نظافت فیلتر، راهکار اصلی افزایش طول عمر جاروبرقی صنعتی

نوشته شده توسط مدیر سایت در ۶ آبان ۱۳۹۸

سیستم فیلتراسیون از مهم ترین و حیاتی ترین عناصر جاروبرقی صنعتی است که کیفیت و کارایی بالای آن تضمین کننده افزایش طول عمر و بهبود کارایی دستگاه می باشد. نوع طراحی فیلتر بر نحوه عملکرد آن موثر است و باید بدانیم که حفظ و نگهداری این سیستم در اولویت قرار دارد. دستگاه های جاروبرقی صنعتی تنها با دارا بودن فیلتر تمیز می توانند مواد را با ۱۰۰ درصد قدرت خود و در ایمن ترین حالت، مکش کنند و به ویژه در شرایطی که با حجم بالایی از گرد و غبار و مواد پودری و ریز رو به رو باشیم، اهمیت کیفیت فیلتر بیش از پیش نمایان می شود. جهت حفظ ایمنی و کارایی بهینه دستگاه، فیلتر جاروبرقی باید قبل و بعد از عملیات نظافت و جمع آوری مواد، تمیز گردد. از همین رو ضروری است جاروبرقی به سیستم نظافت فیلتر قوی و کارآمد تجهیز باشد.

ضرورت تجهیز جاروبرقی صنعتی به سیستم نظافت فیلتر

وجود سیستم نظافت فیلتر یکپارچه برای دستگاه های مکنده صنعتی یک ضرورت است، زیرا با نظافت به موقع و کامل فیلتر:

– مکش در بالاترین سطح و بهترین حالت انجام می گیرد.

– ایمنی کامل از جنبه های گوناگون برای کاربر و محیط کاری فراهم می شود.

– هزینه های تعمیر و نگهداری دستگاه کاهش می یابد.

انواع سیستم فیلتراسیون

به منظور ساده تر شدن حفظ و نگهداری جاروبرقی صنعتی ، افزایش طول عمر و بهبود کارایی دستگاه سه نوع سیستم نظافت فیلتر متناسب با طراحی و ساختار دستگاه، تولید شده است. این سیستم ها عبارت اند از:

– سیستم دستی (تکاننده)

– سیستم نیمه اتوماتیک (داستاپ)

– سیستم اتوماتیک (پنوماتیک)

تکاننده دستی

تکاننده فیلتر یا فیلتر شیکر ساده ترین سیستم نظافت فیلتر می باشد که به دلیل برخورداری از کارایی بالا بسیاری از جاروهای نیمه صنعتی و صنعتی به آن مجهز هستند.

نحوه کارکرد

این سیستم دارای یک اهرم است که به محفظه فیلتر راه دارد و هنگامی که کاربر این اهرم را حرکت می دهد، فیلتر تکان می خورد یا به عبارت دیگر دچار لرزش می شود. با عمل لرزش ذرات به دام افتاده در فیلتر از آن جدا شده و به داخل مخرن جاروبرقی صنعتی فرو می ریزد.

کاربردها

مناسب جهت جمع آوری موادی مانند گرد و خاک، سیمان، ذرات فلز، مواد پودری در صنایع غذایی، مواد شیمیایی، خاک اره، الیاف نساجی و …

سیستم نیمه اتوماتیک

سیستم نظافت فیلتر نیمه اتوماتیک یا سیستم داستاپ یک سیستم نظافت فیلتر نوآورانه است که با اعمال فشار هوا به جدا شدن ذرات آلودگی از فیلتر کمک می کند.

نحوه کارکرد

در این سیستم دهانه اصلی مکش بسته شده و در نتیجه خلا بالایی در مخزن ایجاد می شود. سپس زبانه تعبیه شده در بخش بالایی فیلتر باز شده و جریان هوا در جهت معکوس یعنی جهت مخالف مکش به وجود می آید. جریان هوای ایجاد شده ذرات چسبیده به فیلتر را جدا نموده و به داخل مخزن سرازیر می کند.

کاربردها

مناسب برای عملیات سبک، جمع آوری مواد پودری، گرد و غبار ساختمانی و …

سیستم اتوماتیک

سیستم نظافت فیلتر اتوماتیک سیستمی است که نیاز به اقدامی از سوی اپراتور نیست و در بازه های زمانی مشخص سیستم نظافت فیلتر شروع به کار می کند. این سیستم امکان کارکرد مداوم و بدون افت عملکرد جاروبرقی صنعتی را فراهم می آورد. دوره تناوب و بازه زمانی کارکرد این سیستم از طریق کنترل پنل طراحی شده بر روی دستگاه، تنظیم می شود. این سیستم به منظور مقابله با مقادیر بالایی از گرد و غبار و مواد پودری بسیار مناسب است. سیستم اتوماتیک دو نوع می باشد:

کمپرسور هوا : در این سیستم پیشرفته کمپرسور هوا به صورت دوره ای یک جک پنوماتیکی را در جهت عمودی به حرکت در می آورد و سبب لرزش فیلتر می شود.

پنوماتیک : سیستم پنوماتیک نظافت فیلتر برای نظافت فیلترهای کارتریجی مناسب است. این سیستم به کمک جت پالس های معکوس عمل می کند به صورتی که یک به یک فیلترهای کارتریجی نظافت خواهند شد تا دستگاه بتواند بدون وقفه به عملیات مکش ادامه دهد.

همه دستگاه های جاروبرقی صنعتی و نیمه صنعتی دارای یکی از سیستم های نظافت فیلتر معرفی شده هستند و این امر نشان می دهد عملیات نظافت فیلتر برای جاروبرقی صنعتی به چه اندازه ضروری و حیاتی است. سیستم نظافت طراحی شده برای انواع دستگاه های مکنده صنعتی با ساختار و کاربرد دستگاه متناسب است و از همین رو جاروهای صنعتی بهترین کارایی را ارائه می نمایند.

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: