیاز خود انتخاب نمایند. امروزه کاربرد جاروبرقی ها محدود به نظافت نبوده و از دستگاه های جاروبرقی صنعتی و نیمه صنعتی در عملیات صنعتی متفاوت از جمله انتقال مواد می توان استفاده نمود.


نحوه کارکرد جاروبرقی 

اساس کار در دستگاه های جاروبرقی متفاوت اعم از خانگی، تجاری، نیمه صنعتی، صنعتی و حتی مکنده های کامیونی مشابه می باشد. پمپ مکش به عنوان اصلی ترین بخش دستگاه توسط موتور جاروبرقی به حرکت در می آید. وظیفه پمپ تخلیه هوای داخل مخزن می باشد. تخلیه هوای داخل مخزن موجب ایجاد خلا نسبی و در نتیجه اختلاف فشار بین مخزن جاروبرقی و محیط بیرون می گردد. در نتیجه با گشودن دهانه مکش جاروبرقی، هوای محیط پیرامون به سرعت برای از بین بردن این اختلاف فشار بین داخل و بیرون مخزن جاروبرقی، وارد آن می گردد. با حرکت سریع هوا از بیرون به داخل مخزن، مواد و ذرات موجود در محیط نیز به همراه آن وارد مخزن می گردند. با توجه به عملکرد مداوم پمپ و ایجاد خلاء در مخزن، جریان هوای وارد شده به داخل مخزن تخلیه شده و همراه با مواد سبک و ذرات ریز جمع آوری شده ضمن عبور از پمپ مجددا به محیط باز می گردد. عبور این ذرات از پمپ موجب بروز مشکلات متعدد و استهلاک بالای پمپ می گردد، بعلاوه خروج آنها از جاروبرقی و ورود مجدد به فضای پیرامون، به معنای بازگشت  آلودگی و پخش مجدد آن در محیط می باشد. به همین دلیل در مسیر هوای خروجی از مخزن، یک فیلتر قرار داده شده است که ذرات ریز و سبک را پیش از خروج هوا از دستگاه، از آن جدا می نماید. بنابراین تفاوت رده های مختلف جاروبرقی صنعتی ، نیمه صنعتی و خانگی  نه در نحوه عمل دستگاه و اجزاء تشکیل دهنده، بلکه در قدرت و سرعت مکش، نوع سیستم فیلتراسیون، ظرفیت مخزن و ساختار بدنه می باشد.


بخش‌های مهم جاروبرقی صنعتی

با توجه به ساختار جاروبرقی صنعتی یا خانگی عملکرد آن، مهم ترین بخش‌های تشکیل دهنده در این دستگاه مکانیزه نظافتی عبارتند از:


پمپ مکش

این پمپ وظیفه مکش هوای داخل جاروبرقی صنعتی یا خانگی را بر عهده داشته و با برقرار نمودن خلأ موجب ایجاد اختلاف فشار بین فضای داخل و خارج دستگاه می‌شود که این اختلاف فشار مبنای عملکرد یک جارو برقی اعم از صنعتی یا تجاری و خانگی است. بطور کلی قدرت و سرعت مکش در دستگاه جاروبرقی یا مکنده وابسته به پمپ است. پمپ‌های به کار رفته در تولید جاروبرقی‌ها متفاوت هستند در دستگاه‌های جاروبرقی تجاری یا خانگی از پمپ‌های سانتریفیوژال استفاده می‌شود که به لحاظ قیمت مقرون به صرفه بوده و به خوبی پاسخگویی نیازهای نظافتی محیط‌های مسکونی و تجاری می‌باشند. در مدل‌های نیمه صنعتی از پمپ‌های سانتریفیوژال تقویت شده استفاده می شود که قدرت مکش بالاتری دارند. سومین رده از پمپ‌های مکنده که به صورت گسترده در تولید مدل‌های جاروبرقی صنعتی به کار می‌رود، پمپ‌های ساید چنل هستند. بسته به قدرت مکش مورد نیاز ممکن است از انواع دیگری پمپ همانند پمپ لوب در تولید دستگاه‌های رده صنعتی استفاده شود که البته رواج کمتری دارند. قدرت مکش دستگاه علاوه بر نوع پمپ به دقت ساخت آن بستگی دارد و ظرفیت پمپ تعیین کننده سرعت مکش است.


موتور

انرژی مورد نیاز برای عملکرد پمپ توسط موتور تأمین می‌شود. این موتور همانطور که نام جاروبرقی نشان می‌دهد غالبا یک موتور الکتریکی است که در دستگاه‌های رده خانگی، تجاری و نیمه صنعتی با برق شهری یا تک فاز عمل می‌نماید و در دستگاه‌های رده صنعتی غالبا نیازمند برق سه فاز است. موتورهای الکتریکی خود به انواع کلکتوری (در دستگاه‌های رده تجاری و خانگی)، کلکتوری تقویت شده (در رده نیمه صنعتی) و توربینی ( در دستگاه‌های جاروبرقی صنعتی) تقسیم می‌شوند. در تولید موتورهای توربینی برخلاف موتورهای کلکتوری از ذغال بعنوان رسانا استفاده نشده است در نتیجه این موتورها در بازه‌ زمانی طولانی دچار مشکل داغ شدن نشده و قابلیت عملکرد پیوسته دارند.

برخی از دستگاه‌های مکنده ممکن است دارای موتور دیزل بوده و یا بطور کلی فاقد موتور باشند. مدل‌های فاقد موتور با یک پمپ ونتوری عمل می‌کنند و به نام مکنده صنعتی هواکار شناخته می‌شوند.


فیلتر

فیلتر در یک دستگاه مکنده یا جاروبرقی وظیفه جداسازی گرد و غبار و ذرات ریز را از جریان هوا بر عهده دارد. عمل فیلتراسیون به دو دلیل انجام می‌شود محافظت از پمپ در برابر ورود ذرات ریز و گرد و غبار و جلوگیری از آسیب دیدگی آن و جلوگیری از بازگشت ذرات ریز به محیط پیرامون. فیلتر در مدل های خانگی و تجاری پاکت یا فیلتر کیسه ای است اما در مدل‌های نیمه صنعتی و جاروبرقی صنعتی از فیلترهای طبقه بندی شده کارتریجی، ستاره ای و پاکتی موازی استفاده می‌شود و در صورت نیاز دستگاه به فیلتر ایمنی هپا تجهیز می‌شود.

در دستگاه‌های جاروبرقی صنعتی به دلیل اهمیت عملکرد صحیح فیلتر در حفظ مکش دستگاه در حالت بهینه، دستگاه به یک سیستم نظافت فیلتر تجهیز می‌شود که در مدل‌های خانگی و تجاری رایج نیست. سیستم نظافت فیلتر در یک جاروبرقی صنعتی انواع مختلفی دارد و می تواند یک تکاننده دستی یا الکتریکی، دمش هوا در جهت معکوس و یا کمپرسور هوا باشد.


مخزن

در مدل‌های خانگی مواد و آلودگی‌های مکش شده در یک پاکت یا کیسه پارچه‌ای جمع آوری می‌شوند که نقش مخزن و فیلتر را بصورت همزمان دارد. در این رده از دستگاه‌ها به دلیل اهمیت جمع و جور بودن دستگاه و سبک بودن آن و همچنین به دلیل حجم کم آلودگی ظرفیت مخزن چندان بالا نیست. اما در دستگاه های جاروبرقی صنعتی با توجه به حجم بالای آلودگی موجود در محیط های صنعتی دستگاه با مخزن دارای ظرفیت بالا ارائه می‌شود. در یک جاروبرقی صنعتی جنس مخزن و طراحی آن علاوه بر ظرفیت آن مهم است. مخزن در دستگاه‌های جاروبرقی صنعتی از جنس فولاد بوده و برای جمع آوری مواد یا آلودگی‌های خاص از مخزن استیل استفاده می‌شود که مقاومت بالاتری دارد. طراحی مخزن از لحاظ سهولت تخلیه آن حائز اهمیت است. متداول ترین نوع مخزن در دستگاه‌های جاروبرقی صنعتی مخزن های قابل جدا شدن هستند که دارای چرخ و دسته می‌باشند. این نوع مخزن به راحتی از دستگاه جدا شده و به دلیل دارا بودن چرخ و دسته به سهولت محل تخلیه قابل انتقال است.


انواع جاروبرقی یا مکنده

دستگاه های جاروبرقی با توجه به نوع و محیط کاربرد خود به مدل های متفاوت تقسیم بندی می شوند.

1- جاروبرقی خانگی

جاروبرقی های خانگی به عنوان اولین و ساده ترین رده از جارو برقی ها شناخته می شوند. استفاده روزانه از این جارو برقی ها در منازل و محیط های مسکونی، موجب آشنایی کامل افراد با آنها شده است. این مدل از جاروبرقی ها مجهز به یک پمپ / موتور مکش کوپل شده می باشند و با کم و زیاد کردن ورودی، قدرت مکش تنظیم می گردد. فیلتر اصلی در جاروبرقی های خانگی پاکت است. این محفظه کاغذی دارای منافذ ریز علاوه بر فیلتراسیون ذرات، نقش مخزن جاروبرقی را نیز به عهده دارد و مواد و آلودگی های مکش شده در آن نگهداری می شوند. مدل های متعارف جاروبرقی های خانگی تنها قادر به مکش مواد جامد و خشک می باشند. البته امروزه مدل های خاصی از جاروبرقی خانگی با قابلیت مکش مایعات علاوه بر مواد جامد نیز به بازار عرضه شده اند که با نام  جاروبرقی آب و خاک شناخته می شوند.


2- جاروبرقی هتلی

جاروبرقی های هتلی به منظور انجام عملیات نظافت روزانه در هتل و محیط های مشابه همانند خوابگاه ها و پانسیون ها طراحی شده اند. وجود راهروهای با پهنای کم، تراکم بالای موانع در محیط و نیاز به حمل و جابجایی دستگاه بین طبقات مختلف ایجاب می نماید یک جاروبرقی هتلی ضمن برخورداری از قدرت مکش کافی دارای ابعاد کوچک و طراحی فشرده باشد. همچنین سطح صدای این رده از جاروبرقی ها نسبت به مدل های دیگر کمتر می باشد.


3- جاروبرقی تجاری

کاربرد جاروبرقی های تجاری یا همان جاروبرقی های سطلی به عنوان تجهیزات نظافتی کارآمد، در محیط های تجاری از جمله کارواش ها متداول می باشد. استفاده از چند موتور کلکتوری با کلید های مجزا ، پمپ های سانتریفیوژال، بدنه استیل و فیلترهای کیسه ای از جمله مهم ترین مشخصه های جارو برقی تجاری به شمار می آیند.


4- جاروبرقی نیمه صنعتی

دستگاه های جاروبرقی نیمه صنعتی از لحاظ قدرت و سرعت مکش و استحکام بدنه نسبت به جاروبرقی های خانگی و تجاری در سطح بالاتری قرار دارند. در تولید این رده از مکنده ها از بدنه فولادی مقاوم، یک یا چند موتور کلکتوری تقویت شده و پمپ های سانتریفیوژال استفاده می شود. این جارو برقی ها در مقایسه با جاروهای خانگی و تجاری دارای ابعاد و مخازن بزرگتری بوده و به دلیل تجهیز به فیلترهای ستاره ای و کارتریجی کارآمد، بازده فیلتراسیون بالاتری دارند. این رده از جاروبرقی های برای کاربرد در محیط های نیمه صنعتی و صنعتی بی نیاز به عملکرد پیوسته مکنده، گزینه ای ایده ال می باشند.


5- مکنده صنعتی

دستگاه های مکنده یا جاروبرقی صنعتی قدرتمندترین رده از مکنده ها می باشند که با توجه به مشخصات خاص محیط های صنعتی و مواد و آلودگی های موجود در آنها طراحی و تولید شده اند. مهم ترین ویژگی این مکنده ها، قابلیت عملکرد بصورت پیوسته است که ناشی از کاربرد موتور توربینی در ساخت آنها می باشد. همچنین استفاده از پمپ های سایدچنل، ونتوری، لوب و بلید در تولید این مکنده ها باعث ایجاد خلاء بیش از 30% شده و قدرت مکش دستگاه را به نحو قابل توجه افزایش می دهد. بدنه دستگاه های مکنده صنعتی با توجه به سطح بالای خلاء داخل آنها، از فولاد تولید شده و سطح خارجی آن برای افزایش استحکام و مقاومت به منظور کارکرد در محیط صنعتی با موادی همچون اپوکسی پوشش داده می شود. امکان تجهیز به فیلترهای خاص مقاوم در برابر حرارت، فیلترهای دارای پوشش نچسب و فیلترهای هپا از دیگر مشخصه های متمایز کننده مکنده های صنعتی می باشد. مکنده های صنعتی بر اساس پارامترهایی مختلفی می توان تقسیم بندی نمود.


تقسیم بندی بر اساس منبع تغذیه

دستگاه های مکنده از لحاظ منبع تغذیه به سه دسته کل تقسیم می شوند:

جاروبرقی صنعتی

دستگاه های جاروبرقی صنعتی رایج ترین مدل مکنده های مورد استفاده در صنعتی می باشند. این دستگاه ها برای عملکرد غالبا نیازمند برق سه فاز می باشند و در تولید آنها از موتورهای توربینی و پمپ های سایدچنل استفاده می شود.

مکنده دیزلی

برخی عملیات صنعتی خاص نیازمند مکنده های صنعتی بزرگ و متحرک می باشند در این نوع مکنده ها تامین انرژی مورد نیاز از طریق برق به سهولت امکان پذیر نیست بنابراین از موتورهای دیزلی در ساخت این مکنده ها استفاده می گردد.

 مکنده هواکار

مهم ترین تفاوت بین مکنده هواکار و جاروبرقی صنعتی منبع تغذیه می باشد. مکنده هواکار برای عملکرد نیازمند موتور الکتریکی نمی باشد و اساس کار آن وابسته به یک پمپ ونتوری می باشد. جریان هوای فشرده از یک کمپرسور با سرعت بالا وارد پمپ شده و در مسیر حرکت خود به سمت خروجی هوای داخل کانال انشعابی را مکش کرده و باعث ایجاد خلاء می شود. در جایی که کاربرد جاروبرقی بعلت دارا بودن موتور الکتریکی خطرناک بوده و خطر اشتعال و انفجار را به دنبال دارد، می توان از مکنده هواکار استفاده نمود.


تقسیم بندی بر اساس ساختار

مکنده های صنعتی از لحاظ ساختار به سه گروه اصلی تقسیم می شوند:

مکنده پرتابل

مدل های مختلف جاروبرقی صنعتی همچنین مکنده های هواکار بعنوان پرکاربردترین نوع مکنده ها غالبا به صورت چرخ دار طراحی می شوند. این نوع طراحی موجب سهولت حرکت و کاربرد دستگاه می شود.

 مکنده مرکزی

اگرچه اغلب دستگاه های مکنده صنعتی بصورت متحرک تولید می شوند. اما در پاره ای از موارد به ویژه در عملیات انتقال مواد از یک بخش به بخش دیگر، نیاز به یک سیستم مکنده مرکزی می باشد که انشعابات ثابت آن بصورت خطوط انتقال عمل نمایند. در تولید مکنده های مرکزی می توان از موتور الکتریکی یا دیزلی استفاده نمود. این مکنده ها غالبا دارای سیستم فیلتراسیون کارآمد و فیلترهای پاکتی موازی می باشند.

مکنده کامیونی

در برخی صنایع و عملیات نیاز به استفاده از مکنده های بسیار بزرگ به صورت متحرک می باشد. در این صورت مکنده به همراه مخزن رابط بر روی یک کامیون نصب می گردد. در برخی از این مکنده های کامیونی از موتور کامیون برای تامین انرژی مورد نیاز استفاده می شود. حال آنکه برخی دیگر مدل های مکنده کامیونی مجهز به موتور دیزل مستقل می باشند.

مرتب سازی براساس :

شیوه نمایش :

1 2 3

کارخانه سازنده :

منبع تغذیه :

جارو برقی-جاروبرقی صنعتی
جارو برقی-جاروبرقی صنعتی - M202DSEco

یک جاروی نیمه صنعتی تک فاز با توان 1.8 کیلووات می باشد که به منظور جمع آوری مواد در محیط های صنعتی طراحی گردیده است.

مشاهده جزئیات مقایسه
1 2 3