نکات کلیدی جهت نظافت و شستشوی کلین روم ( اتاق تمیز)

نوشته شده توسط مدیر سایت در ۱۶ دی ۱۳۹۵

اتاق تمیز یک فضای محافظت شده در مقابل آلودگی های مختلف است که اقدامات حساس به آلودگی در آن انجام شده و در صنایع داروسازی، پزشکی و صنایع مواد غذایی کاربرد دارد. اتاق های تمیز همواره در معرض آلودگی می باشند و رخداد هایی که با ایمنی و سلامت افراد تطابق ندارند، ممکن است از پرسنل،تجهیزات و حتی فرآیند های ضدعفونی نادرست این اتاق ها ناشی شود. بدلیل وجود روش های متعدد در نظافت سطوح، انتخاب بهترین آن ها برای یک کاربرد مشخص دارای اهمیت است. انتخاب یک تکنیک نامناسب حتی ممکن است آلودگی ها را در سطح پخش کند.

اطلاع از چگونگی اتصال ذرات به سطح ( الکتریکی، فیزیکی یا شیمیایی) یکی از اولین گام ها در بهینه سازی بازدهی عملیات پاکسازی می باشد. در ادامه به مواردی می پردازیم که بوسیله آن ها می توان از تمیز باقی ماندن اتاق تمیز اطمینان حاصل کرد.

 

انواع روش های پاکسازی سطوح

شستشو و ضدعفونی کلین رومدر روش شستشو بوسیله مایعات، آلودگی ها با استفاده از یک سیال شوینده از بین می روند. در اغلب موارد کشیدن دستمال می تواند ذرات را حرکت دهد اما در از بین بردن آن ها ناموفق است. بنابراین شستشو با مایعات زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که کشیدن دستمال برای رفع آلودگی ذرات چسبنده کافی نباشد. محلول های شستشو نیز بر اساس نوع ماده سطح و بسته به هدف انجام کار یعنی استرلیزاسیون یا ضدعفونی انتخاب می شوند.
دستمال کشی یا جلا دادن سطح با استفاده از ماده جاذب راه دیگر پاکسازی سطوح می باشد. در این روش از هیچ گونه آب یا محلولی استفاده نمی شود. از آنجایی در پاکسازی سطوح، رعایت اصول بهداشتی حرف اول را می زند، کاهش احتمال آلودگی مجدد سطوح امری ضروری است. پارچه ها و دستمال ها می بایست از مواد با دوام ساخته شده باشند تا از انتشار دوباره آلودگی های ریز در محیط جلوگیری شود. نوع استاندارد اتاق تمیز نیز تعیین کننده استفاده از پلی استر بافته شده یا کتان با جذب بیشتر می باشد.

 

تجهیزات نظافت و شستشو

برای ضدعفونی و استرلیزه کردن دقیق تر و بهتر، استفاده از بعضی تجهیزات پاکسازی به بهبود کار کمک می کند. برای اتاق های تمیزی که نیاز به ضدعفونی و استرلیزه کردن دارند، از پرتو فرابنفش استفاده می شود. از اتوکلاو نیز برای استرلیزه کردن تجهیزات استفاده می شود. محفظه تحت فشار این دستگاه سبب بالا رفتن دمای آب شده و آنرا به نقطه جوش می رساند. بنابراین بخار دارای گرمای زیادی بوده و اتوکلاو می تواند بیشتر میکروب ها را از بین ببرد. پراکسید هیدروژن بخار شده نیز سطح را استرلیزه می کند که استنشاق آن مضر بوده و می بایست در زمان نبود پرسل مورد استفاده قرار گیرد.
جاروبرقی صنعتی استفاده از جاروبرقی ها برای نظافت اتاق های تمیز ضروری می باشد. این جاروبرقی ها که معمولا از فیلتر هپا استفاده می کنند ذرات بسیار ریز را از محیط های آزمایشگاهی جمع آوری می کنند. فیلتر هپا معمولا برای محیط هایی که دارای گرد و غبار ریز بوده و بازگشت این ذرات به هوا پس از مکش مشکل زا می باشد، مورد استفاده قرارمی گیرد.
قابل تبدیل بودن اتصالات جاروبرقی به پرسنل اجازه می دهد تا سطوح تخت و یا حتی سطوحی چون گوشه ها و کناره ها که دارای دسترسی دشواری هستند، جاروب شوند. بیشتر این دستگاه ها به گونه ای طراحی شده اند که برای جمع آوری مواد خشک یا خیش خطرناک مناسب اند.

این دستگاه نظافتی که به جاروبرقی ضدانفجار شهرت دارد، با استفاده از سیم اتصال به زمین و موتور ضدانفجار از رخدادن انفجار از گرد و غبار یا مایعات قابل اشتعال جلوگیری می کنند. این مکنده ضد انفجار، موتور الکتریکی نداشته و مجهز به پمپ ونتوری می باشد. جاروبرقی ضد انفجار، مواد را بدون ایجاد جرقه و اصطکاک مکش می کند و بعلاوه از چسبیدن ذرات به خرطومی و انسداد آن جلوگیری می کند.

 

نظافت و شستشوی کلین روم نکاتی جهت پاکسازی اتاق تمیز

چند نکته در حفظ استاندارد اتاق تمیز موثر است که به تعدادی از آن ها اشاره می شود.

 

۱- کارمندان باید عملیات نظافت و شستشوی را با دقت کامل انجام دهند. پاکسازی آرام و دقیق، با حرکت کنترل شده در جهت رفع آلودگی ها موثر است.
۲- اگر تصمیم دارید محیط خود را با تمییز کننده خیس یا خشک پاکسازی کنید، دستمال و تی کشیدن را به آرامی و کنترل شده انجام دهید تا ذرات هم جهت با جریان هوای اتاق به جلو برده شوند.
۳- بدلیل وجود جاذبه، سطح زمین به آسانی دچار آلودگی می شود. استفاده از شستشو دهنده های کفش می تواند از انتشار ذرات آلوده جلوگیری کند.

 

جاروبرقی صنعتی ضد انفجار و کاربرد آن در نظافت اتاق تمیزجمع بندی

انجام مناسب روش های شست وشو و نظافت و فراهم سازی تجهیزات نظافتی مناسب، بطور مثبت بر روی کیفیت و نتایج فرآیند های صورت گرفته در اتاق تمیز موثر است. اطلاع از فرآیند های عملکردی استاندارد یک مجموعه موجب می شود افراد تعداد دفعات پاکسازی را بدانند. استفاده از دستگاه نظافتی مناسب نیز در بهبود عملکرد موثر است. جاروبرقی های صنعتی یا ضد انفجار با قدرت مکش متفاوت می توانند برای پاکسازی اتاق های تمیز استفاده شوند.لینک های مفید:

جارو برقی : فهرستی از محصولات نظافتی

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: