معرفی کاربرد و انواع فیلتر جاروبرقی صنعتی

نوشته شده توسط مدیر سایت در ۵ مرداد ۱۳۹۹

سیستم فیلتراسیون از مهم ترین بخش های دستگاه های جاروبرقی صنعتی می باشد. این سیستم تنها به جاروهای صنعتی اختصاص ندارد، اما فیلتر جاروبرقی صنعتی با کارکرد مهم تری مورد استفاده قرار می گیرد. این فیلتر از انواع مختلفی برخوردار بوده و این طبقه بندی بر مبنای ظرافت ساخت فیلتر و سطح مقطع آن انجام می شود. فیلتر جاروبرقی صنعتی برای جداسازی ذرات معلق همچون دوده، گرد و خاک و … از هوای مکش شده کاربرد دارد که در نتیجه آن عملکرد بهتر دستگاه فراهم می گردد. سیستم فیلتراسیون یک جاروبرقی اجازه نمی دهد ذرات گرد و غبار به بخش های مهم دستگاه یعنی موتور و پمپ راه پیدا کنند و به خوبی می تواند ذرات را از هوا جدا نماید. حذف فیلتر جاروبرقی صنعتی باعث راه یافتن گرد و غبار و … به تجهیزات و موتور خواهد شد و عملا استفاده از این دستگاه بدون فیلتر امکان پذیر نخواهد بود. این موضوع در کوتاه مدت عملکرد دستگاه را مختل می نماید.

جاروی صنعتی نسبت به جاروبرقی تجاری، خانگی و نیمه صنعتی از قدرت بالاتری برخوردار است، ضمن آن که این رده از مکنده ها با گرد و خاک بیشتری در حین پاکسازی محیط سروکار دارند. از این رو فیلتر جاروبرقی صنعتی عنصری بسیار حیاتی و کاربردی است. موتورهای مکنده در انواع جاروبرقی دارای پیشرفت بسیاری نسبت به دهه های قبل بوده و متناسب با آن فیلترهای جاروبرقی نیز دچار تغییر و تحول و پیشرفت شده اند. فیلترهای امروزی قادر به جدا کردن مواد با درجه حرارت بالا، ذرات پودری و بسیار ریز و ذراتی با بار الکتریسیته ساکن هستند. این ویژگی عملکرد این فیلترها را بسیار تخصصی نموده و جمع آوری مواد خاص را در شرایط ویژه امکان پذیر می سازد.

فیلتر جاروبرقی صنعتی برای ذرات گرد و غبار

فیلتر جاروبرقی صنعتی

اهمیت فیلتر جاروبرقی

تمامی جاروبرقی های صنعتی، خانگی، نیمه صنعتی، تجاری و … دارای فیلتر می باشند و در واقع فیلتر از تجهیزات مهم و اصلی این نوع دستگاه های نظافت صنعتی به شمار می آید. نبود فیلتر کارکرد جاروبرقی را به شدت مختل و تحت تاثیر قرار می دهد. پاکسازی و جمع آوری زباله های کوچک و بزرگ نیاز به وجود فیلتر جاروبرقی صنعتی را بسیار محسوس می نماید. محیط های صنعتی نیاز به پاکسازی مداوم دارند. بنابراین فیلتر جاروبرقی صنعتی با حساسیت بیشتری انتخاب و به کار بسته می شود.

انتخاب نوع فیلتر به طراحی دستگاه و نوع ماده ای که باید جمع آوری شود، بستگی دارد. پس از شناسایی ماهیت ماده مورد مکش و هم چنین شرایط محیطی، مکنده صنعتی مناسب به همراه فیلتر انتخاب می گردد. فیلترهای خاص می توانند برای مکش ذراتی با حرارت بالا، ذرات پودری و چسبنده، ذرات دارای الکتریسیته ساکن و … کاربرد حرفه ای داشته باشند. در واقع نظافت و پاکسازی محیط از گرد و غبار و ذرات بسیار کوچک با وجود این فیلترها ممکن خواهد بود. با وجود این فیلترها می توان هر محیط صنعتی و بسیار کثیف را بدون نگرانی از آسیب رسیدن به پمپ و موتور مکنده پاکسازی نمود.

استفاده از فیلتر جاروبرقی صنعتی امکان بهره مندی از محیطی با سطح بهداشت بالا را فراهم می کند، ضمن این که از برگشت ذرات به داخل جاروبرقی و اجزای آن ممانعت می نماید. در محیط های صنعتی که گرد و غبار و ذرات خطرناک وجود دارد، بهره مندی از یک مکنده صنعتی پیشرفته و تجهیز شده به فیلتر تخصصی، مانع از بازگشت ذرات به محیط شده که در نتیجه سطح ایمنی محیط افزایش یافته و سلامت کارکنان حفظ می گردد.

 

انواع فیلتر جاروبرقی صنعتی بر اساس شکل ظاهری

به طور کلی پرکاربردترین فیلترهای مکنده های صنعتی و نیمه صنعتی به دو دسته مهم تقسیم بندی می شوند:

 

فیلتر ستاره ای

فیلتر ستاره ای متداول ترین نوع فیلتر است که از جنس پلی استر تولید شده و در اغلب جاروهای نیمه صنعتی و صنعتی وجود دارد. این نوع فیلتر تعداد زیادی چین خوردگی دارد که سبب می شود بتوان فیلتری با سطح مقطع بالا طراحی نمود. این طراحی متفاوت بازدهی فیلتر ستاره ای را در کمترین فضا، به نحو شگفت انگیزی افزایش می دهد. همه دستگاه های صنعتی و نیمه صنعتی بدون تردید به سیستم نظافت فیلتر تجهیز گردیده اند که نوع آن به طراحی و ساخت مکنده وابسته است. به عنوان مثال تکاننده فیلتر یا Filter Shaker از رایج ترین سیستم های نظافت فیلتر است که کاربردی بسیاری آسان دارد؛ به این صورت که در پایان کار و یا در مواقع لزوم کاربر اهرم را به حرکت در می آورد و حرکت این اهرم سبب لرزش فیلتر شده و در نهایت ذرات به دام افتاده در الیاف فیلتر به داخل مخزن مکنده فرو می ریزند. در سایر روش ها نیز سیستم نظافتی سبب جداسازی ذرات از فیلتر و انتقال آن ها به درون مخزن خواهد شد.

 

فیلتر جاروبرقی صنعتی برای ذرات گرد و غبار

فیلتر ستاره ای

 

فیلتر کارتریجی

فیلتر کارتریجی سطح فیلتراسیون را افزایش می دهد. این فیلتر شکل مخروطی یا استوانه ای دارد. وجود یک محیط کوچک در بخش انتهایی این فیلتر سبب نشست بهتر گرد و خاک در فیلتر می گردد. این فیلترها به طور معمول به عنوان فیلتر ثانویه استفاده می شوند و در برخی مدل های خاص به عنوان فیلتر اصلی بر روی دستگاه قرار دارند.

 

فیلتر جاروبرقی صنعتی برای ذرات گرد و غبار

فیلتر کارتریجی

 

 فیلتر کیسه ای

برای جاروبرقی های صنعتی و خانگی استفاده می شود. مساحت فیلتراسیون در این نوع جاروبرقی ها کم می باشد و برای مکش ذرات بسیار کوچک توصیه می گردد. ذرات آلوده همراه هوا در این نوع فیلترها به دام می افتند. ذخیره شدن این ذرات بر روی فیلتر جاروبرقی صنعتی سبب تشکیل یک لایه به نام کیک بر روی آن می شود. زمانی که این لایه بر روی فیلتر تشکیل می گردد، امکان به دام افتادن ذرات ریزتر فراهم خواهد شد. در چنین حالتی فیلتر جاروبرقی صنعتی کاراتر خواهد بود. این فیلترها کارایی خوبی برای فیلتراسیون جریان هوا دارند اما فضای مخزن جاروبرقی را کاهش می دهند.

 

تقسیم بندی فیلتر بر مبنای اندازه ذرات جذبی

فیلترها بر اساس ظرافت بافت به سه دسته تقسیم می شوند:

فیلتر کلاس L

قادر به حذف و فیلتر کردن موادی با اندازه سه میکرون و بیشتر می باشد. این نوع فیلتر جاروبرقی صنعتی برای گرد و خاک، گرد و غبار ناشی از pvc و آلومینیوم در صنعت برش و پنجره سازی مورد استفاده قرار می گیرد، ضمن این که برای فیلتر کردن میکا و گچ نیز می توان از این فیلتر کمک گرفت.

فیلتر کلاس M برای جداسازی ذرات با اندازه یک میکرون و بیشتر کاربرد دارد. برای تمیز کردن محیط های صنعتی و پاکسازی آن از گرد و غبار منتشر شده از سیمان، میکا، سیلیس، چوب و … بر روی دستگاه مکنده نصب می گردد.

فیلتر هپا

این فیلتر بازدهی قابل توجهی برای جداسازی ذرات بسیار ریز دارد و آن را با کلاس H می شناسند. این فیلتراسیون قادر است ذراتی با ابعاد ۰٫۳ میکرون را به دام بیندازد. فیلتر هپا برای پاکسازی و تمیزکاری محیط های حساس همچون صنایع مربوط به داروسازی، بیمارستان ها، محیط های صنعتی و … کاربرد دارد. این فیلترها به عنوان فیلترهای ایمنی مورد توجه هستند. فیلتر هپا با نام اختصاصی High Efficiency Particular Arresting شناخته می شوند.

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: