دستورالعمل نظافت کارخانه های صنعتی

نوشته شده توسط مدیر سایت در ۸ شهریور ۱۳۹۶

انجام عملیات های سخت و سنگین در کارخانه های صنعتی، ایجاد حجم بالایی از گرد و غبار و آلودگی ها را در محیط به دنبال دارد. وجود آلودگی ها در محیط کارخانه روند تولید را به مخاطره می اندازد و سطح بهداشت محیط را کاهش داده و همچنین سلامت جسمانی کارکنان کارخانه را نیز به خطر می اندازد. از طرف دیگر باقی ماندن آلاینده ها بر روی تجهیزات کارخانه سبب عملکرد نادرست آنها شده و به دنبال آن کیفیت تولیدات کارخانه در سطح نامطلوبی قرار خواهد گرفت. وجود این عوامل امر نظافت در کارخانه های صنعتی را اجتناب ناپذیر نموده است. از طرفی فاکتورهایی همچون وسعت محیط در کارخانه های صنعتی، حساسیت عملیات های انجام پذیر در کارخانه، بالا بودن حجم آلودگی ها و مسائلی از این دست، انجام نظافت در این مکان ها به شیوه های سنتی و دستی را غیر ممکن نموده است، بدین منظور امروزه از تجهیزات نظافتی مکانیزه جهت به انجام رساندن امر خطیر نظافت در کارخانه های صنعتی استفاده می شود. در این مقاله به ارائه دستورالعمل نظافت کارخانه جهت انجام بهینه امر نظافت می پردازیم.

جمع آوری گرد و غبار سطوح کف

دستورالعمل نظافت کارخانههمانطور که گفته شد روند تولید و فعالیت در کارخانه های صنعتی، حجم بالایی از گرد و غبار را در محیط منتشر می نماید. بخش های مختلف کارخانه همچون سالن تولید از مهم ترین بخش های کارخانه های صنعتی هستند که در معرض این آلودگی ها قرار می گیرند. ایجاد گرد و غبار در کف سالن مشکلاتی همچون اختلال در رفت و آمد افراد و ماشین آلات را به دنبال دارد، بدین منظور جمع آوری گرد و غبار سطوح کف از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. جاروبرقی صنعتی مناسب امکان حذف این آلودگی ها را فراهم آورده است. این دستگاه ها از قدرت فیلتراسیون بالایی بهره می برند و توان جمع آوری غبارات ریز تا اندازه ۰٫۰۳ میکرون را بنابر نوع فیلتر دستگاه، دارا می باشند. جمع آوری بهینه گرد و غبار سطوح کف اولین بند دستورالعمل نظافت کارخانه می باشد که در صورت انجام صحیح این مهم، نظم بیشتری در بخشهای مختلف کارخانه حکم فرما خواهد شد و در سلامت کارکنان تاثیر بسزایی خواهد داشت. بعلاوه امکان جمع آوری غبارات قابل انفجار و احتراق توسط نوع خاصی از مکنده های صنعتی از نوع ضد انجار وجود دارد که در نتیجه خطرات ناشی از انفجار و آتش سوزی در تمامی بخش های کارخانه کاهش می یابد.

 

شستشوی موثر سطوح کف

دستورالعمل نظافت کارخانهاز بند های مهم دستورالعمل نظافت کارخانه شستشوی موثر سطوح کف می باشد که پس از جمع آوری گرد و غبار و زباله ها لزوم انجام شستشوی بهینه سطح قابل درک می باشد. در این میان وسعت فضا این عملیات را کمی دشوار می نمایند اما امروزه استفاده از دستگاه کف شوی صنعتی یا اسکرابر دشواری این عملیات به سهولت و آسانی مبدل گردیده است. این دستگاه جهت شستشوی کلیه سطوح هموار در تمامی قسمتهای کارخانه های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. دستگاه های کفشور مجهز به برس های دیسکی شکل می باشند که با پاشش آب بر روی برس ها از مخزن آب تمیز، آلودگی ها را از محل مورد نظر جدانموده و سطح را پاکسازی می نمایند. پس از شستشوی سطح آب آلوده باقی مانده بر سطح به کمک تی دستگاه جمع آوری شده و توسط پمپ مکنده به مخزن آب کثیف دستگاه انتقال می یابد و در نتیجه سطح عاری از هرگونه آلودگی خواهد شد. این دستگاه ها در انواع دستی و سرنشین دار در دسترس می باشند اما از نظر کارکرد تفاوتی با یکدیگر ندارند و بنابر مساحت فضا مورد انتخاب قرار می گیرند. دستگاه اسکرابر تاثیر بسزایی در راندمان کاری و کاهش زمان انجام عملیات شستشوی سطوح در سالن تولید کارخانه ها دارند.

 

غبارروبی تجهیزات

دستورالعمل نظافت کارخانهگرد و غبار ناشی از روند تولید، به سیستم های درونی تجهیزات کارخانه نفوذ نموده و عملکرد این تجهیزات را به مخاطره می اندازد. گاهی نفوذ این غبارات به درون تجهیزات کارخانه از سطح کیفی تولیدات کاسته که این امر خسارات زیادی به بار می آرود. غبارروبی تجهیزات کارخانه بند سوم دستورالعمل نظافت کارخانه می باشد که بیان می دارد با استفاده از مکنده صنعتی مناسب می توان از ورود آلودگی ها به درون تجهیزات جلوگیری به عمل آورده و سبب افزایش طول عمر تجهیزات کارخانه شویم. نازل های متفاوتی برای این مکنده ها طراحی شده است که با استفاده از آنها امکان غبارروبی بخش های دور از دسترس نیز فراهم آمده است.

 

 

مکش مواد قابل بازیافت

دستورالعمل نظافت کارخانهگاهی زباله ها و ذراتی در محیط پراکنده می شوند که در صورت جمع آوری مناسب این مواد می توان روند تولید را با استفاده از آنها ادامه داد. بند چهارم دستورالعمل نظافت کارخانه بر مکش مواد قابل بازیافت در محیط تاکید می نماید که اجرای این عملیات در کارخانه های صنعتی، از نظر اقتصادی بسیار مقرون به صرفه بوده و دور ریز مواد را به میزان چشم گیری کاهش می دهد. امروزه مکنده های صنعتی جمع آوری مواد قابل بازیافت در محیط را امکان پذیر نموده اند. این تجهیزات مجهز به مخازن بزرگی هستند و حجم بالایی از مواد را در خود جای می دهند.

 

 

 

شستشوی تجهیزات

دستورالعمل نظافت کارخانهوجود چربی و آلودگی های روغنی و آلاینده های ناشی از سوخت های فسیلی روند کار تجهیزات کارخانه را به مخاطره می اندازد و از عمر مفید این تجهیزات می کاهد. بند پنجم دستورالعمل نظافت کارخانه مناسب ترین راهکار جهت افزایش طول عمر و بهبود کارکرد تجهیزات را نظافت و شستشوی صحیح و زمانبندی شده می داند. جهت انجام عملیات شستشوی تجهیزات کارخانه امروزه از آب فوق فشار قوی استفاده می شود. دستگاه واترجت صنعتی با تکنولوژی آب فوق فشار قوی لایه های آلودگی را از هم گسسته و آنها را از سطح تجهیزات کارخانه جدا می نماید که در نتیجه سطوحی عاری از هرگونه آلودگی سخت خواهیم داشت. به کمک واترجت صنعتی شستشوی تجهیزات کارخانه با استفاده از حداقل مصرف آب و در زمان کوتاهی به انجام خواهد رسید.

 

 

نظافت محوطه بیرونی

دستورالعمل نظافت کارخانهبند ششم دستورالعمل نظافت کارخانه در ارتباط با نظافت محوطه بیرونی کارخانه های صنعتی می باشد که با توجه به آلودگی های ایجاد شده در این مکانها اعم از آلودگی های زیست محیطی، آلاینده های شیمیایی عدم نظافت صحیح، تاثیرات منفی بسیاری در روند فعالیت خواهد داشت. جاروب آلودگی های محیط امروزه در این مکان ها با استفاده از سوییپر صورت می پذیرد. سوییپر ها متشکل از برس های دیسکی و سیلندری می باشند که با حرکت دستگاه از بخش های آلوده این برس ها زباله ها را در بخش زیرین دستگاه جمع آوری نموده و پمپ مکنده مواد جمع آوری شده را به درون مخزن دستگاه انتقال می دهد. سوییپر ها به سبب افزایش سرعت در انجام امور نظافتی در محیط های وسیع طراحی شده اند و سبب کاهش در هزینه های نظافتی شده اند.

 

 

نظافت کف انبار

دستورالعمل نظافت کارخانهاز مهم ترین بخش ها در کارخانه های صنعتی، انبارها می باشند. بند هفتم دستورالعمل نظافت کارخانه در مورد نظافت کف انبارها می باسد که این فضاها اغلب محل نگهداری مواد و تجهیزات آماده جهت عرضه به بازار و مواد اولیه مورد استفاده در خط تولید می باشند. به همین دلیل برقراری شرایط مطلوب در این فضاها از اهمیت بالایی برخوردار است. امروزه نظافت انبارها به منظور جمع آوری گرد و غبار و زباله ها و ایجاد شرایط مطلوب با استفاده از جاروبرقی صنعتی صورت می پذیرد. این تجهیزات با مکش گرد و غبار از نفوذ آلودگی ها به قفسه ها جلوگیری به عمل می آورند.

 

 

 

شستشوی کف انبار

دستورالعمل نظافت کارخانهبند هشتم دستورالعمل نظافت کارخانه در ارتباط با شستشوی کف انبار است. کفپوش انبارها اغلب از جنس اپوکسی، سنگ، بتن، کاشی، سرامیک و …. می باشد و به دلیل عبور افراد و ماشین آلات از این بخش ها دچار آلودگی های فراوانی می شوند. شستشوی کف انبار با استفاده از زمین شوی صنعتی با سهولت ویژه ای صورت می پذیرد. همانطور که اشاره شد اسکرابرها مجهز به سامانه شستشوی قدرتمندی هستند و توان بالایی در حذف آلودگی های سطوح کف دارند به همین دلیل عملیات شستشو را با کیفیت بالایی به انجام می رسانند و از خطرات ناشی از سرخوردن افراد و ماشین آلات بر سطوح آلوده و لغزنده جلوگیری به عمل می آورند.

 

 

 

دستورالعمل نظافت کارخانه متشکل از هشت بند می باشد که به صورت اجمالی در اینجا به بیان آنها پرداخته ایم. بکارگیری این دستورالعمل سبب بهینه سازی عملیات نظافت و شستشو در کارخانه های صنعتی شده اند.

 

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: