مقایسه جاروبرقی های پاکت دار و بدون پاکت

نوشته شده توسط مدیر سایت در ۱۱ تیر ۱۳۹۶

هنگامی که عملیات نظافت توسط جاروبرقی انجام می شود، آلودگی ها به داخل مخزن منتقل می شوند. پوشش داخل می تواند مخزن های قابل تخلیه باشد و یا از جنس پاکت باشند؛ این پاکت ها خود انواع متفاوتی دارند. وجود پاکت در مخزن جاروبرقی مزایا و معایبی خواهد داشت. همچنین عدم وجود پاکت و تخلیه مخزن به روش های دیگر نیز ویژگی های مثبت و منفی خواهد داشت. در ادامه به تبیین برخی از ویژگی های این دو نوع تخلیه مخزن خواهیم پرداخت.

 

 

جاروبرقی های بدون پاکت

جاروبرقی بدون پاکتقدمت تاریخچه وجود جاروبرقی های بدون پاکت بیشتر از جارو برقی های پاکت دار می باشد. در ابتدا آلودگی ها به داخل مخزن ها مکش می شدند و سپس این مخازن به روش دستی تخلیه می شدند؛ اما رفته رفته پاکت های داخل مخزن جاروبرقی طراحی شدند. روند نظافت در مکنده های بدون پاکت به این صورت است که آلودگی ها پس از ورود به جاروبرقی داخل مخزن ته نشین می شوند و به روش خروج مخزن و حرکت آن از طریق چرخ های زیرین دستگاه این زباله ها از داخل جارو برقی صنعتی دفع می شوند. اما هر روشی مزایا و معایب مخصوص به خود را دارا می باشد. در ادامه ویژگی های استفاده از این نوع جاروبرقی را بیان خواهیم کرد.

 

 

معایب جاروبرقی های بدون پاکت

جاروبرقی بدون پاکتاین نوع از مکنده ها به دلیل عدم وجود پاکت، نیازمند نظافت کامل و مداوم می باشند. در مدل های اولیه نظافت مخزن این دستگاه ها بسیار دشوار بود و می توانست موجب کم حوصلگی برای انجام فرآیند نظافت شود. از دیگر معایب مدل های بدون کیسه عدم نظافت کامل به دلیل عدم امکان جابجایی کامل بود. به همین دلیل طراحان به فکر طراحی و ساخت پاکت های نظافتی برای مخازن جارو برقی ها افتادند.

 

 

مزایای مکنده بدون پاکت

جاروبرقی بی پاکتبه دلیل رشد طراحی مکنده ها و مدل های پیشرفته تر، امکان نظافت کامل مخزن جارو برقی های بدون پاکت وجود دارد. از این طریق می توان بدون متحمل شدن هزینه خرید پاکت، در هر زمانی پس از انجام نظافت مخزن را به طور کامل جدا کرد، تخلیه نمود و کاملا شستشو داد. از دیگر مزایای این نوع مکنده سرعت عمل در نظافت مخزن است؛ به دلیل عدم نیاز به تعویض پاکت، نظافت به سرعت انجام می گردد. حسن دیگر پاکت نداشتن این است که می توان از همه حجم مخزن بهره برد. اما در جاروبرقی های پاکت دار حجم پاکت از حجم کل مخزن کمتر است.

 

 

جاروبرقی های پاکت دار

پاکت جاروبرقیدر بین جاروبرقی های خانگی و صنعتی، نوع پاکت دار بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. پاکت این مکنده ها نیز انواع گوناگونی دارد که برخی از آن ها یکبار مصرف بوده و نیاز به تعویض دارند اما بعضی دیگر را می توان شستشو داد. فیلتر های موجود در جارو برقی های پاکت دار با کیفیت تر است زیرا فیلتر هایی مانند هپا در این مکنده ها تعبیه شده است. این نوع نیز هم مزایای فروانی دارد و هم معایب خاص خود را دارا می باشد که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد.

 

 

معایب مکنده های پاکت دار

جاروبرقی پاکت داراز مهم ترین معایب وجود پاکت در جاروبرقی ها، نیاز به تعویض و صرف هزینه می باشد. از دیگر مشکلات این مدل مکنده، تخصیص بخشی از ظرفیت مخزن به پاکت و کاهش حجم مخزن است که باعث زودتر پر شدن و نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتر خواهد داشت. نکته ای که در مورد پاکت های مکنده ها صادق است، می بایست پاکت های مخصوص هر جاروبرقی برای خودش استفاده شود و نمی توان هر پاکتی را جایگزین کرد.

 

 

مزایای جاروبرقی های پاکت دار

جاروبرقی خانگیبه دلیل تجهیز به پاکت های قابل تعویض، می توان جاروبرقی پاکت دار را به روشی برای جلوگیری از طی کردن فرآیند دشوار نظافت مخزن تلقی کرد؛ زیرا به سادگی پاکت ها تعویض یا شستشوی کامل می شوند. به دلیل ورود مستقیم آلودگی ها به داخل پاکت، میزان کمتری از مواد به نسبت روش بدون پاکت وارد فیلتر می شوند و به همین ترتیب عمر مفید فیلتر افزایش می یابد.

 

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: