چگونه کاربران به واترجت صنعتی خود آسیب می‌رسانند؟

نوشته شده توسط مدیر سایت در ۳ فروردین ۱۳۹۸

تمامی دستگاه‌های واترجت صنعتی صرف نظر از برند تولیدکننده و کیفیت ساخت نیازمند سرویس و نگهداری هستند. تماس مداوم بخش‌های مختلف دستگاه شامل واشرها، O رینگ‌ها و فنرها با آب پرفشار در نهایت باعث فرسودگی و استهلاک آنها می‌شود. بنابراین تعویض برخی قطعات همانند واشرها، شیرها، O رینگ‌ها و همچنین تعویض روغن بعنوان بخشی از برنامه سرویس و نگهداری متداول دستگاه واتر جت صنعتی امری غیرمنتظره نمی‌باشد. اما عواملی که باعث تحمیل هزینه‌های سرویس و نگهداری مازاد به مشتریان می‌شود، مشکلاتی هستند که غالبا ناشی از خطای انسانی می‌باشند. این مقاله تعدادی از مهم ترین دلایل خرابی دستگاه کارواش صنعتی را بررسی می‌کند.

کار کردن واترجت صنعتی بدون آب

کار کردن پمپ واترجت صنعتی بدون آب می‌تواند ظرف تنها چند دقیقه باعث خرابی پمپ خواهد شد. بدون وجود آب برای خنک کردن سرسیلندرهای پمپ و کاهش اصطکاک واشرها، دمای داخل پمپ به سرعت افزایش یافته و به اجزاء سازنده پمپ آسیب می‌رساند. در این مورد پمپ‌های کرنزله یک استثناء به شمار می‌آیند. این پمپ‌ها به دلیل برخورداری از سیستم‌های محافظ ویژه دارای مقاومت بالاتر در شرایط کم آبی می‌باشند.

رها کردن واترجت در حالت بای پس برای مدت طولانی

بای پس حالتی که در آن دستگاه واترجت صنعتی روشن است اما نیرویی به ماشه تفنگی اعمال نمی‌شود، بنابراین آب داخل پمپ می‌چرخد. در این شرایط با گذشت زمان دمای آب در سرسیلندرها افزایش می‌یابد. در برگه گارانتی بسیاری از واترجت‌ها به ویژه مدل‌های خانگی ذکر شده است که اگر دستگاه برای بیش از ۵ دقیقه در حالت بای پاس باقی بماند، گارانتی پمپ نقض می‌شود. زیرا افزایش دما سریعا موجب آسیب دیدگی پمپ می‌شود.. بنابراین خاموش کردن دستگاه هنگامی که آب پاشش نمی‌شود، بسیار مهم است. در بعضی مدل‌های واترجت تجاری یک شیر آزادسازی دما به دستگاه اضافه شده است که موجب تخلیه آب پمپ شده و بدین ترتیب پمپ را خنک می‌کند. اگر این شیر به خوبی عمل نکند پمپ به شدت آسیب می‌بیند. در برخی دستگاه‌ها همانند واترجت‌های تولید کرنزله، طراحی منحصر به فرد پمپ و به کارگیری سیستم‌های محافظ ویژه در آن تا حدی این مشکل را برطرف نموده است.

 

تشکیل حباب

کاویتاسیون یا حباب زایی فرآیند است که در نتیجه نفوذ هوا به داخل پمپ رخ می‌دهد. این هوا می‌تواند سبب آسیب دیدگی پمپ واترجت صنعتی شود زیرا به سرعت منبسط و منقبض می‌شود. نخستین علامت کاویتاسیون افت فشار پاشش و ایجاد صدای چکش کاری است. علت حباب‌زایی کمبود آب یا نشت هوا به داخل سیستم می‌باشد. برای مثال اگر دستگاه واتر جت شما دارای دبی ۱۶ لیتر بر دقیقه باشد تلاش می‌کند این میزان آب را پاشش نماید حتی اگر دبی آب تغذیه تنها ۱۱ لیتر بر دقیقه باشد. مکش بلعت کمبود آب باعث ایجاد خلأ داخلی و حباب زایی می شود. همچنین وجود یک سوراخ در شلنگ آب ورودی نیز می تواند باعث کاویتاسیون شود زیرا در این حالت پمپ هوای مازاد را به داخل خود می‌کشد. تنها راهکار مقابله با کاویتاسیون آن است که پمپ دستگاه با مقدار آب کافی تغذیه شود و از عدم وجود هیچ گونه نشتی در سیستم ورودی آب اطمینان حاصل گردد.

 

یخ زدگی

اگر در جایی با آب و هوای سرد زندگی می‌کنید و اجازه دهید که آب در داخل پمپ باقی مانده و یخ بزند، این یخ زدگی احتمالا موجب آسیب دیدگی پمپ واترجت صنعتی شما خواهد شد. راهکار معمول برای رفع این مشکل، ریختن ضد یخ داخل پمپ و تخلیه کامل پمپ از آب پس از هر بار استفاده به ویژه در فصل سرد سال است.

 

کمبود لوبریکانت

پمپ های فشار قوی همانند موتورهای گازوئیلی نیاز به روغن برای روغنکاری پلانجرها دارند. سطح نیروی ایجاد شده در پمپ بالاست و باعث اصطکاک و گرما می‌شود. بنابراین برای خنک نگه داشتن اجزاء پمپ و حرکت راحت آنها روغن تمیز لازم است. اگر به روغن اجازه نشت داده شود یا آب وارد روغن پمپ شود، اجزاء پمپ بیش از حد گرم شده و می‌شکنند. بنابراین چک کردن سطح و شرایط روغن برای جلوگیری از آسیب دیدگی پمپ ضروری است.

نشتی

واترجت صنعتی بصورت سیستمی بسته با دو دهانه طراحی شده است. دهانه ورودی برای تغذیه آب و یک نازل برای پاشش آب فشار قوی. نشتی چه بصورت داخلی در پمپ یا خارجی در دستگاه ایجاد مشکل می‌کند و با گذشت زمان به دستگاه آسیب می‌زند. بنابراین هر نوع نشتی در دستگاه باید فورا تعمیر شود تا از آسیب دیدگی احتمالی دستگاه جلوگیری گردد. تعویض یک -Oرینگ ارزان قیمت می تواند از یک هزینه گزاف برای واشرها در آینده ممانعت کند.

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: