شستشوی مکانیزه خودرو با کارواش های تمام اتوماتیک

نوشته شده توسط مدیر سایت در ۱۸ بهمن ۱۳۹۴

افزایش استفاده از خودرو، علاوه بر گسترش ظرفیت کارخانه های خودروسازی موجب افزایش نیاز به خدمات مکمل از جمله شستشو و نظافت آنها نیز گشته و به همین دلیل است که روند راه اندازی کارواش به عنوان یک شغل پر سود رو به افزایش است. در این مقاله سعی شده است تا با معرفی سیستم های نوین شستشوی تمام اتوماتیک خودرو، این راهکار مکانیزه بررسی شود.

 

انواع کارواش اتوماتیک

امروزه کارخانه های تولید کننده کارواش اتوماتیک انواع مختلفی از این دستگاه ها را تولید می کنند. آنها این دستگاه ها را به گونه ای طراحی می کنند تا بتوانند پاسخگوی انواع نیاز ها باشند. دستگاه های کارواش از نظر ساختار به دو دسته کارواش تونلی و کارواش دروازه ای تقسیم می شوند. همچنین با توجه به نوع خودرویی که شستشو می شوند دارای دو دسته بندی کارواش سواری شوی و کارواش سنگین شوی می باشند. در ادامه اواع کارواش اتوماتیک بیان شده است.

 

کارواش دروازه ای – کارواش تونلی

کارواش تمام اتوماتیک

دستگاه های کارواش اتوماتیک از نظر نوع ساختار به دو مدل کارواش دروازه ای و کارواش تونلی تقسیم می گردند. در دستگاه های کارواش دروازه ای تجهیزات دستگاه اعم از برس ها، خشک کن، نازل های پاشش، برد های کنترلی و … بر روی یک چارچوب دروازه ای نصب و این چارچوب بر روی ریل قرار می گیرد. در این مدل و با قرار گرفتن خودرو در محل از پیش تعیین شده، دستگاه شروع به حرکت بر روی ریل کرده و در هر مسیر به انجام یک یا چند عملیات می پردازد. روش کار در کارواش اتوماتیک تونلی به صورتی کاملا متفاوت است. در این کارواش ها تجهیزات مختلف بر روی چارچوب های مجزا و در فواصل مشخصی به صورت ثابت نصب می گردند، در این مدل  با قرار گرفتن چرخ خودرو بر روی نوار نقاله، خودرو به سمت داخل تونل کشیده می شود و به ترتیب از بین بخش های مختلف دستگاه عبور می کند. هر چند بوسیله کارواش های تونلی می توان تعداد خودرو بیشتری را مورد شستشوی قرار داد، اما علاوه بر مساحت زمین مورد نیاز برای نصب دستگاه، قیمت کارواش اتوماتیک تونلی نیز نسبت به مدل دروازه ای بیشتر است. امروزه با توجه به قابلیت های متعدد افزوده شده بر روی دستگاه های دروازه ای، استفاده آنها به طور تصاعدی در اکثر کشورهای صنعتی و توسعه یافته افزایش یافته است.

 

کارواش سواری و سنگین شوی

کارواش تمام اتوماتیک

تقسیم بندی دیگر کارواش های اتوماتیک بر اساس نوع خودروی مورد شستشو است. در این تقسیم بندی کارواش های اتوماتیک به دو مدل کارواش سواری شوی و کارواش سنگین شوی (اتوبوس شوی) تقسیم می گردند. کارواش های سواری شوی قابلیت شستشوی خودروهای شاسی کوتاه، شاسی بلند و ون را دارا می باشند در صورتی که دستگاه های سنگین شوی به منظور شستشوی تخصصی مینی بوس، انواع اتوبوس و کامیون ها طراحی و ساخته شده اند.

 

 

بخش های مختلف کارواش اتوماتیک

شستشوی خودرو در کارواش های اتوماتیک شامل عملیات های مختلفی از جمله پیش شستشوی با آب فشار قوی، پاشش مواد شوینده و فوم ، برس زنی، آب کشی نهایی، پاشش واکس و عملیات خشک کن می باشد. هر دستگاه کارواش اتوماتیک به فراخور مدل و نوع آن می تواند دارای تعدادی از این بخش ها باشد. در ادامه به توضیح این بخش ها می پردازیم.

 

پیش شستشوی

کارواش

عملیات پیش شستشوی توسط نازل های فشار قوی به منظور شسشتوی اولیه و آماده سازی برای عملیات برس ها و با هدف دست یابی به کیفیتی بالاتر انجام می گردد. نازل های پیش شستشوی می توانند در بالا، طرفین و یا بخش چرخ شوی دستگاه نصب گردند تا بتوانند تمامی ابعاد خودرو را تحت پوشش قرار دهند. دستگاه های کارواش اتوماتیک دارای سیستم پیش شسشتوی، به دلیل قیمت بالاتر خود تنها به منظور کار در محیط هایی با سطح بسیار بالای آلودگی پیشنهاد می گردند.

 

 

پاشش مواد شوینده و فوم

کارواش

پاشش فوم و مواد شیمیایی علاوه بر افزایش قدرت پاک کنندگی و شستشوی خودرو، ظاهر متفاوتی را در این عملیات ایجاد می کند. کارواش های اتوماتیک قابلیت پاشش انواع مختلفی از مواد شوینده و فوم را با نسبت قابل تنظیم به منظور انجام انواع عملیات های شستشوی دارا می باشند.

 

 

 

 

برس زنی

کارواش

بخش اصلی شستشوی خودرو در کارواش اتوماتیک مربوط به عملیات برس زنی است. اکثر کارواش های اتوماتیک به یک برس افقی و دو برس عمودی مجهز بوده و بسته به نوع و مدل انتخابی امکان تجهیز به برس های رینگ شوی، برس های افقی و عمودی کمکی و نیم برس ها را دارا می باشند. برس های عمودی همچنین می توانند به منظور انطباق بیشتر با بدنه خودرو ها متناسب با زاویه خودرو زاویه گیری کنند. از مهم ترین نکات در مورد برس ها جنس آنهاست. برس ها کارواش های اتوماتیک یا از الیاف پلی اتیلنی و یا از نوار های فوم ساخته شده اند.

 

آب کشی نهایی

کارواش اتوماتیک

پس از عملیات برس زنی با پاشش آب بر روی سطح خودرو کف و آلودگی های بجا مانده از روی آن مورد شستشوی قرار می گیرد.

 

 

 

 

 

پاشش واکس

کارواش اتوماتیک

به دلیل ساختار شیمیایی واکس، پاشش آن بر روی خودرو تاثیر بسزایی در افزایش تجمیع پذیری قطرات آب و کمک به خشک شدن بهتر خودرو می گردد. همچنین پاشش واکس می تواند موجب افزایش درخشندگی خودرو و کاهش جذب آلودگی ها بر روی بدنه نیز گردد.

 

 

 

 

خشک کن

کارواش اتوماتیک

عملیات خشک کن به کمک موتور های دمنده قدرتمند انجام می پذیرد. خشک کن ها می توانند از نوع ثابت و یا متحرک باشند. خشک کن های متحرک با نزدیک شدن به سطح خودرو و دمش حجیم هوا موجب رانش قطرات آب از روی خودرو گردند. هر چه قدرت موتور دمش خشک کن بیشتر باشد، قدرت آن در خشک کردن سطح خودرو افزایش می یابد. از دیگر عوامل افزایش دهنده قدرت خشک کن های متحرک، تجهیز آن به پخش کننده هوشمند است. به کمک پخش کننده هوشمند جهت دمش هوا بر روی بخش های مختلف خودرو به منظور انجام بهینه عملیات خشک کن جابجا می گردد.

 

زیر شویی

کارواش اتوماتیک

هر چند که زیر شویی اتوماتیک جزو بخش های یک دستگاه کارواش اتوماتیک نمی باشد، اما می توان آن را به عنوان یکی از مهم ترین تجهیزات کارواش که قابلیت اتصال به PLC و کارکرد همراستا با کارواش اتوماتیک دارد، قلمداد کرد.

 

 

 

 

 

لینک های مفید

کارواش اتوماتیک : فهرستی از دستگاه های کارواش اتوماتیک

 1. میثم says: میثم

  سلام
  من میخوام تو بندرعباس کارواش بزنم
  درمورد کارواش اتومات اطلاعات دقیق ندارم
  لطفا اطلاعات و همچنین قیمت و شرایط فروش رو برام ایمیل کنید
  چه مدت زمان برای راه اندازی لازمه؟
  از محبت شما سپاسگزارم

 2. مدیر سایت says: مدیر سایت

  سلام جناب عباسی، شما می توانید جهت کسب اطلاعات دقیق در مورد شرایط و نحوه راه اندازی کارواش های اتوماتیک ، با شماره تلفن ۸۷۱۸۴-۰۲۱ تماس حاصل فرمایید. با تشکر

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: