تعریف نظافت صنعتی، کاربردها، مزایا و معایب

نوشته شده توسط مدیر سایت در ۲۶ آبان ۱۳۹۷

نظافت همیشه به عنوان یکی از دشوار ترین بخش ها در مدیریت هر مکانی بوده است، برخی از مشکلات شستشو و نظافت در اماکن متفاوت در ادامه تشریح می شوند. در اماکن صنعتی که آلودگی های روغنی و ماندگار فروان است، زدودن همه آلودگی ها با شیوه های سنتی نظافت فرآیندی دشوار و تقریبا غیر ممکن خواهد بود. در محیط های خانگی همانند منازل و ادارات کوچک می توان به سادگی آلودگی های سطحی را نظافت کرد اما شستشو و نظافت عمقی همه سطوح زمان بر است و نیاز به صرف انرژی فراوانی دارد. در هتل ها و محیط های تجاری نیز به دلیل وسعت بالای محیط و تردد و وجود راهرو های باریک، فرآیند نظافت با چالش های متفاوتی مواجه است. به همین دلیل بهره مندی از راهکاری کاربردی برای شستشوی سطوح در اماکن صنعتی، تجاری، هتلی، خانگی و… موجب بهینه سازی نظافت و مدیریت بهتر خواهد شد. استفاده از تجهیزات نظافت صنعتی بهترین راه حل برای حل مشکلات نظافت می باشد.

 

کاربردهای نظافت صنعتی

به منظور شستشو و نظافت بهینه در اماکن گوناگون می توان از دستگاه های قدرتمند و با کیفیت نظافت صنعتی استفاده نمود. کاربردی ترین دستگاه نظافت صنعتی، اسکرابر یا همان کفشوی صنعتی می باشد که همانگونه که از اسمش پیداست، در نظافت صنعتی وظیفه شستشوی سطوح هموار کف را بر عهده دارد. دستگاه اسکرابر انواع متفاوتی دارد که با توجه به نوع و مساحت سطح و همچنین نحوه دسترسی به منبع تغذیه، می توان بهترین مدل کفشوی صنعتی را انتخاب نمود. دستگاه سوییپر یک نوع دستگاه جاروب صنعتی و حرفه ای می باشد. دستگاه سوییپر در دو نوع سرنشین دار و دستی ارائه می شود که با توجه به مساحت می توان برای سطوح گسترده نظیر پارکینگ های وسیع و همچنین اماکن صنعتی از نوع سرنشین دار سوییپر استفاده نمود؛ اما در نظافت انبار یا پارکینگ های خانگی می توان از سوییپر دستی به منظور جاروب آلودگی های ریز و درشت بهره برد. یک نوع دیگر از دستگاه های کاربردی نظافت صنعتی، واترجت های قدرتمند می باشد. برای شستشوی خانگی نظیر شستشوی حیاط، خودرو، نماشویی ساختمان می توان از واترجت های خانگی استفاده نمود و به منظور زدودن آلودگی های عمیق می توان واترجت صنعتی را مورد استفاده قرار داد؛ واترجت آب گرم که نوعی از واترجت های رده صنعتی می باشد، برای زدودن آلودگی های عمیق و روغنی بسیار کاربردی است. یکی دیگر از تجهیزات نظافت صنعتی که همه کمابیش با آن آشنا هستند، دستگاه جاروبرقی صنعتی می باشد. جاروبرقی ها نیز مانند سایر دستگاه های نظافت صنعتی در رده های خانگی، تجاری و صنعتی ارائه می شوند؛ از جاروبرقی خانگی برای مصارف رایج جاروب در خانه ها و ادارات کوچک می توان استفاده کرد، جاروبرقی تجاری برای نظافت در هتل و جاروب فضاهای وسیع تر از اماکن خانگی مناسب هستند و جاروبرقی صنعتی برای استفاده در صنایع متفاوتی از قبیل داروسازی، نفت و گاز و پتروشیمی، نساجی و… مناسب است. دستگاه های دیگری در رده نظافت صنعتی قرار می گیرند که به منظور تکمیل فرآیند نظافت می توان از آن ها استفاده کرد. برخی از این دستگاه ها به شرح زیر اند:

۱- پولیشر: یک کفساب کاربردی می باشد که برای جلابخشی و لایه برداری سبک سطوح استفاده می شود.

۲- مبل شوی: یک دستگاه حرفه ای برای شستشوی مبلمان و خشک کردن کامل آن پس از شستشو می باشد.

۳- فرش و موکت شوی: این دستگاه نیز در دو نوع صنعتی و خانگی برای مصارف متفاوت در شستشوی فرش و موکت ارائه می شود.

۴- نماشوی: به منظور شستشوی شیشه و نمای ساختمان با ارتفاع زیاد و بدون نیاز به داربست کاربرد دارد.

 

مزایا و معایب استفاده از تجهیزات نظافت صنعتی

استفاده از تجهیزات نوین در هر امری، مزایا و معایبی دارد؛ با بررسی تعداد مزیت های بهره گیری از تجهیزات نظافت صنعتی نسبت به معایب استفاده از این دستگاه های کاربردی می توان دریافت که به طور کل بهره مندی از شیوه نظافت صنعتی به منظور شستشو و نظافت سطوح موجب بهینه سازی کلی فرآیند های دشوار، زمان بر و هزینه بر نظافتی خواهد شد. از معدود عیوب بهره گیری از تجهیزات نظافت صنعتی می توان به قیمت بالای دستگاه های نظافت صنعتی اشاره کرد که به مرور زمان و افت زیاد هزینه ها این هزینه اولیه برای خرید دستگاه باز می گردد. برخی از مزایای شستشو و نظافت سطوح هموار و ناهموار در اماکن خانگی و صنعتی با استفاده از تجهیزات نظافت صنعتی عبارت اند از:

۱- بهبود سرعت نظافت و کوتاه تر شدن زمان شستشو و پاکسازی سطوح

۲- کاهش هزینه ها به دلیل استفاده کمتر از آب، مواد شوینده و نیروی کاربر نظافتی

۳- کمک به محیط زیست به دلیل کاهش مصرف مواد شوینده مضر برای طبیعت و جلوگیری از به هدر رفتن آب فراوان حین شستشو

۴- سهولت کاربری به دلیل طراحی ارگونومیک دستگاه های نظافت صنعتی، کیفیت بالا و عدم نیاز به تکرار مجدد نظافت

۵- بهبود کیفیت نهایی نظافت و رضایت کامل پس از انجام شستشو و نظافت سطوح

 

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: