بررسی چگونگی عملکرد مکنده صنعتی هواکار ویژگی ها و مزایا

نوشته شده توسط مدیر سایت در ۱۸ بهمن ۱۳۹۶

انواع مکنده های صنعتی در صنایع امروزه امور نظافتی را با سهولت چشم گیری به انجام می رسانند و سازندگان برتر این تجهیزات با توجه به شرایط محیطی انواع مختلفی از مکنده ها را طراحی و عرضه می نمایند. یکی از کارآمد ترین این تجهیزات، مکنده صنعتی هواکار می باشد که برای عمل کردن و شروع به فعالیت نیاز به برق نداشته و معمولا در مکانهایی با محدودیت دسترسی به برق مورد استفاده قرار می گیرند. مکنده هواکار انرژی مورد نیاز را از طریق اتصال به کمپرسور هوا تامین می نماید. در این مقاله به بررسی چگونگی عملکرد این دستگاه پرداخته، موارد استفاده و مزایای بکارگیری این دستگاه را در صنایع مختلف را مورد بررسی قرار می دهیم.

عملکرد مکنده صنعتی هواکار

پمپ در دستگاه های مکنده صنعتی به منظور ایجاد خلاء و مکش کامل مواد تعبیه می شود. در مکنده هواکار از پمپ ونتوری استفاده شده است. نیروی محرکه مورد نیاز پمپ توسط کمپرسور هوا قابل دست یابی می باشد. پمپ ونتوری در دستگاه مکنده هواکار، هوای با فشار بالا را به عنوان ورودی از کمپرسور تحویل گرفته و آن را به مکش مبدل می نماید. این پمپ به دلیل برخورداری از کارکرد ساده، کمتر نیاز به سرویس و تعمیرات پیدا می کند. از این رو به کمک این دستگاه ها هزینه های احتمالی تعمیر و نگهداری از دستگاه کاهش می یابد.

مکنده صنعتی هواکار

بکارگیری مکنده صنعتی هواکار

ویژگی ها و مزایای

برخی از ویژگی های کاربردی در این دستگاه موجب افزایش بازده کاری این مکنده صنعتی شده است در این جا برخی از این ویژگی ها را بر می شماریم:

خاصیت ضد انفجاری

عدم کاربرد موتور الکتریکی و همچنین عدم وجود قطعات متحرک در ساختار کلی دستگاه مکنده های صنعتی هواکار از ایجاد جرقه درون دستگاه جلوگیری به عمل آورد. از این رو در صورت وجود شرایط کاری خاص همچون خطر آتش سوزی و انفجار، از این دستگاه می توان با ایمنی بالا استفاده نمود.

فیلتراسیون قدرتمند

پس از مکش آلاینده ها از محیط، عدم بازگشت آنها به فضا مورد توجه قرار می گیرد و به دلیل تجهیز مکنده صنعتی هواکار به سیستم فیلتراسیون قدرتمند HEPA عدم بازگشت مواد جمع آوری شده به محیط تضمین گردیده است. این فیلتر ذراتی به کوچکی ۰٫۳ میکرون را به دام می اندازد و معمولا از این فیلتر به عنوان فیلتر ثانویه در مکنده های صنعتی استفاده می شود.

ساختار ظاهری یکپارچه

ویژگی های ظاهری مکنده صنعتی هواکار، همانند وجود چرخ های بزرگ هرزگرد، بدنه مقاوم از جنس فولاد ضد زنگ، شاسی مقاوم و عدم اتصال به کابل برق موجب سهولت در کاربرد این دستگاه در بسیاری از شرایط سخت کاری در صنایع مختلف شده است. به کمک این دستگاه، کاربر قدرت مانور بالایی در انجام نظافت صنعتی دارد که این امر تاثیر مستقیمی بر سرعت عملیات اعمال می کند.

صرفه اقتصادی

همانطور که اشاره شد در ساختار اصلی مکنده های صنعتی هواکار از موتور الکتریکی استفاده نشده است و این عامل سبب کاهش قیمت مکنده شده است. کلیه مکنده های صنعتی هواکار از قیمت پایین تری نسبت به انواع الکتریکی و برقی برخوردارند. از این رو در صورت استفاده از این نوع از مکنده های صنعتی صرفه اقتصادی بالایی برای واحدهای صنعتی به ارمغان می آید.

افزایش ایمنی کاری

در محیط های صنعتی عملیات ساخت و تولید محصولات همواره با ایجاد میزانی آلاینده تر و خشک همراه می باشد که سطوح کف و کلیه بخش ها را فرا می گیرند. در صورت استفاده از وسایل برقی در اینگونه محیط ها، به دلیل وجود رطوبت خطر برق گرفتگی افراد در محیط کاری افزایش می یابد. اما با بکارگیری مکنده صنعتی هواکار به دلیل برخورداری از ویژگی ضد انفجاری دستگاه، ایمنی افراد در محیط کاری افزایش می یابد.

 

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: