اهمیت سیستم فیلتراسیون و انواع فیلتر جاروبرقی

نوشته شده توسط مدیر سایت در ۲۱ تیر ۱۳۹۹

انتخاب فیلتر مناسب یکی از مهم ترین و اساسی ترین مسائل در ساخت و طراحی مکنده صنعتی است. فیلتر جاروبرقی صنعتی مهم ترین فاکتور در جلوگیری از برگشت گرد و غبار و آلودگی های ریز جمع آوری شده است. این گرد و غبار ریز، ممکن است برای محیط کار و دستگاه های صنعتی، و مهم تر از آن سلامت شما زیان بار باشد. شرکت های تولید کننده جارو های صنعتی با آگاهی از اهمیت این موارد، بر استفاده بهترین و مناسب ترین فیلتر ها در مکنده صنعتی تلاش دارند. در جاروبرقی های صنعتی بسته به نوع کاربری و ذراتی که جمع آوری میکنند از فیلتر های متنوعی استفاده میکنند که هر کدام قابلیت ها و کاربرد خاص خود را دارند. خروج ذرات گرد و غبار جمع آوری شده توسط جاروبرقی ها و پخش شدن آنها در هوا، سطح زمین و یا ماشین آلات صنعتی میتواند به شکل های مختلفی خطر آفرین باشند. این ذرات میتوانند باعث آلودگی محیط، یا محصول تولیدی شما باشند و سلامت کارگران را به خطر بیندازند. موثرترین فیلترها میتوانند از عبور ذراتی تا قطر ۰٫۱۲ میکرون جلوگیری به عمل آورند.

انواع فیلتر جاروبرقی های صنعتی

فیلترهای کیسه ای

اهمیت استفاده فیلتر جاروبرقی

فیلتر کیسه ای از ساده ترین و رایج ترین نوع فیلترها است که در جاروبرقی های کوچک خانگی دیده میشود. نوع استاندارد این فیلتر دارای دو لایه میباشد، که همانند سد در برابر ذرات آلودگی که همراه با جریان هوا وارد جاروبرقی میشوند عمل میکند. این فیلتر با گذشت زمان و انباشت آلودگی بر روی آن قابلیت فیلتر کردن ذرات ریز تر را نیز دارد. اما این افزایش کارایی با افزایش فشار جریان هوا همراه است که فشار وارده بر موتور مکنده را زیاد میکند. فیلترهای کیسه ای قابلیت جلوگیری عبور حدود ۹۹٫۷ درصد از آلودگی ها را دارند و بر عبور ذراتی با قطر بیشتر از ۳ میکرون تاثیرگذاری دارند. فیلتر کیسه ای الکترواستاتیک قابلیت فیلتراسیون قوی تری فراهم میکند. این کیسه دو لایه دارای یک پوشش داخلی با بار الکتریکی که از پلی پروپیلن ذوب شده میباشد. این پوشش اضافه ریزترین ذرات را نیز به خود جذب کرده و عبود ذرات را تا قطر ۱٫۵ میکرون کاهش میدهد.

فیلتراسیون اولیه جاروبرقی

یکی از متداول ترین نوع فیلترهای اولیه جاروبرقی صنعتی فیلتر ستاره ای است. طراحی خاص و چین دار این فیلتر افزایش کیفیت فیلتراسیون را به همراه دارد. این فیلتر با اعمال فشار هوا جمع شده و بعد از حذف این فشار باز میگردد. در نتیجه گرد و غبار از سطح فیلتر جدا شده و در مخزن ریخته میشود. این عمل در طول زمان باعث استهلاک فیلتر شده و از عمر آن میکاهد. این فیلتر در جاروبرقی های تجاری و نیمه صنعتی مورد استفاده قرار میگیرد.

انواع فیلتر جاروبرقی

شکل دیگری از این نوع فیلتر با نام فیلتر پاکتی موازی است. این شکل قرار گیری موازی فیلتر ها در مقایسه با فیلتر سطحی، سطح فیلتراسیون بیشتری را فراهم میکند. در عین حال مقاومت کمتری در مقابل جریان هوای مکش شده دارد. برای نظافت این نوع فیلتر از سیستم تکاننده دستی و یا الکترونیکی استفاده میشود. این نوع سیستم نظافت استهلاک کمتری نسبت به نوع ستاره ای دارد.

نوع دیگر فیلتر های اصلی بکار گرفته شده در جاروبرقی های صنعتی فیلتر کارتریجی است. این نوع از فیلتر جاروبرقی صنعتی برای افزایش هرچه بیشتر سطح فیلتراسیون با اندازه قاب مشخص میباشد. وجود قاب در این فیلتر امکان نظافت فیلتر با روشهای متنوع رو ایجاد میکند. تکاننده دستی و الکتریکی، روش تخلیه معکوس از روش های نظافت فیلتر کارتریجی است. فیلتر های کارتریجی با داشتن سطح بزرگی از فیلتراسیون ذرات ۳ تا ۱ میکرون را فیلتر میکنند. از این نوع فیلتر اغلب برای محافظت و ایمنی در دستگاه مکنده صنعتی و نیمه صنعتی استفاده میشود.

دسته بندی فیلترها بر اساس اندازه ذرات قابل فیلتر

انواع فیلتر جاروبرقی صنعتی که در بالا به معرفی آنها پرداختیم از نظر میزان قدرت فیلتراسیون به سه دسته L، M و H تقسیم میشوند. فیلتر هایی که قابلیت جذب مواد تا اندازه ۳ میکرون را دارند در دسته کلاس L قرار میگیرند.  فیلتر های دسته M قابلیت فیلتراسیون مواد تا اندازه ۱ میکرون را دارند. فیلتر مورد استفاده برای محیط هایی با گرد و غبار گچ، چوب و سیلیس از این نوع فیلتر ها میباشد. فیلتر کلاسH  هپا (HEPA)، بالاترین میزان جلوگیری از عبور انواع مواد و گرد و غبار سمی را دارد. این فیلتر که در جاروبرقی های صنعتی سنگین مورد استفاده است قابلیت فیلتر کردن ۹۹٫۸ درصد آلاینده ها را با قطر ۰٫۳ میکرون دارد. در مورد آلاینده ها و مواد سمی ریزتر با اندازه ۰٫۱۲ میکرون ای میکرو فیلتر ULPA (Ultra Low Penetration Air) استفاده میشود.

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: