چگونه یک کارواش اتوماتیک کار می کند؟

نوشته شده توسط مدیر سایت در ۶ اردیبهشت ۱۳۹۵

با توجه به مشکلات و کمبود های موجود در زمینه ی شست و شوی دستی خودرو ها و هم چنین تعداد زیاد نیروی انسانی موجود در کارواش ها و نیاز به پاکیزگی اتومبیل ها, دستگاه های کارواش اتوماتیک ، با بهره گیری از تکنولوژی های نوین و به روز دنیا, علاوه بر کاهش محسوس میزان آب مصرفی و تعداد نیروی انسانی, با عملکردی مطلوب در جهت شست و شو و پاکیزه ساختن اتومبیل ها گام بر داشته اند.  با توجه به این ویژگی ها، صاحبان خودرو ها به منظور جلوگیری از آسیب های احتمالی و برای شستشوی با کیفیت خودروهای خود به کارواش های مکانیزه مراجعه کنند.

 

کارواش های اتوماتیک دو دسته اند:

کارواش اتوماتیک

الف)دروازه ای

این مدل با بهره مندی از یک دروازه که بر روی ریل سوار است, به شست و شوی خودرو ها می پردازد به گونه ای که نازل های پاشش آب و برس ها و خشک کننده ها همگی بر روی این دروازه نصب شده اند. قیمت مناسب این نوع دستگاه و شست و شوی با کیفیت آن کاربران را به استفاده از این نوع کارواش اتوماتیک مشتاق نموده است. این دستگاه برای کارواش های محلی با تعداد حداکثر ۱۵ مشتری در ساعت مورد استفاده قرار می گیرد.

 

ب)تونلی

در مدل تونلی بر خلاف نوع دروازه ای هر بخش عملیاتی کارواش به طور مجزا و در راستای یکدیگر قرار گرفته و عمل می کنند بر این اساس سرعت کار در این نوع دستگاه به مراتب بیشتر از مدل قبل می باشد. و عمدتا برای کارواش های با تعداد مشتری بالا (۵۰-۱۰۰ نفر) در ساعت به کار می رود.

کارواش

از دیگر وجوه تمایز در بین کارواش اتوماتیک تفاوت کاربری آن هاست . به گونه ای که یک نوع برای شستن ماشین های سواری و ماشین های شاسی بلند و مدل دیگر برای شستن خودرو های سنگین از جمله اتوبوس ها و کامیون ها می باشد.

در برخی از مدل های کارواش مکانیزه ، ابتدا عملیات پیش شست و شو با  نازل آب فشار قوی انجام می شود اما به علت هزینه بر بودن و الزامی نبودن , این کار  در همه ی مدل ها  انجام  نمی گیرد. در صورت انجام این عملیات کیفیت و سطح پاک کنندگی آلودگی ها بسیار  مطلوب تر و بهتر صورت می پذیرد.

 

اما چگونه کارواش اتوماتیک کار می کند؟

کارواش مکانیزه

اصول اساسی و زیر بنایی در انواع  کارواش اتوماتیک، یکی است ، و شبیه به هم و به شرح زیر است:

۱ – راندن خودرو به داخل محوطه کارواش

شما خودروی خود را می بایست به محل مورد نظر هدایت کنید. این محل در کارواش های تونلی روی نوار نقاله بوده و در کارواش های دروازه ای در محل قرار گیری دروازه کارواش می باشد.

۲ – شامپو ها و اعمال مواد شوینده

در برخی از مدل های کارواش تمام اتوماتیک, پیش شستشو به کمک نازل آب فشار قوی صورت می گیرد اما به علت هزینه بر بودن و الزامی نبودن, این کار  در همه ی مدل ها انجام  نمی شود. اما در صورت وقوع این عملیات کیفیت و سطح پاک کنندگی آلودگی ها بسیار مطلوب تر و بهتر می گردد. عموماً مواد شوینده استفاده شده در کارواش ها شامپو یا فوم (کف) و یا هر دو  می باشد که نقش اساسی در پاکیزگی خودرو ایفا می کنند. نحوه ی کار دستگاه بدین گونه است که در ابتدا و به منظور بر طرف کردن جرم های سطحی، دستگاه در صورت وجود، بوسیله ی نازل هایی که در سراسر خود دارد، به پاشش آب می پردازد. پس از آن واحد مواد شوینده کار خود را آغاز و از کناره ها و بالا و جهات مختلف شامپو و کف را روی خودرو پاشش می کنند. از طریق مواد شوینده جرم ها و دوده های سخت از میان برداسته می شود. هم چنین فوم (کف) با از بین بردن لکه های بر روی خودرو کیفیت کار را به خوبی بالا برده و به درخشندگی هر چه بیشتر اتومبیل کمک می کند.

۳ -واحد برس زنی

پس از افزودن شامپو و فوم به اتومبیل، برس ها با سرعت بالا و کیفیت خارق العاده ی خود بر سطح خودرو حرکت کرده و با برس زنی به طور کامل آلودگی های چسبیده به خودرو را پاک نموده و پاکیزگی مطلوبی را نوید می دهند. برس ها به طور معمول یا از جنس فوم هستد، و یا از پلی اتیلن تشکیل شده اند. که هیچ کدام کوچکترین آسیبی به سطح اتومبیل نمی رسانند.

۴ -شستشوی و آبکشی نهایی

پس از پایان برس زنی دستگاه، مجدداً نازل های پاشش آب وارد عمل شده و با پاشش آب پر فشار به طور همزمان از زوایای مختلف به زدودن کف های باقی مانده از عملیات برس زنی می پردازد.

۵ – خشک کردن و واکس زنی

شستشوی نهایی دستگاه کارواش تمام اتوماتیک پایان فرایند نیست. فرایند واکس زنی در پایان کار با توجه به خواص واکس ها موجب تسریع در فرود آمدن آب از سطح خودرو و جلوگیری از بوجود آمدن لکه می گردد. در برخی مدل های دستگاه کارواش، واحد خشک کن با دمیدن باد گرم  خیلی سریع تر و بهتر قطرات آب را تبخیر کرده و عملیات ششستشوی را پایان می دهد.


لینک های مفید

کارواش اتوماتیک : فهرستی از دستگاه های کارواش اتوماتیک

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: