انواع نازل واترجت و کاربرد آن ها

نوشته شده توسط مدیر سایت در ۱۸ خرداد ۱۳۹۸

واترجت یا دستگاه شوینده پرفشار امروزه در صنایع مختلف و حتی منازل و محیط های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد. واترجت صنعتی با شستشوی عمیق سطح برای کاربردهای مختلف از جمله شستشو، رنگ بری، زنگ بری، از بین بردن جرم و رسوب و اموری از این قبیل به کار می رود. انتخاب واترجت مناسب به عوامل مختلفی از جمله نوع عملیات، جنس سطح و نوع آلودگی باید توجه نمود تا بتوان دستگاهی مناسب را انتخاب نمود. استفاده از دستگاه متناسب با محیط علاوه بر این که بازده را بالا می برد و عملیات مورد نظر را بهتر انجام می دهد، هیچ گونه آسیب به سطح نمی رساند. واترجت ها در فشار کاری، دبی آب خروجی و نیروی محرکه پمپ متفاوت می باشند. همچنین در هنگام استفاده از دستگاه باید به نوع نازل نیز دقت نمود تا بتوان به بهترین بازده از دستگاه در محیط مورد نظر دست یافت.

 

انواع مختلف نازل پاشش واترجت صنعتی

اصول کاری نازل ها مشابه است و همه آن ها با کاهش و تغییر سطح مقطع موجب افزایش سرعت، قدرت و فشار آب می گردد. با این حال نازل های مختلفی برای دستگاه های کارواش دستی وجود دارد که به منظور امور مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه برخی از انواع نازل های فشار قوی بررسی شده اند.

 

نازل تیغه ای

این نوع نازل آب را به صورت کاردکی یا تیغه ای پاشش می کند که سطح زیادی را پوشش می دهد. برای شستشو های سطحی اما وسیع از نازل تیغه ای استفاده می شود. با استفاده از این نازل می توان سطوح وسیع را با سرعت شستشو نمود. پهنای شستشوی بالا باعث شده است که قدرت پاشش آب نسبت به نازل های دیگر کاهش یابد. به همین دلیل از این نازل معمولا برای کندن آلودگی های عمیق استفاده می شود. نازل تیغه ای دارای زاویه پاشش های مختلفی از ۱۵ تا ۶۵ درجه می باشد. واضح است که هرچه زاویه پاشش بیشتر باشد، سطح پاشش بیشتر خواهد بود و زاویه کمتر، باعث پاشش آب با قدرت بیشتری می گردد.

 

نازل سوزنی

نازل سوزنی آب پرفشار را به صورت متمرکز پاشش می کند. این نازل دارای حداکثر قدرت پاشش آب توسط واترجت صنعتی می گردد. از نازل سوزنی برای شستشوی و کندن آلودگی های عمیق از سطحی کوچک استفاده می شود. شستشو با نازل سوزنی به دلیل پهنای شستشوی پایین بسیار زمان بر خواهد بود به همین دلیل از آن برای شستشوی های عمومی سطح استفاده نمی شود و فقط به منظور عملیات خاصی مانندتخریب بتن استفاده می گردد.

 

نازل دوار

نازل دوار در واقع یک نازل سوزنی است که نقطه پاشش آن مدام در حال دوران است. این نوع نازل با هدف استفاده از قدرت بالای فشار آن در نازل سوزنی و وسعت بخشیدن به شستشو همانند نازل تیغه ای طراحی شده است. با استفاده از این نازل می توان برای شستشوی آلودگی های عمیق و جدا کردن جرم و رسوب از سطح استفاده نمود در عین حال که سرعت شستشوی بالاتری نسبت به نازل سوزنی خواهد داشت.

 

 سایر نازل ها

علاوه بر نازل های بیان شده نازل های دیگری نیز وجود دارند که برای امور خاصی مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله این نازل ها می توان به نازل لوله شوی، نازل لجن کش، نازل سند بلاست، نازل مواد شوینده و غیره اشاره نمود.

 

 

 

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: