نظافت بیمارستان

نوشته شده توسط مدیر سایت در ۲۵ بهمن ۱۳۹۶

انجام با کیفیت نظافت بیمارستان به جهت کاهش شیوع بیماری ها و مراقبت های بهداشتی از بیماران و سایر مراجعین بسیار حائز اهمیت می باشد. اما این مکان ها عموما مستعد انواع آلودگی های میکروبی و محیطی هستند که عدم کنترل این آلاینده ها خطرات جبران ناپذیری را به بار می آورد. سازمان بهداشت جهانی قوانین و دستورات بسیاری را به منظور کاهش مرگ و میر ناشی از آلودگی بیمارستان ها وضع نموده است که رعایت این اصول نقش چشم گیری را در حفظ بهداشت و سلامت افراد در این مکان ایفا می نماید. امروزه به جهت انجام بهینه امور نظافتی در بیمارستان ها، طیف گسترده از تجهیزات نظافت صنعتی بکار گرفته می شوند. البته با توجه به جنس کفپوش و میزان آلاینده های موجود بر سطوح، انواع متفاوتی با کارکردهای متنوع جهت ایجاد سهولت در امور نظافت بیمارستانی مورد استفاده قرار می گیرند.

 

اسکرابر آنتی باکتریال

نظافت بیمارستانیکی از کارآمدترین تجهیزات نظافت صنعتی دستگاه اسکرابر می باشد که جهت انجام نظافت بیمارستان انواع کف شوی بیمارستانی بکار گرفته می شوند. این تجهیزات دارای عملکردی مشابه سایر مدلهای زمین شوی صنعتی می باشند اما با توجه به شرایط محیط طراحی شده اند. در ساخت مخازن این نوع از دستگاه های اسکرابر از مواد پلی اتیلن آنتی باکتریال استفاده شده است که از انتشار میکروب ها و همچنین رشد و نمو باکتری ها جلوگیری به عمل می آید. استانداردها و گواهی نامه های بین المللی و اخذ تائیدیه از سازمان های نظارتی بهداشت جهانی مهر تائیدی بر این ویژگی اسکرابر noBac می باشد. با هر بار عبور دستگاه از مقاطع آلوده کف حجم قابل توجهی از آلاینده ها از میان خلل و فرج موجود بر کفپوش قابل حذف می باشند. دستگاه اسکرابر بیمارستانی از سطح صدای پایینی برخوردار است و نظافت بیمارستان به کمک این دستگاه در زمان استراحت بیماران نیز امکان پذیر گردیده است.

 

مواد شوینده تخصصی

نظافت بیمارستاندر برخی از بخش های بیمارستان انجام ضدعفونی سطوح کف ضرورت می یابد و نوع خاصی از باکتری های بیمارستانی پس از پایان عملیات نظافت بیمارستان همچنان زنده باقی می مانند. در نتیجه به منظور حذف این باکتری ها از محیط عملیات ضدعفونی سطوح کف با استفاده از مواد شوینده تخصصی همراه دستگاه های اسکرابر بیمارستانی امکان پذیر می باشد. با توجه به شرایط بیمارستان و حساسیت بیماران نسبت به بو و رایحه، انواع فاقد بو مواد شوینده در این مکان ها مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از با کیفیت ترین مواد شوینده و ضد عفونی کننده مورد استفاده در نظافت بیمارستان Desinet می باشد که سطوح را به صورت عمیقی ضد عفونی نموده و در صورت رقیق نمودن آن با آب می توان با انواع اسکرابر بیمارستانی نیز عملیات ضدعفونی را به انجام رساند.

 

ترولی نظافتی

نظافت بیمارستانتجهیزات نظافت صنعتی از توان نظافتی بالایی برخوردارند که در صورت استفاده از آنها عمده نیازهای نظافتی محیط برطرف می گردد. اما در برخی شرایط همچون ایجاد آلودگی موضعی در سطوح که نیاز به حذف سریع آلاینده ها محسوس می گردد می توان از ترولی نظافتی به عنوان مکمل نظافتی استفاده نمود. ترولی ها نیز همانند سایر تجهیزات نظافتی مطابق با انواع شرایط محیطی طراحی شده اند. به منظور نظافت بیمارستان ترولی نظافتی بیمارستانی ابزار بسیار کارآمدی می باشد که انواع تی های مایکروفایبر نیز به همراه آن قابل استفاده می باشند. در ساختار این ترولی از یون نقره و پیریتیون استفاده شده است که از رشد و نمو باکتری ها ممانعت به عمل آورد. به همین دلیل در محیط مستعد آلودگی بیمارستان استفاده از این ترولی سطح بالایی از ایمنی و بهداشت محیطی را به ارمغان می آورد.

 

بخارشوی

تجهیزات مورد استفاده همچون تخت ها، صندلی ها، میز و سایر تجهیزات در بیمارستان و همچنین بخش هایی همانند دیوارها، درب های وردی در بیمارستانها دچار آلودگی های محیطی می شوند. از آنجا که افراد در برخی مواقع تماس مستقیمی با هر یک از این بخش ها و تجهیزات نام برده دارند در نتیجه میزانی از آلودگی ها از طریق تماس دست و سایر اعضای بدن، به افراد منتقل می شود. از این جهات ضدعفونی این بخش ها ضرورت می یابد که با استفاده از انواع بخارشوی صنعتی این امر امکان پذیر گردیده است. لایه های آلودگی و پیوند های میان مولکولی از طریق بخار قابل شکست می باشند و لذا دستگاه بخار شوی به کمک نازل های کارآمد بخار آب را بر این آلودگی ها اعمال نموده و آلودگی ها را به صورت محلول در آب از محل خارج می نمایند.

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: