نظافت و شستشوی فرش و موکت بوسیله دستگاه های نظافت صنعتی

نوشته شده توسط مدیر سایت در ۳ مرداد ۱۳۹۶

فرش و موکت در محیط های خانگی، سالن های همایش، هتل ها و .. یافت می شوند. تردد افراد، ریخته شدن مایعات، گرد و غبار و زباله و دیگر آلودگی ها می تواند سطح فرش و موکت را کثیف و غیر بهداشتی نماید. بنابراین نظافت و شستشوی آن ها می بایست در دوره های زمانی مشخص در دستور کار افراد قرار گیرد. تجهیزات دستی و همچنین دستگاه های نظافتی چون جاروبرقی و فرش شوی راهکار های مختلف تمیز نمودن فرش می باشند. در این مقاله به طور مفصل به نحوه بکارگیری این دستگاه های نظافتی و مزایای آن ها پرداخته می شود.

اهمیت نظافت فرش

نظافت و شستشوی فرشتقریبا تمامی افراد با نظافت و شستشوی فرش کم و بیش آشنا هستند اما همچنان افراد زیادی سوالاتی در مورد نحوه انجام موثر این فرآیند دارند. با توجه به اینکه افراد هنگام ورود به یک محیط، معمولا ابتدا کف و سطح فرش را می بینند، نظافت فرش دارای اهمیت است. با نظافت و شستشوی فرش، فرش زیباتر به نظر رسیده و محیط جلوه مناسبی پیدا می کند. افزایش طول عمر آن و بهبود سلامت افراد حاضر در محل به دلیل حذف مواد آلرژی زا و گرد و غبار نیز نتیجه اهمیت دادن به شستشو و نظافت فرش است.

 

تعداد دفعات انجام عملیات قالیشویی و نظافت فرش

عوامل متعددی در تعداد دفعات نظافت فرش در طول یک مدت زمان مشخص وجود دارد. ابعاد فرش، شرایط آن و نوع الیاف بکار رفته تعدادی از این عوامل می باشند. در ادامه مقاله بیشتر به این موضوع پرداخته می شود.

 

نظافت فرش

جاروبرقی جهت نظافت فرشبرای نظافت فرش و جمع کردن زباله و ذرات گرد و غبار از روی آن، می توان از دستگاه جاروبرقی  استفاده نمود. برای اینکار ابتدا وسایل اضافی و مزاحم را جمع آوری نموده و سپس با استفاده از یک جاروبرقی با نازل های مختلف نظافت را آغاز کنید. به منظور حفظ سلامت افراد و بهداشت محیط، این امر بایستی حداقل یک یا دو بار در هفته انجام شود. البته در صورتیکه که یک محیط از نظر تردد و تعداد نفرات شلوغ و پر جمعیت به حساب آید، جارو کردن فرش جهت حفظ زیبایی آن به تعداد دفعات بیشتری نیاز دارد. انجام دادن منظم نظافت فرش، از انباشت بیش از حد جرم ها و گرد و غبار جلوگیری نموده و موجب آسان تر شدن جارو کشیدن سطح می شود.

 

شستشوی فرش

فرش شویشستشوی فرش به عملیاتی گفته می شود که طی آن آلودگی ها از عمق فرش کشیده شده و تمیزی و زیبایی به فرش بر می گردد. این عملیات برای فرش های مختلف می بایست حداقل یک سال یکبار انجام شود. در صورتیکه فرش دارای رنگ روشن بوده و یا تمایل زیادی به جذب آلودگی دارد، تعداد دفعات شستشو می بایست متناسب با نیاز افزایش یابد. دستگاه های فرش شوی راهکار جدید و کارآمدی جهت شستشوی فرش می باشند که مزایای زیادی را فراهم آورده اند. درصورتیکه محل مفروش شده، جایی پر رفت و مثل یک محیط خانگی شلوغ یا یک سالن همایش باشد، عملیات شستشو با دستگاه فرش شوی در صورت لزوم یک یا دو بار در ماه ضرورت دارد.

 

 

دستگاه فرش شوی و مزایای آن

شستن فرشدستگاه های فرش شوی، تجهیزات نظافتی مخصوصی جهت شستشوی فرش و جدا نمودن آلودگی ها از عمق آن و در نتیجه نگهداری فرش در شرایط ایده آل می باشد. این دستگاه ها برای انجام عملیات، ابتدا محلول شستشو را بر روی سطح ریخته و با برس زنی خود، آلودگی های سطح و عمق الیاف فرش را بیرون می کشد. سامانه خشک کن این دستگاه ها، بلافاصله آب آلوده را مکش نموده و به خشک شدن سریع فرش کمک می نماید. مزایای عمده فرش شوی ها به شرح زیر است :

 

سریع و موثر

شستشوی فرش به روش های دستی زمان بر و خسته کننده می باشد. استفاده از فرش شوی، موجب افزایش دقت در عملیات شده و تا حد زیادی در زمان افراد صرفه جویی می نماید.

 

اجتناب از کار زیاد

دستگاه فرش شویهنگامیکه افراد قصد شستشوی فرش را دارند، احتمالا نیازمند حرکت دادن مبل ها، جارو برقی سطح و سپس استفاده از محلول های شستشو هستند. این امور هر چند وقت یکبار تکرار شده و علاوه بر اتلاف وقت موجب خستگی و حتی کمر درد و همچنین نرسیدن به کارهای دیگر می شود. در حالیکه دستگاه های فرش شوی این عملیات را به حداقل رسانده و در وقت صرفه جویی می نماید.

 

بهبود کیفیت هوای محیط

با استفاده از دستگاه های شستشوی فرش، آلودگی های میکروسکوپی از بین رفته و محیط کاملا بهداشتی می شود. در نتیجه از انتقال گرد و غبار به سیستم تنفسی افراد جلوگیری می شود. در واقع این دستگاه ها بر خلاف جاروبرقی ها، توانایی مکش آلودگی از عمق فرش را دارند و بنابراین در حفظ کیفیت هوای محیط موثر و کارآمد هستند.

 

افزایش طول عمر فرش

مزیت دیگر دستگاه فرش شویی ، بازگشت تمیزی فرش به وضعیت اولیه و حفظ کیفیت آن در دراز مدت می باشد. با نگهداری منظم از فرش ها از طریق حذف آلودگی های عمقی و گندزدایی، طول عمر فرش زیاد می شود.

لینک های مفید :

دستگاه موکت شوی : فهرستی از تجهیزات نظافتی

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: