دستگاه نظافت سوییپر صنعتی یکی از بهترین دستگاه های نظافت سطوح می باشد. این دستگاه قادر است به صورت مکانیزه زباله و خاک انباشته شده بر روی سطوح کف را جمع آوری کند. در هنگام کار با دستگاه سویپر باید به چندین نکته بسیار مهم توجه شود همچنین با توجه به حجم کار و زمان استفاده از دستگاه باید از یک سری اصول و قوانین در نگهداری آن پیروی کرد. در ادامه مقاله، این نکات و قوانین بیان می شود.

دستورالعمل های مهم در طول عملیات نظافت با سوییپر صنعتی

– هرگز دستگاه را در حین انجام عملیات بر روی سیم، طناب، بند، آب و .. حرکت ندهید.

– به منظور جمع آوری اجسام حجیم اما سبک مانند کاغذ و برگ درختان ، پدال مربوطه را فشار دهید تا فلپ جلویی سوییپر بالا برود و مواد به طور مناسب وارد مخزن شوند.

– بعد از هر مرحله نظافت ، با قرار دادن کلید در حالت مربوطه، تکاننده فیلتر را فعال کنید.

– در صورتیکه سطح مورد نظافت دارای رطوبت است، فن مکش دستگاه را خاموش کنید. در غیر اینصورت ممکن است فیلتر دچار انسداد شود.

– هرگز ته سیگار روشن یا هرگونه مواد داغ قرمز رنگ(ذغال) را بوسیله این دستگاه جمع آوری نکنید. به دلیل وجود مواد قابل احتراق مانند برگ و کاغذ در درون مخزن زباله دستگاه، جمع آوری مواد داغ سوختنی یا قرمز ممکن است منجر به آتش سوزی شود. این آتش سوزی می تواند سبب وارد آمدن آسیب های جدی به سوییپر ، محیط اطراف یا اموال افراد گردد.

– در محیط هایی با حجم زیاد گرد و غبار ، مرحله اول نظافت را تنها با استفاده از برس مرکزی انجام دهید.

– در طول عملیات نظافت، هرگز اجازه ندهید، افراد حاضر در محیط بخصوص بچه ها به دستگاه نزدیک شوند.

– دستگاه باید تنها توسط کاربران تایید شده توسط فرد مسئول دستگاه که اشراف کاملی به محتوای دفترچه راهنما دارد، انجام شود. این کاربران باید از نظر جسمی و روحی در شرایط مناسبی باشند.

همچنین اطمینان یابید که :

۱-هیچگونه اجسام خارجی مانند ابزار ها و تجهیزات بر روی دستگاه نباشد.

۲-دستگاه بعد از روشن شدن، سر و صدای عجیبی ایجاد نکند. در صورت وقوع چنین حوادثی، فورا دستگاه را خاموش کنید و علت را بررسی نمایید.

۳-تمامی اتصالات ایمنی به درستی بسته شده باشند.

امور تعمیر و نگهداری دستگاه سوییپر صنعتی

برای نگهداری و مراقب از بخش های مختلف دستگاه سوییپر باید موارد زیر را به خوبی بررسی کنیم.

موتور :

برای نگهداری از موتور و افزایش طول عمر آن ، بعد از هر ۸ ساعت کار با دستگاه، سطح روغن موتور را با استفاده از میله اندازه گیری آن بررسی کنید. بعد از هر ۱۲۵ ساعت نیز روغن را با استفاده از شلنگ تخلیه مخزن و فیلتر تعویض نمایید.

فیلتر سوخت :

فیلتر سوخت را بعد از ۵۰۰ ساعت کار با دستگاه تعویض نمایید.

خنک کننده موتور :

خنک کننده موتور سوییپر صنعتی را از طریق مخزن انبساط و هر ۴۰ ساعت بررسی کنید. هنگامیکه سوییپر در یک محیط بسیار آلوده کار می کند، خنک کننده موتور باید بررسی شود تا از عدم انسداد آن اطمینان حاصل گردد.

۱) نشانگر دمای آب خنک کننده موتور را بطور مداوم بررسی کنید تا دمای مایع خنک کننده بالا نرود. در صورتی که این نشانگر بر روی دماهای بالا رفت، فورا دستگاه را متوقف کنید و پره های رادیاتور را طبق دستورالعمل زیر بررسی نمایید:

الف) پوشش جانبی موتور را بردارید.

ب) اگر پره ها دچار گرفتگی شده اند، هوای فشرده را از پشت خنک کننده به داخل بفرستید تا گرد و غبار حذف شوند.

ج) اگر با این کار ، گرد و غبار از بین نرفت، پره های رادیاتور را با یک برس منحنی و روغن از سمت جلوی خنک کننده همراه با یک دمنده هوا تمیز کنید.

۲) اگر رادیاتور دلیل روشن بودن نشانگر دمای آب خنک کننده موتور نبود، موارد زیر را بررسی کنید :

الف) سطح مایع خنک کننده

ب) اختلال احتمالی در سوپاپ سوخت یا سنسور دمای آن

نکته بسیار مهم

پره های بدنه رادیاتور را حداقل یکبار در هفته بوسیله یک برس و سوخت دیزل تمیز کنید.

فیلتر هوای موتور :

بعد از هر ۸ ساعت کار با دستگاه، فیلتر های موتور را بردارید و آن ها را بوسیله یک دمنده هوا تمیز کنید. اگر فیلتر ها چندین بار تمیز شده اند یا مسدود شده اند ، آن ها را تعویض نمایید. در مورد فیلتر های کارتریجی فقط از دستورالعمل های چسبیده شده بر روی نگهدارنده فیلتر نصب شده پیروی کنید.

برس ها :

برس های دستگاه بوسیله موتور های هیدرولیک به چرخش در می آیند و بوسیله اهرم قرار گرفته بر روی سیستم کنترلی دستگاه کنترل می شوند.

۱) برس های جانبی

برس های جانبی سویپپر صنعتی آلودگی ها را از اطراف و گوشه های سطح زمین جمع آوری می کنند و به سمت مرکز سوییپر می فرستند. در مرکز دستگاه، این آلودگی ها توسط برس مرکزی به داخل مخزن فرستاده می شوند.

۲) تنظیم برس های جانبی

هنگامیکه مویی برس ها دچار فرسایش شود، ارتفاع برس ها را به گونه ای تنظیم کنید تا ردی باقی نماند

۳) برس مرکزی

برس مرکزی آلودگی های جمع شده در مرکز دستگاه را به داخل مخزن پرتاب می کند.

۴) تنظیم برس مرکزی

برس مرکزی در هنگام چرخش خود تنها باید در تماس با زمین باشد و ردی با عرض ۶ الی ۸ سانتی متر بر جای بگذارد.

۵) نظافت صفحه محافظ گرد و غبار

اگر سوییپر صنعتی در محیط های مرطوب استفاده شود، آلودگی ها ممکن است در بخش جلویی صفحه محافظ گرد و غبار برس میانی جمع شود و کارایی دستگاه را کاهش دهد. بنابراین وضعیت صفحه محافظت گرد و غبار را بطور منظم بررسی کنید و گرد و غبار را با یک کاردک فلزی بر طرف نمایید.

۶) تمیز نمودن دستگاه

برای تمیز نمودن بدنه سوییپر ، می توان از آب و شامپوی خودرو استفاده نمود. آلوده ترین نواحی ( روغن و ..) را می توان بوسیله یک برس و سوخت دیزلی تمیز کرد. هرگز نباید از مواد شیمیایی خورنده یا اسید ها استفاده شود و در همه موارد ، می بایست به دستورالعمل های تعیین شده توسط تولید کننده ماده شوینده توجه گردد.

نگهداری منظم از دستگاه

۱) دستگاه باید بوسیله متخصصین فنی در موارد زیر بررسی شود :

الف) قبل از بکارگیری

ب) بعد از تغییر یا تعمیر دستگاه

ج) در بازه های زمانی مشخص ( طبق جدول تعمیر و نگهداری)

۲) هر شش ماه بررسی کنید که بخش های ایمنی دستگاه در شرایط مناسب هستند. این بررسی ها توسط متخصصین مورد تایید انجام شود.

۳) فرد مسئول دستگاه ، باید بصورت سالیانه دستگاه را بررسی کند. در طول این بررسی ها، مسئول دستگاه باید از تطابق عملکرد دستگاه با قوانین ایمنی اطمینان حاصل کند.

 

 

 

 

 

 

نام (الزامی):
ایمیل:
ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد
وب سایت:
نظر شما: