چه مواردی در اثربخشی فرآیند شستشو با واترجت وجود دارد؟

نوشته شده توسط مدیر سایت در ۹ خرداد ۱۳۹۶

واترجت ها، شوینده های فشار قوی هستند که برای شستشوی سطح زمین، تجهیزات و قطعات استفاده می شوند. این دستگاه ها با ایجاد یک جریان آب پر فشار که با انرژی جنبشی بالا به سطح برخورد می نماید، آلودگی ها را از بین می برند. گاهی اوقات، افزایش فشار آب تاثیری در رفع این آلودگی ها نداشته و ممکن است حتی به سطح آسیب بزند. در این مواقع، افزودن ماده شونده یا استفاده از واترجت های آب گرم می تواند راهگشا باشد. در این مقاله به بررسی مشخصات فنی واتر جت ها و چگونگی تاثیر انتخاب صحیح این دستگاه ها در ایجاد یک محیط تمیز و عاری از آلودگی پرداخته می شود.

معرفی دستگاه واترجت

شستشوی سنگفرش با کارواش صنعتیواتر جت، دستگاهی است که با استفاده از یک پمپ فشار قوی، آب پر فشاری جهت نمودن سطوح مختلف ایجاد می نماید. پمپ واترجت، معمولا از یک موتور بنزینی، الکتریکی یا دیزلی تغذیه می نماید. استفاده از یک نازل در انتهای خروجی آب، سبب محدود کردن جریان آب می شود. نازل های با قطر کم، سرعت آب را افزایش داده و در نتیجه منجر به افزایش قدرت نظافتی دستگاه می شوند. بطور کلی برای هر واترجت، نازل هایی با اندازه مشخص فراخوان شده که با دبی آب و توان موتور آن مطابقت داشته باشد. دو فاکتور مهم برای اثربخشی یک شوینده فشار قوی، دبی آب و فشار کاری دستگاه می باشد. همچنین استفاده از مواد شوینده، می تواند در فرآیند هایی کارساز باشد. با بکارگیری واتر جت های آب گرم نیز می توان بدون افزایش فشار آب و با صرف هزینه کم تر، آلودگی های عمیق را از بین برد.

 

اهمیت دبی و فشار آب واتر جت

واترجت صنعتیکارواش صنعتی یا خانگی، از نیروی آب جهت تمیز نمودن سطوح بهره می برد. هرچه آب فشار بیشتری داشته باشد، اثربخشی آن بهتر خواهد بود. البته نوع نازل مورد استفاده، تفاوت زیادی در کیفیت انجام فرآیند شستشو ایجاد می نماید. نازل با زاویه صفر درجه، بیشترین قدرت نظافتی را داشته هرچند که به دلیل پوشش سطوح کوچک، کاربرد کمی دارد. نازل با زاویه ۱۵ درجه، مساحت سطح مورد شستشو را افزایش داده اما نسبت به نازل صفر درجه تا ۷۰ درصد کاهش اثربخشی دارد. نازل های با زاویه بیشتر از ۱۵ درجه، سطح بزرگتری را پوشش داده و برای شستشوی سطوح آسیب پذیر و وسیع کاربردی اند.

میزان دبی آب خروجی واتر جت ها، عامل موثری در بهبود عملکرد دستگاه است. دبی به صورت میزان آب خروجی در واحد زمان تعریف می شود. هرچه این کمیت بیشتر باشد، سرعت شستشوی سطح بالاتر می رود. برای شستشوی سطوح بزرگ مانند سطح وسایل نقلیه بزرگ، دبی بیشتر آب خروجی موجب سریع تر شستشو شدن آن می شود.

 

انتخاب بین فشار و دبی آب

معمولا بیشتر افراد برای انتخاب واترجت، بر روی فشار کاری آن تمرکز می کنند در حالیکه می بایست دبی و فشار در کنار هم مد نظر قرار گیرد. یک راه ساده جهت مقایسه واتر جت ها، استفاده از کمیت  cleaning unit یا قدرت پاک کنندگی می باشد. این کمیت از حاصل ضرب دبی و فشار آب به دست می آید. برای مصارف روزانه و خانگی، قدرت پاک کنندگی باید بین ۲۰۰۰ تا ۳۷۵۰، برای امور متوسط بین ۳۸۰۰ تا ۷۵۰۰ و برای عملیات های سنگین بین ۷۶۰۰ تا ۱۵۰۰۰ باشد. در جدول زیر میزان فشار و دبی لازم برای انجام امور نظافتی مختلف آمده است. بعضی از این امور، ممکن است به نازل دوار نیاز داشته باشند. همچنین در این جدول حداقل دبی و فشار کاری مورد نیاز آمده، البته استفاده از واترجت های با فشار و دبی بیشتر در سرعت بخشی به عملیات موثر است. در این جدول، ردیف قدرت پاک کنندگی ارجح، مقدار قدرت لازم برای انجام سریع تر عملیات را بیان نموده است.

 

عملیات حداقل فشار ( PSI ) حداقل دبی ( GPM ) حداقل قدرت پاک کنندگی قدرت پاک کنندگی ارجح
شستن ماشین ۱۰۰۰ ۱/۵ ۱۵۰۰ ۵۰۰۰
حیاط خلوت ۱۵۰۰ ۱/۵ ۲۲۵۰ ۷۰۰۰
خانه ۱۰۰۰ ۱/۵ ۱۵۰۰ ۷۰۰۰
قایق ۲۰۰۰ ۱/۵ ۳۰۰۰ ۷۰۰۰
خزه تراشی ۳۰۰۰ ۲/۵ ۷۵۰۰ ۱۲۰۰۰
تمیز نمودن سطح زمین ۱۵۰۰ ۳/۵ ۵۲۵۰ ۱۵۰۰۰
تمیز کردن آجر ۲۰۰۰ ۲/۵ ۵۰۰۰ ۸۰۰۰
ماشین آلات ۱۵۰۰ ۲/۵ ۳۷۵۰ ۸۰۰۰
ورودی خانه و سنگفرش ۱۵۰۰ ۱/۵ ۲۲۵۰ ۱۲۰۰۰
لایه های پوسیده رنگ ۲۰۰۰ ۱/۵ ۳۰۰۰ ۷۵۰۰
ماشین سنگین ۱۵۰۰ ۳ ۴۵۰۰ ۸۰۰۰
نقاشی و رنگ روی دیوار ۳۰۰۰ ۳ ۹۰۰۰ ۱۲۰۰۰
پارکینگ ۲۵۰۰ ۳/۵ ۸۷۵۰ ۱۴۰۰۰
توری ۲۵۰۰ ۳ ۷۵۰۰ ۱۲۰۰۰

 

واترجت خانگی یا صنعتی

واتر جت صنعتی و کاربرد آن در شستشوی سینی پخت ناندر صورتیکه کم تر از ۱۰۰ ساعت در سال به این شوینده فشار قوی نیاز دارید، واتر جت های خانگی پیشنهاد می شوند. این دستگاه ها دارای فشار کم تر از ۱۰۰ بار بوده و به دلیل استفاده از قطعات ارزان، از قیمت پایینی برخوردارند. شستشوی هفتگی یا دو بار در هفته ماشین و حیاط خانه از وظایفی است که توسط کارواش خانگی انجام می پذیرد.

برای انجام اموری که نیازمند ۱۰۰ تا ۱۰۰۰ ساعت کار در سال هستند، واترجت صنعتی کاربرد دارد. این دستگاه ها، دارای استحکام بالایی بوده و در بخش های صنعتی سنگین نیز مورد استفاده قرار می گیرند. واشر های استیل ضد زنگ و پمپ های برنجی از جمله اجزای با کیفیت بکار رفته در ساختار کارواش صنعتی می باشد. شستشوی تجهیزات، لوله ها و اتصالات و انجام امور سنگین نظافتی مانند تخریب بتن و لایه برداری از جمله اموری هستند که توسط این دستگاه ها قابل اجرا هستند.

 

واتر جت آب گرم یا آب سرد

شستشوی ماشنی آلات با واترحتواتر جت های آب سرد با پاشش آب پر فشار و گاها استفاده از مواد شوینده قادر به از بین بردن بیشتر آلودگی ها می باشند. برای افزایش اثر بخشی این دستگاه ها، می توان از تجهیزات جانبی چون نازل های دوار یا نازل های با زاویه پاشش مختلف استفاده نمود. اما برای از بین بردن سریع و موثر آلودگی هایی چون روغن و چربی ها، واترجت های آب گرم گزینه بهتری می باشند. این دستگاه ها با پاشش آب گرم پر حرارت تا ۵۰ درصد به سرعت شستشوی جرم ها، گریس و روغن می افزاید. سامانه گرم کن واتر جت های آب گرم از یک موتور الکتریکی یا دیزلی تغذیه می شود. بعلت وجود سامانه گرم کن در ساختار این شوینده های فشار قوی، وزن آن ها بیشتر بوده و نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به مدل های آب سرد دارند.

 

کارواش برقی یا دیزلی و بنزینی

کارواش صنعتی دیزلیواترجت های برقی دارای سطح صدای پایینی بوده و به دلیل عدم مصرف سوخت، محیط را آلوده نمی کنند. این واتر جت ها عموما برای کاربرد های خانگی یا صنعتی سبک بکار می آیند. البته برای افزایش قدرت این دستگاه ها می بایست آن ها را در مدار های با ولتاژ ۲۲۰ یا ۴۴۰ ولت قرار داد. این نوع مدار ها تنها در محیط های صنعتی یافت می شوند. واترجت های بنزینی یا دیزلی دسته دیگر واتر جت ها هستند که سوخت گرانی داشته و در حین کار سر و صدا ایجاد می کنند. این دستگاه ها به دلیل آلودگی ناشی از مصرف سوخت، بیشتر در محیط های بیرونی و رو باز استفاده می شوند.

 

لینک های مفید :

شوینده فشار قوی : فهرستی از دستگاه های نظافتی

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: